Fantastyczna czterdziestka! Poradnik pozytywnego życia

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2014-12-17
Dodał/a książkę: Justyna Gul

Rycząca czterdziestka

„Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień / już bliżej jest niż dalej, o tym wiesz” – słowa tej kultowej piosenki, autorstwa Jana Tadeusza Stanisławskiego, nucą od lat wszyscy. Jednak dla osób, które do czterdziestki rzeczywiście się zbliżają, zyskują one nowy wymiar, nabierają głębszego znaczenia. Urodziny, szczególnie czterdzieste, to czas wielkich podsumowań. Młodość pozostała już daleko w tyle, do starości jednak również sporo zostało. Pozycja zawodowa powinna już być na tyle ugruntowana, że bez strachu powinno spoglądać się w przyszłość, licząc miliony zgromadzone na koncie. Pełnoletnie już dzieci powinny zaczynać własną karierę zawodową, zaś związek powinien wkraczać już w kolejną fazę – bliskości i brutalnej świadomości (a także akceptacji) wzajemnych niedoskonałości. Co jednak, kiedy nie wszystkie plany czterdziestolatkom się ziściły? Co jeśli czterdziestolatek odkryje, że droga którą do tej pory podążał, nie jest jego własną drogą?

O tym, że czterdziestka to dobry czas na zastanowienie oraz na zmianę kierunku działań, piszą autorzy poradnika „Fantastyczna czterdziestka! Poradnik pozytywnego życia”. Agnieszka, Ornatowska – psycholog i trener NLP oraz Bogusław Stępień – nauczycie i artysta, w opublikowanej nakładem wydawnictwa Helion książce, udzielają szeregu wskazówek, pozwalających odzyskać i / lub przejąć kontrolę nad swoim życiem.  Publikacja jest doskonałym pomysłem nie tylko dla osób zbliżających się do czterdziestego roku życia, ale – z uwagi na liczne przykłady w niej zawarte – również dla psychologów i trenerów rozwoju osobistego. To także doskonały prezent urodzinowy dla tych, którzy o kolejnej świeczce na torcie chcą zapomnieć i dla tych, którzy z przerażeniem śledzą kolejną zmarszczkę na czole i kolejny siwy włos na skroni.

Autorzy, w dwunastu rozdziałach, omawiają zmiany zachodzące w każdej ze sfer życia, poruszają również kwestię śmierci, nie jako alegorii przemijania, ale śmierci rozumianej jako ustanie czynności życiowych. We wprowadzeniu czytamy: „Ta książka pomoże Ci zmienić to, co możesz, a także pokaże, jak nie tylko pogodzić się z tym, czego nie możesz zmienić, ale nawet jak odnaleźć w tym coś pozytywnego” i choć mam wątpliwości, że książka ma aż tak wielką siłę oddziaływania, to rzeczywiście stanowi silny bodziec do przemyśleń, pewnych podsumowań i … ewentualnej korekty trajektorii swojego lotu poprzez życie.

Ornatowska i Stępeń nie tylko podpowiadają w jaki sposób oswoić śmierć, ale przede wszystkim zachęcają, by prewencyjnie opóźnić działanie grawitacji na nasze ciało i … ruszyć się z kanapy. Proponują formułę: 3 razy 30 razy 130, czyli trzy razy w tygodniu po trzydzieści minut aktywności, powodującej skok tętna do 130 uderzeń na minutę. Uchroni to nas przed szpitalem, kolejkami w przychodniach czy pozwoli odłożyć w czasie wizytę w klinice chirurgii estetycznej (jeśli takowa mamy w planach). W poradniku czytamy również o związkach, dzieciach i rodzinie, a także o niezwykle ważnej części naszego życia, czyli o seksie (czy jeszcze pamiętasz, jak wyjątkowym doświadczeniem jest?). Odpowiemy sobie na pytania dotyczące pracy (a nawet szerzej – drogi zawodowej), kontaktów z przyjaciółmi, zidentyfikujemy możliwe pokusy i nadchodzące kryzysy, określimy stopień realizacji celów (może nawet wyznaczymy nowe) i poszukamy odpowiedzi w kwestii sensu życia.

Jak piszą autorzy poradnika: „(…) masz już czterdzieści lat, wiele w życiu za Tobą i jeszcze wiele na Ciebie czeka”, warto zatem pokusić się o zrobienie takiego bilansu czterdziestoletniego życia i … wyciągnięcie wniosków. I nawet jeśli dojdziemy do wniosku, że już nigdy nie znajdziemy się na liście stu najbogatszych ludzi na świecie, ani nie zostaniemy mistrzem olimpijskim, to jest tyle fascynujących rzeczy, które możemy jeszcze zrobić. „Fantastyczna czterdziestka!” uświadamia nam, że tylko od nas zależy, jak będzie wyglądać kolejne czterdzieści lat naszego życia. Warto zadbać, by było jak najlepsze!

Kup książkę Fantastyczna czterdziestka! Poradnik pozytywnego życia

Zobacz opinie o książce Fantastyczna czterdziestka! Poradnik pozytywnego życia
Droga do wewnętrznej równowagi, czyli jak wyluzować i pozbyć się stresu
Agnieszka Ornatowska, Bogusław Stępień0

Ciało, umysł i dusza - odzyskaj wewnętrzną harmonię!\r\n\r\n\r\nDystans do własnych problemów, czyli koniec z narzekaniem\r\nPrawdziwy spokój ducha, czyli...

Agnieszka Ornatowska, Bogusław Stępień0
Okładka ksiązki - Droga do wewnętrznej równowagi, czyli jak wyluzować i pozbyć się stresu. Wydanie II

Ciało, umysł i dusza - odzyskaj wewnętrzną harmonię! Dystans do własnych problemów, czyli koniec z narzekaniem Prawdziwy spokój ducha, czyli precz z...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa