Doktor Łokietek i tata Tasiemka

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-09-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788328014015
Liczba stron: 484
Dodał/a książkę: Adrianna Michalewska

Ocena: 5 (1 głosów)

Jerzy Rawicz

 

Doktor Łokietek i Tata Tasiemka. Historia najsłynniejszego warszawskiego gangu

 

Eleganccy, wykształceni, bogaci. Słynni gangsterzy dwudziestolecia międzywojennego. Wysiadają z drogich fordów, poprawiają szyte na miarę ubrania, lustrują spojrzeniem buty od Stanisława Hiszpańskiego. Szyk, elegancja i rewolwer w kieszeni. Dziś znowu padną strzały, dziś znowu zginie wróg. Wymuszenia, nielegalny handel, kradzieże, morderstwa. Panie i panowie, zapraszamy do świata warszawskich gangsterów!

 

Wznowiona (pierwotnie wydana w 1968 książka Jerzego Rawicza) ukazuje w o tyle fascynujący, co trudny sposób dzieje dwóch ważnych postaci warszawskiego półświatka intrygujących czasów dwudziestolecia międzywojennego. Warto zaznaczyć, że o ile osobiste opinie Jerzego Rawicza, jego poglądy polityczne i wymogi cenzury, szczególnie co do komentarzy pod adresem sanacji, ugrupowań politycznych i oceny sytuacji politycznej Polski międzywojennej, stanowią spory fragment książki, to pozostała część, rzetelnie i bardzo dokładnie opisująca losy i działalność warszawskich gangsterów, w znakomity sposób rekompensuje kuriozalne opinie polityczne autora.

I dobrze, bo to nie książka o polityce, ale o politycznych powiązaniach dwóch znanych bandziorów: Judela Dan Łokcia, zwanego potem Józefem Łokietkiem, czy Doktorem Łokietkiem i Łukasza Siemiątkowskiego, o pseudonimie Tata Tasiemka.

 

Pierwszy z nich, jako piętnastolatek w 1905 przypadkiem skrzyżował swoje drogi z bojowcami PPS, do których szybko przystał, i którzy zadbali o jego przyszłą edukację. Mądry i bystry chłopiec nie tylko zrobił karierę jako gangster, ale nauczył się kilku języków (niestety, żadnym nie mówił wystarczająco poprawnie), a nawet poszedł na studia doktoranckie. Chciał być chemikiem, nie takim, który potrafi robić proch, ale takim, który wymyśli nowy materiał wybuchowy. Genialny młody człowiek uwiódł swoją wiedzą profesora, u którego obronił dylom. Niedługo potem ożenił się z profesorską córką. Miał wszystko, wykształcenie, przyszłość, rodzinę, dostał asystenturę i uzyskał szwajcarskie obywatelstwo. Ale został gangsterem. Zaangażowany w działalność partyjną, kierował między innymi bojówką PPS dawnej Frakcji Rewolucyjnej, mafijny cyngiel i mózg wielu operacji, zasłynął w Warszawie jako sprawca grupy wymuszającej haracze. Brylował w słynnej knajpie Grubego Joska na Gnojnej. Użyteczny politycznie, znienawidzony przez ulicę zginął w nieznanych okolicznościach w 1941 roku.

 

Drugi to pochodzący z Milanówka Łukasz Siemiątkowski, jeden z czworga dzieci ubogiego cieśli. W 1904 rozpoczyna w Warszawie pracę jako wstążczarz (tak pisze o nim Rawicz). Kolportuje bibułę w każdej podwarszawskiej gminie. Spala się w pracy rewolucyjnej, ale i chętnie sięga po broń. Na zlecenie partii strzela do szpicla ,,Sokoła". Zamach jest nieudany. Siemiątkowski jest już na dobrej drodze do gangsterskiej sławy. Za swe działania trafia do cytadeli i tylko przypadek sprawia, że udaje mu się uniknąć rozstrzelania. Uwięziony z Walerym Sławkiem daje się poznać jako człowiek, na którego nowa władza może liczyć. Rwie się do wymierzania sprawiedliwości na miarę rodziny Corleone. Współpracuje z Rajmundem Jaworowskim, towarzyszem broni Józefa Piłsudskiego, późniejszym posłem. Walczy z narodowcami, ale ma też inne oblicze. Kieruje gangiem czternastu bandytów, który terroryzuje warszawski Kercelak, największy bazar stolicy. Skazany na karę więzienia zostaje ułaskawiony. Prezydent Mościcki widać docenia zasługi Tasiemki. Ginie w Majdanku. Tyfus zabiera starego, schorowanego człowieka o mrocznej przeszłości.

 

Rawicz bardzo uczciwie pokazuje obie twarze wielkich bandziorów. Nie ujmuje nic z ich romantycznej legendy warszawskich cyngli ze specyficznym rozumieniem sprawiedliwości, ale nie kryje, że ich współpraca z systemem dawała im przywileje, o jakich nikt nie mógłby nawet pomarzyć. Takie czasy, takie obyczaje.

 

Fascynująca, ambitna lektura. Dla każdego, kogo interesuje i historia, i życie uliczne przedwojennej Polski.

 

Kup książkę Doktor Łokietek i tata Tasiemka

Zobacz opinie o książce Doktor Łokietek i tata Tasiemka
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy