Okładka książki - Kod Leonarda da Vinci

Tytuł oryginału: The Da Vinci Code
Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Ilustracje: -
Dodał/a opinię: PrzyKawieZKsiazk

W Paryżu, w Luwrze popełniono morderstwo. Zabity został jego kustosz Jacques Sauniere. Zwłoki zostały ułożone w charakterystyczny sposób, który przypomina słynny obraz da Vinci "Człowiek Witruwiański". Według francuskiej policji w zbrodnię tę zamieszany jest ekspert od symboliki Robert Langdon - wykładowca Harvardu. To właśnie on próbuje rozwiązać zagadkę śmierci kustosza. Przy zwłokach Sauniera znajdują się szyfry, które naprowadzają Langdona do analizy twórczości Leonarda da Vinci. Obrazy sławnego człowieka renesansu ukrywają wiele symboli, które pomogą w wyjaśnieniu śmierci kustosza. Odszyfrowane symbole naprowadzają Langdona na drogę Świętego Grala. Okazuje się, że Sauniere poświęcił życie, aby na jaw nie wyszły fakty, które mogą zmienić historię świata. Aby rozwiązać zagadkę Langdon ma nie wiele czasu. Wielu ludzi uważa tę książkę za fikcje, inni doszukują się w niej teorii spiskowych. Autor porusza delikatne kwestie, które nie raz stały się obiektem sporu. Jestem pełen podziwu dla autora za wymyślenie takich zagadek. Choć większość z tego jest fikcją literacką, to prawda podparta jest dowodami. Spisek, zdrada morderstwo - to wszystko przyciąga czytelników. Główni bohaterowie są pełni charyzmy co powoduje, że książkę przyjemniej się czyta. Akcja książki rozgrywa się w ogromnym tempie, intryga goni intrygę. Aby rozszyfrować niektóre zagadki trzeba się naprawdę wysilić, gdyż nie od razu są one zrozumiałe. Książka jest świetna, a wartka akcja to coś, co lubię najbardziej. Książkę czyta się z zapartym tchem. "Kod Leonadra da Vinci" jest godny polecenia.

Kup książkę Kod Leonarda da Vinci

Avatar użytkownika - kina
kina
Ofiarą popełnionego w Luwrze morderstwa pada kustosz muzeum Jacques Saunière. Wezwany przez policję historyk i badacz symboli, Robert Langdon, odkrywa na miejscu zbrodni ślady, które mogą pomóc w ustaleniu zabójcy, a jednocześnie są kluczem do niezwykłej tajemnicy, sięgającej korzeniami początków chrześcijaństwa. Langdon podejrzewa, że zamordowany był członkiem Zakonu Syjonu - powstałego w 1099 roku tajnego stowarzyszenia, strzegącego miejsca ukrycia bezcennej, zaginionej przed wiekami relikwii Kościoła - Świętego Graala. Do Zakonu Syjonu należeli między innymi Leonardo da Vinci i Isaac Newton. Kustosz poświęcił życie, by sekret, na którego straży stoi stowarzyszenie, nie ujrzał światła dziennego. Teraz pozostały tylko 24 godziny na rozwikłanie łamigłówki pozostawionej przez Saunière'a, w przeciwnym razie tajemnica pogrąży się w mroku historii. Najistotniejsze elementy zagadki kryją się w obrazach mistrza Renesansu - "Monie Lizie" i "Ostatniej Wieczerzy". Czy ścigany przez policję i bezlitosnego zabójcę Langdon zdoła ujść pogoni i dotrzeć do szokującej prawdy? Jego jedynym sprzymierzeńcem jest piękna Sophie Neveu, agentka policji, znawczyni kodów i szyfrów, a zarazem... wnuczka Saunière'a.   Bestseller wydawniczy. Najpopularniejsza, najbardziej znana i chyba jedna z najciekawszych książek XX wieku. Kościół ją potępił - i chyba także ...

Opinie o książce - Kod Leonarda da Vinci

Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2016-09-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
W Paryżu, w Luwrze popełniono morderstwo. Zabity został jego kustosz Jacques Sauniere. Zwłoki zostały ułożone w charakterystyczny sposób, który przypomina słynny obraz da Vinci "Człowiek Witruwiański". Według francuskiej policji w zbrodnię tę zamieszany jest ekspert od symboliki Robert Langdon - wykładowca Harvardu. To właśnie on próbuje rozwiązać zagadkę śmierci kustosza. Przy zwłokach Sauniera znajdują się szyfry, które naprowadzają Langdona do analizy twórczości Leonarda da Vinci. Obrazy sławnego człowieka renesansu ukrywają wiele symboli, które pomogą w wyjaśnieniu śmierci kustosza. Odszyfrowane symbole naprowadzają Langdona na drogę Świętego Grala. Okazuje się, że Sauniere poświęcił życie, aby na jaw nie wyszły fakty, które mogą zmienić historię świata. Aby rozwiązać zagadkę Langdon ma nie wiele czasu.Wielu ludzi uważa tę książkę za fikcje, inni doszukują się w niej teorii spiskowych. Autor porusza delikatne kwestie, które nie raz stały się obiektem sporu. Jestem pełen podziwu dla autora za wymyślenie takich zagadek. Choć większość z tego jest fikcją literacką, to prawda podparta jest dowodami.Spisek, zdrada morderstwo - to wszystko przyciąga czytelników. Główni bohaterowie są pełni charyzmy co powoduje, że książkę przyjemniej się czyta. Akcja książki rozgrywa się w ogromnym tempie, intryga goni intrygę. Aby rozszyfrować niektóre zagadki trzeba się ...
,,Dla jednych Graal jest kielichem, który przyniesie im życie wieczne. Dla innych poszukiwaniem zaginionych dokumentów i tajnych wątków historii. A dla większości z nas Graal chyba jest po prostu wspaniałą ideą... Pełnym chwały, nieosiągalnym skarbem, który nawet w naszym świecie pełnym chaosu inspiruje nas i daje natchnienie." Książka jest po prostu genialna. Wciągnęła mnie bez całkowicie tak, że nie mogłam się oderwać. Pięknie napisana, zachwycająca trzymająca w napięciu, ciekawa historia piękne opisy. Jednym słowem geniusz. Kustosz muzeum w Luwrze Jacques Sauniere zostaje zamordowany, to co zostaje znalezione w miejscu zbrodni wprawia wszystkich w osłupienie. Masakryczny widok będący jednocześnie kodem największego sekretu. Robert Langdon profesor zajmujący się symbolika religijną zostaje wciągnięty przez wnuczkę zamordowanego Sophie Neveu w rozwiązanie tej wielkiej zagadki. Jednocześnie staje się też poszukiwanym za morderstwo. Razem z towarzyszką uciekają i podążają tropem świętego Graala. Piękna w powieści jest jej autentyczność. Prawdziwe miejsca, dzieła sztuki, sławne osobistości, wątki religijne zakonu opus dei. Wszytko sprawia to że czytelnik faktycznie ma wrażenie że jest na tropie jednak wielkiej tajemnicy. Szczegółowe opisy najpiękniejszych miejsc Paryża i Londynu. Spojrzenie na te miejsca pod innym katem niż normalny turysta. Można zachwycić się pięknem, spojrzeć krytycznym okiem, odkryć niezwykłe tajemnice. Po przeczytaniu tej książki człowiek ma ochotę wybrać się na wycieczkę nawet jeśli już był w tych miastach, bo dostrzega ile przegapił. Książka też nakłania do lepszego przyjrzenia się dziełom sztuki i próby odgadnięcia co autor chciał przekazać. Może naprawdę nie ma ukrytych symboli le każdy za nas może dostrzec coś co dla niego będzie ważne. Każdy z nas wie jak wygląda Mona Liza ale ilu z nas widziało oryginał ilu się dokładniej przyjrzał. Jak często przechodzimy przez muzeum tylko rzucając okiem na dzieła sztuki i nie przyglądając se im z bliska. A kto wie może odkrylibyśmy własnego świętego Graala. Książka spotkała się z dużą krytyką. Niektóre fakty są naciągane, kilka rzeczy wymyślonych. Nie zapominajmy jedna, że to opowieść - fikcja. Oparta na faktycznych miejscach i wydarzeniach ale nie jest to książka historyczna. Nie można brać wszystkiego do siebie. Autor chciał stworzyć coś w stylu książki opartej na faktach dlatego w wielu miejscach posłużył się tekstami źródłowymi. Niektóre fakty są rzeczywiście autentyczne przez to cała historia daje do myślenia. Tak właśnie ma być autor zmusza na do własnych tropów. ,,Biblia nie przyszła nam faksem od Boga." Warto wspomnieć, że nie jesteśmy wszystkiego pewni. To jak wygląda religia jest w dużym stopniu kwestią naszej wiary i własnej dociekliwości. To przekazuje nam ta książka. Czy wierzymy, że jest tak jak mówi kościół czy szukamy innej prawdy zależy od nas. Książka miała być szokująca, ciekawa, tajemnicza i tak właśnie się udała i nie mam zamiaru czepiać się nieścisłości. Mogły być one specjalnie zastosowane, żeby wzbudzić w czytelniku niepewność. Kod Leonarda da Vinci jest dla mnie dziełem sztuki. Książkę połknęłam w całości dosłownie naraz. Łatwy język jedynie denerwują trochę francuskie nieprzetłumaczone zwroty. Mogłoby być dodane przypisy. Jednak nie przeszkadza to tak bardzo. Krótkie rozdziały a w każdym coś się dzieje i każdy zmusza do przeczytania następnego. Po książkę tez warto sięgnąć by zapoznać się trochę bliżej z najważniejszym w niej artystą Leonardem da Vinci oraz z Zakonem Syjonu. Ponieważ mimo niektórych niedociągnięć książka przedstawia też prawdziwe fakty. Bardzo spodobali mi się też głowni bohaterowie to jak bardzo dali się wciągnąć w zagadkę jak pomimo wielu trudności nie poddają się i szybko znajdują rozwiązania kolejnych zagadek. Także piękne ukazanie jak w chwilach wspólnego celu i niebezpieczeństw rodzi się prawdziwa przyjaźń. Nauka zaufania i polegania na sobie w każdej sytuacji. Znów wyrazy szacunku dla autora z wymyślenie tak dokładnego sposobu ukryci Graala i to czym od tak naprawdę jest. Korzystanie z wielu rzeczy, książka naprawdę wymagała sporej pracy. Kto jeszcze nie sięgnął po książkę naprawdę gorąco zachęcam! Nie zwracajcie uwagi na krytykę.
"Kod Leonarda da Vinci" to najprawdopodobniej druga najlepsza książka, jaką przeczytałam w 2016 roku. Ciągle się w niej coś dzieje, jedno wydarzenie napędza drugie. Autor nie zwalnia tempa, które dosłownie pędzi, pozbawiając momentami tchu! Dan Brown pisze bardzo dojrzale, nie wycięłabym chyba ani jednego zdania z całej tej powieści. Ta książka jest bardzo mądra i fascynująca. Wiadomo, trzeba znać granice, która oddziela fikcję od rzeczywistości, ale nawet dla mnie, osoby, która nie znosi historii, całe te spekulacje były intrygujące. Polubiłam głównego bohatera, ale jeszcze bardziej przypadła mi do gustu pewna agentka i jej poczynania. Do tego klimat paryski olśniewa! Polecam gorąco, lektura obowiązkowa!
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2016-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane w 2016 roku,
Spośród trzech książek pana Browna które czytałam ta podobała mi się najbardziej.
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2016-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2016,
Świetna powiesc sensacyjna pełna zagadek i ciekawych zwrotów akcji i dziwnych teorii spiskowych.W Luwrze zostaje popełnione morderstwo,którego fiarą jest kustosz. Ciało zmarłego zostaje znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, ukazujacy idealne proporcje ludzkiego ciała.W sprawe zabujstwa zostaje wplatany wykładowca Harwardu Robert Langdon,ktory probuje rozwiklac zagadke i ,orderstwa i oczyscic sie z zarzutów.Lubie czytac ksiazki tego typu bo sa tak zagmatwane ,ze do konca nie wiadomo jaki bedzie final.Nie mniej jednak ksiazki Dana Browna czytam z przymrozeniem oka bo jak wiadomo autor ten jest znany z podważania faktow religijnych i obrazania chrzescijan dlatego siegajac po ta ksiazke nalezy nie ulegac wszystkim faktom jakie podaje autor gdyz jest to jego wlasna ocena faktu dytkowana wg.mnie checia zyskania rozglosu.Ksiazka jest ciekawie napisana i czytajac ja tylko to nalezy miec na uwadze.
Avatar użytkownika - michasia2313
michasia2313
Przeczytane:2016-09-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
,,Kod Leonarda" to świetna książka. Bardzo rzadko się zdarza, żeby czytanie sprawiło mi tyle radosnej przyjemności. Nawet za trzecim razem. ,,Kod" to pod wieloma względami powieść postmodernistyczna, przykład literatury, która już dawno zjadła własny ogon, a teraz odgryza ogony innym rodzajom rozrywki. Postacie i wydarzenia czerpie nie tyle z rzeczywistości, co z innych książek, a także filmów, mitów i w ogóle kultury masowej.
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2016-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Do momentu sprytnej ucieczki z Luwru poczyniania naszych głównych bohaterów były dla mnie do przewidzenia. Miałam też kilka pomysłów na to kto mógłby być Nauczycielem, rozwój sytuacji szybko weryfikował moje mało celne typy. Świetnie napisana książka, która całe szczęście nie poszła w stronę romansidła, a miała ku temu okazję. Nie sądziłam że zakończenie aż tak mnie zaskoczy. Serdecznie polecam.
Avatar użytkownika - MarionetkaLiteracka
MarionetkaLiteracka
Przeczytane:2016-05-05, Przeczytałam,

Całkowicie zgadzam się ze stwierdzeniem, iż najpierw powinno się przeczytać książkę, a dopiero później obejrzeć film. Człowiek w ten sposób ma już nakreślony zarys powieści w głowie i lepiej przyswaja sobie jej treść. Nie przeczę, że film stworzony na podstawie powieści jest zły, czy beznadziejny. Tego nie mogę powiedzieć, gdyż naprawdę mi się podobał. Niestety, aby stworzyć ekranizację tego co zawiera książka, musiałaby ona trwać co najmniej kilka porządnych godzin, a na to niestety nie starcza funduszy.

Postać Roberta Langdona w powieści jest jedną z unikatowych. Człowiek ten jest historykiem oraz badaczem symboli, który został wmieszany w zabójstwo Jacques’a Sauniere. Zwłoki mężczyzny zostały odnalezione na terenie paryskiego Luwru, kształtem przypominające rysunek Leonarda da Vinci pdt. „Człowiek Witruwiański”. Zdaniem policji głównym podejrzanym w sprawie jest główny bohater, a sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, iż zmarły starzec zostawił po sobie szereg zagadek, które mają zaprowadzić Roberta Langdona do wielkiej tajemnicy. Sekretu, który przez ogrom wieków wielu zaprowadził wprost do grobu.„Perspektywa śmierci to bardzo silna motywacja.” Warto również wspomnieć, iż w utworze dużą rolę odgrywa Sophie Neveu. Tylko jaki ma ona związek z tajemnicą, którą za pomocą szeregu symboli powierzył jej Jacques? Kościół odgrywa bardzo ważną rolę w powieści, a mianowicie jest on mechanizmem napędzającym całą historię. „Nie sposób zaprzeczyć, że współczesny Kościół czyni wiele dobrego dla skołatanego dzisiejszego świata, ale w historii Kościoła jest niejedna karta kłamstwa i przemocy.” Utwór sugeruje nam, iż na świecie jest wielu członków Opus Dei – instytucji Kościoła katolickiego, której celem jest realizacja jego ewangelizacyjnej misji oraz rozpowszechnianie świadomości powszechnego powołania do świętości i uświęcającej wartości codziennej pracy, tj. dobrego wypełniania obowiązków zawodowych i rodzinnych. Pozostaje jednak pytanie: Czymże jest Święty Graal? „Dla jednych Graal jest kielichem, który przyniesie im życie wieczne. Dla innych poszukiwaniem zaginionych dokumentów i tajnych wątków historii. A dla większości z nas Graal chyba jest po prostu wspaniałą ideą… Pełnym chwały, nieosiągalnym skarbem, który nawet w naszym świecie pełnym chaosu inspiruje nas i daje natchnienie.” Tej jednak tajemnicy wam nie zdradzę, gdyż sama tego nie wiem. Utwór Dana Browna ukazuje nam jednak jego wizję Świętego Graala, a jak jest naprawdę, nie sposób nam wiedzieć. Powieść zawiera szereg fikcji pisarskiej oraz faktów historycznych. Naprawdę rozśmieszyły mnie opinie Kościoła, na temat tej oto książki. Jak każda powieść z gatunku thriller/kryminał, ma prawo zawierać szereg fikcji literackiej. Nie jest to książka historyczna, jednak jest napisana w sposób, który ma na celu poszerzyć naszą wiedzę na temat Kościoła, nie ubliżając przy tym całej instytucji.

Moja Ocena: 9/10*

Avatar użytkownika - Karen72
Karen72
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Lektura pochłonęła mnie na dobre :)
Avatar użytkownika - SlasheE
SlasheE
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Genialne, wzorowe, rewelacyjne czytadło! Brakuje mi słów, żeby opisać geniusz autora tej książki. W roli głównej, jak zwykle jest oczywiście historyk Robert Langdon - który mówiąc nawiasem skradł moje serce już w pierwszej części. Historyk przebywa w Paryżu w związku z wykładem, jaki miał tam przeprowadzić. W jego myślach wciąż krążą wydarzenia sprzed roku, jakich doświadczył w Watykanie i nie zdaje sobie sprawy na początku, że wkrótce jego życie znowu zostanie wywrócone do góry nogami. W paryskim Luwrze ofiarą morderstwa pada kustosz muzeum - Jacques Sauniere. Na miejsce zbrodni zostaje wezwany badacz i historyk symboli Robert Langdon, przeciw któremu już od początku knuto, o czym dowiadujemy się znacznie później. Po dotarciu na miejsce Langdon przy pomocy Sophie Neveu policyjna agentka, która okazuje się wnuczką zamordowanego kustosza. Miejsce zbrodni uświadamia im, że sprawa wcale nie będzie łatwa, bowiem Sauniere przed śmiercią pozostawił w Luwrze mnóstwo tajemniczych kodów, zagadek, które tylko Neveu i Langdon są w stanie rozwikłać. Kobieta wie, że sprowadzenie historyka to spisek, gdyż Bezu Fache - kapitan policji francuskiej jest przekonany, że to Langdon zabił kustosza. Sophie pomaga mu uciec, ale oby dwoje jeszcze nie wiedzą dokąd zaprowadzi ich ta ucieczka i jak długa będzie najbliższa noc. Po czasie orientują się, że tak naprawdę wszędzie otaczają ich symboliczne, zagmatwane zagadki pozostawione przez kustosza Luwru. Okazuje się, że należał on do tajnego stowarzyszenia Zakon Syjonu, którego zadaniem było strzeżenie miejsca ukrycia Świętego Graala. Dowiadujemy się, że kustosz poświęcił całe życie na by sekret, którego strzegło stowarzyszenie nigdy nie ujrzał światła dziennego. Okazuje się później jednak, że nie tylko swoje życie poświęcił, ale również rodziny - jego i Sophie - której część musiała uznać za zmarłych by nie została przelana krew. Teraz odpowiedzialność za znalezienie Świętego Graala i powstrzymanie nadciągającego przerażającego biegu wydarzeń spoczęła na Sophie i Robercie. Szczęśliwie dobro ostatecznie wygrywa, a ludzie, którzy dokonali się potwornych zbrodni stają przed wymiarem sprawiedliwości. Powieść jest pełna napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wciąga i pochłania człowieka bez reszty. Trudno się oderwać. "Kod Leonarda da Vinci" to powieść nie tylko do poczytania. Możemy się z niej dowiedzieć o wielu faktach historycznych, spojrzeć inaczej na dzieła sztuki, które były nam znane do tej pory, ale nigdy nie myślało się o jakimś drugim, ukrytym znaczeniu. Poza tym uświadamia nam, że nasze życie jest złożone z dokonywania wyborów. Tu podając np przykład dziadka Sophie, który żeby strzec skarbu musiał ukryć swoją rodzinę. Poza tym widzimy tutaj dramat rodzinny - mała dziewczynka, której pozostał tylko dziadek. Jej rodzice zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach w wypadku samochodowym. Jest też przekonana, że jej brat i babcia również zginęli (jednak musieli pozostawć w ukryciu). Musi ona dorastać bez rodziców; Sauniere wychował ją na piękną mądrą kobietę, jednak ich relacje też zostały wystawione na próbę, kiedy kobieta wiele lat wcześniej dowiedziała się o drugim życiu dziadka, jakim było uczestniczenie w rytuałach Zakonu. Pozostaje właściwie sama na placu boju. Dziadek przez lata walczył o jej przebaczenie, ale kobieta nie potrafiła się pogodzić z tym co zobaczyła. Uświadamia nam to jednak, że czasem warto przebaczyć i nie tracić czasu. Możemy już nie mieć okazji tak, jak Sophie, która nieoczekiwanie straciła dziadka.
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
bardzo fajna książka trzymająca w napięciu i ukazująca zagadki naszego świata
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-05-09, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Thriller, który miał być zaskakujący i kontrowersyjny. W Luwrze, w niepokojących okolicznościach, ginie kustosz. Na miejsce zbrodni przybywa między innymi jego wnuczka Sophie i znany badacz symboli Robert Langdon, przypadkiem właśnie przebywający w Paryżu. Razem podejmują niebezpieczną grę, która zaprowadzi ich w mroki starożytności i pozwoli odkryć tajemnice, jakich nie przeczuwali w najbardziej pokręconych snach. Fabuła zahacza o sekrety pierwszych chrześcijan, ukrywane przez wieki przez Zakon Syjonu, znany niewielkiej grupie wtajemniczonych, i o ukryte znaczenia obrazów Leonarda da Vinci. Jako powieść sensacyjna - Kod Leonarda da Vinci jest do przyjęcia; zgrabna intryga, pościgi, zagrożenie, nagłe zwroty akcji, nieoczekiwane, po trochu odkrywane tajemnice - dość, by trzymać czytelnika w napięciu i oczekiwaniu, co też jeszcze autor każe przeżywać swoim bohaterom. Do tego para głównych postaci, ukazana stereotypowo: atrakcyjna kobieta, zdolna kryptolog, i myślący mężczyzna, znawca symboli, którzy doskonale się uzupełniają i jako jedyni mają szansę odkryć miejsce przechowywania Graala. Pozornie jest więc wszystko, co potrzebne, by zainteresować czytelnika, ale jednak nagromadzenie nieprawdopodobieńst, nawet zgrabnie uzasadnionych, staje się po jakimś czasie męczące. Można dotrwać do końca, choć szczegóły pewnie szybko ulegną zatarciu w pamięci. Plusem powieści jest ewentualne rozbudzenie chęci własnych poszukiwań, przyswojenia sobie informacji z innych źródeł, poznanie nowych pojęć.
,,Biblia nie przyszła nam faksem od Boga.'' W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej. Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża. Ale mają też doprowadzić do czegoś znacznie bardziej istotnego. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać, gorąco polecam. Warto zapoznać się z tą książką, chociażby dlatego, że jest jedną z najbardziej poczytnych pozycji na świecie. Czytelnikom, którzy lubią kryminalne zagadki, niewątpliwie przypadnie do gustu. Nie jest to dzieło literackie pod względem kunsztu pisarskiego. Teorie hipotetyczne odnośnie Kościoła i jego historii, które zamieścił Dan Brown, należy traktować z przymrużeniem oka. Muszę jednak przyznać, że zainteresowały mnie one i mam zamiar poszukać innych informacji na ten temat.
Avatar użytkownika - zlosnica
zlosnica
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 4, Przeczytałam,
Jednak "Anioły i demony" bardziej mi sie podobały. Ale i tak fajnie się czyta. Zwłaszxza ilustrowaną wersję.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014,
ksiązka wciągająca i ciekawa, jedynym minusem dla mnie jest to że tak bardzo autor próbuje wmówić że to co opisuje jest prawdą, dla to zbyt nachalne, ale historia sensacyjna i nadająca się na film ( nie widziałam ekranizacji ) ale tak plastycznie napisana że czytając ma się te obrazy przed oczami.
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-09-27, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Już dawno temu chciałam ją przeczytać, ale nie było ku temu okazji. Kiedy zobaczyłam ją w bibliotece wypożyczyłam. Odczekała swoje w kolejce i w końcu po nią sięgnęłam. Myślałam, że będzie ona ciężka do zrozumienia a jednak okazało się, że jest to książka którą czyta się szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Pochłonęłam ją w 3 dni. Historia Świętego Graala połączona z współczesnością to niezwykle intrygująca i fascynująca opowieść. Śledztwo prowadzone przez Sophie i Langdona ciągle zaskakuje - pojawiają się nowe tropy, nowe postacie i nowe fakty dotyczące Zakonu Syjonu. Myślę, że warto tę książkę przeczytać - by poszerzyć horyzonty, rozbudzić ciekawość świata i miło spędzić czas. Chętnie sięgnę po inne utwory Dana Browna po przeczytaniu "Kodu Leonarda da Vinci" :)
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Któż by nie słyszał o słynnym Leonardzie da Vinci? Znanym autorze m.in. "Mona Lisy" czy "Ostatniej wieczerzy". Dan Brown postanowił napisać powieść, która szczegóły niektórych jego obrazów interpretuje w co najmniej kontrowersyjny sposób. Nie będę zdradzać szczegółów, bo są one nieco szokujące i nie chcę nikomu psuć lektury. Jest to oczywiście książka, która zawiera bardzo dużo elementów fikcji literackiej i nie należy zbyt wiele rzeczy brać na serio. Choć faktem są te drobne szczegóły i elementy w obrazach, które mogą symbolizować różne rzeczy. Po przeczytaniu "Kodu Leonarda da Vinci" zaczęłam szukać informacji o Zakonie Syjonu, dowiedziała się m.in, że jest to organizacja, która właśnie twierdziła, że posiada informacje, które mogłyby "powalić na łopatki chrześcijaństwo". Lecz ostatecznie człowiek, który podawał się za Wielkiego Mistrza przyznał się, że wszystkie "dowody" zostały sfałszowane. Wielkim minusem polskiego tłumaczenia było to, że w przypisach nie było tłumaczenia francuskich zdań. Ja nigdy nie uczyłam się tego języka, więc znaczenia tych zdań musiałam się domyślać, co znacznie utrudniało czytanie książki. Ale po za tym książka Dana Browna jest dopracowana w najmniejszych szczegółach, wszystko idealnie ze sobą współgra i nie mam żadnych zastrzeżeń co do fabuły.
Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2014-03-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Świetna, rewelacyjna!
Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2011-10-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetna jeżeli ktoś lubi tego typu książki to polecam
Avatar użytkownika - MoniaP
MoniaP
Przeczytane:2011-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Przeczytałam bardzo szybko i zafascynowała mnie od pierwszych stron. Ludzie wierzący jednak powinni podchodzić do niej jak do powieści a nie książki faktu. Polecam przeczytania.
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Moja opinia o tej książce jest przy większości przypadków odmienna. Książka wyjątkowo nie przypadła mi do gustu. Była stekiem bzdur napisanych dziwnym językiem. Czytałam długo, ponieważ nie mogłam jej przetrawić. Nie wiem do jakiego gatunku zaliczyć tę książkę : dokumentalna ? historyczna ? a może fantasy ? Książki zdecydowanie nie polecam, ponieważ nic opisanego tutaj nie ma w sobie ziarna prawdy.
Avatar użytkownika - ot
ot
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Domowa biblioteczka, Ebooki,
Kupiłam tę książkę, kiedy zrobiła się na nią moda, ale przeczytałam dopiero teraz. Wcześniej słyszałam, że styl jest fatalny, ale postanowiłam sama spróbować (skoro już kupiona...). Nie żałuję. Wciągnęła mnie. Może niekoniecznie trzeba wierzyć w przedstawiane przez autora 'rewelacje' (fajnie, że zamieszczono posłowie od polskiego wydawcy), ale dla rozrywki można sobie poczytać. Może nawet sięgnę po inne pozycje Browna. Co mnie w tej książce zirytowało? Na którejś stronie miałam wrażenie, że ciągle powtarza się wyraz 'citroen' ;) No i na początku przeszkadzało mi to, że nie było przypisów tłumaczących francuskie zdania. Fajnie, że zamieszczono miniatury obrazów Leonarda, chociaż przydałaby się jeszcze "Madonna ze skał" (żałowałam, że nie mam wydania z dużymi ilustracjami, bo chyba takie istnieje).
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2007-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
Nie podążam za modą. Z reguły nie czytuję książek, które są aktualnie na topie. Po "Kod Leonarda da Vinci" sięgnęłam tylko dlatego, że leżał na półce od dłuższego czasu otrzymany w prezencie. I niech się chowają wszyscy krytyczni recenzenci! Faktem jest, że książka ma pewne wady (wymyślone łamigłówki dla normalnego człowieka nierozwiązywalne, z którymi bohaterowie zawsze w końcu sobie radzili), jednak to że autor potrafił tak skonstruować fabułę i pomieszać (można się poczuć jak w slalomie pomiędzy faktami, fantazją i dziwnymi teoriami) wprowadzając mnie w takie zaciekawienie, że czytałam powieść po nocy nie mogąc się oderwać - powoduje, że żywię szczery podziw i szacunek dla autora. Trzeba mieć niezwykły talent, aby tak mocno zaintrygować, zaciekawić, porwać. I mimo, że przedstawione teorie sposkowe są mało prawdopodobne i mało wiarygodne - polecam tę pozycję!
Avatar użytkownika - Lucy05
Lucy05
Przeczytane:2012-11-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetna książka. Takie właśnie kocham :)
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-05-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Od samego początku wciąga. Zmusza do myślenia, prowokująca. Według mnie obowiązkowa lektura!
Avatar użytkownika - claracorelli
claracorelli
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Zgadzam się niesamowicie wciągająca książka, również gorąco polecam!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
Książka fantastyczna, wciąga od pierwszej strony!
Avatar użytkownika - Sumire
Gordian
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2015-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam, "Ale to już było" ;), 2015, Wakacje 2015,
Avatar użytkownika - kapitalny
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Muszę przyznać, że pan Brown ma wielki talent. To pierwsza książka autora z jaką się spotkałam i na pewno nie ostatnia. Książka Dana Brown'a stanowi wyborną symbiozę pierwiastka suspensu z pełnym tajemnic oraz mistycznych znaków folklorem anglosaskim. Wartka dynamika linii fabularnej, bogatej w liczne punkty zwrotne, niejednoznaczne, wyraziste postacie oraz niespodziewane, opisane z rozmachem wydarzenia czynią każdy rozdział niezmiernie interesującym, budzącym niedosyt lektury oraz oczekiwanie dalszego rozwoju akcji. Nieprzypadkowo w "Kodzie Leonarda da Vinci" spostrzeżone zostało dzieło, które inspiruje liczne debaty nad jego treścią. Polecam!
Avatar użytkownika - Missmi
Ocena: 3, Przeczytałem,
Cyfrowa Twierdza
Dan Brown0
Okładka ksiązki - Cyfrowa Twierdza

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) konstruuje superkomputer pozwalający złamać każdy szyfr metodą ,,brutalnego ataku". Dzięki niemu amerykański wywiad...

Zaginiony symbol
Dan Brown0
Okładka ksiązki - Zaginiony symbol

Co zaginęło, zostanie odnalezione… Waszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera...

Dobry pies
Rafał Witek