Okładka książki - Głowa do góry,  Matyldo!

Głowa do góry, Matyldo!

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2016-06-29
ISBN: 978-83-7971-517-6
Dodał/a opinię: poszukujaca

Skusily mnie podobienstwa, zaintrygowal styl, wciagnely przygody. Wspolczesna, a zarazem idylliczna. Prawdziwa do bolu i urocza do przesady. Na pewno warto!

Kup książkę Głowa do góry, Matyldo!

Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Matylda Wróbel to nastoletnia dziewczynka. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że niczym nie różni się od swoich rówieśników. Niestety, jest inaczej.  Jedna noga Matyldy jest krótsza od drugiej. Niewiele - to kwestia tylko kilku centymetrów. A jednak. Przez tę drobną różnicę długości nóg nasza bohaterka kuleje, co w pewnym stopniu wyklucza ją poza grono rówieśników. A może przyczyna wykluczenia jest zupełnie inna niż mogłoby się wydawać? Na nieco ponad dwustu stronach powieści Anny Stryjewskiej będziemy towarzyszyć Matyldzie w chwilach radości i smutku. Poznamy jej codzienność, jej największe problemy i nadzieje. I po raz kolejny przekonamy się, że „inny” wcale nie musi oznaczać „gorszy”.  Głowa do góry, Matyldo! to powieść kierowana przede wszystkim do rówieśników głównej bohaterki, a więc do młodszych nastolatków. Jej język dostosowany jest do odbiorcy - okazuje się więc prosty, choć nie przesadnie potoczny. Miejscami rzeczywistość opisywana przez Annę Stryjewską może wydawać się nieco odległa od tej, jaką znamy. Nie ma tu bowiem przemocy rówieśniczej, nie ma powszechnych przecież w szkole przekleństw czy agresji. Nie da się jednak ukryć, że Stryjewska nie idealizuje nad miarę świata przedstawionego, poruszając tematy ważne i niełatwe.  Anna Stryjewska dotyka w swej ...

Opinie o książce - Głowa do góry, Matyldo!