Uwielbiam Norę Roberts, czego nie trudno się domyślić po ilości recenzji książek jej autorstwa, które możecie znaleźć na moim blogu.
Moja fascynacja  autorką rozpoczęła się od " Śmierć cię pokocha"- kryminału, który Nora Roberts napisała pod pseudonimem J.D. ROBB. Od tamtej pory obiecałam sobie, że zapoznam się z każdą powieścią pisarki.
"Kolekcjoner" jest moją 15 pozycją do odhaczenia na liście lektur przeczytanych. Wiem, to niewiele w porównaniu z tym, jakimi zasobami dysponuje Nora Roberts. Pisarka na swoim koncie ma blisko 200 pozycji. I wierzcie mi każdy w jej twórczości znajdzie coś dla siebie. Bowiem Nora Roberts pisze romanse, kryminały, książki z elementami fantastycznymi, czarów itp.
A z jakiego gatunku jest nowość, wydana nakładem wydawnictwa BURDA KSIĄŻKI? Odpowiedzi na to pytanie udzielę wam za chwilkę. Po tym jak zakreślę wam zarys fabuły.
Akcja dzieje się w Nowym Jorku. Główną bohaterką jest młodziutka dziewczyna, Lila Emerson. Lila zawodowo zajmuje się pisaniem książek. Dla przyjemności zajmuje się pomieszkiwaniem w domach czy  mieszkaniach innych. Zapytacie się jak to? Otóż, Lily dorabia sobie jako opiekunka domów. Gdy właściciele wyjeżdżają np. na wakacje, to wynajmują Lily, by ta pod ich nieobecność mieszkała u nich, podlewała kwiatki albo zaopiekowała się ich pupilem.
Tak dzieje się w momencie, gdy czytelnik poznaje bohaterkę. Dziewczyna przebywa w jednym z mieszkań w wieżowcu i opiekuje się kotem właścicieli. Taki układ Lily pasuje. Tak naprawdę dziewczyna nie ma swojego lokum, a w momentach "bezrobocia" pomieszkuje u swojej przyjaciółki Julie.
Dni Lily w obcym domu mijają na pisaniu najnowszej powieści. Natomiast wieczory bohaterka umila sobie w taki sposób, że przez lornetkę "podgląda" zwyczaje i zachowania sąsiadów , z wieżowca na przeciwko. A sąsiedzi bywają specyficzni. Jest wśród nich na przykład rodzina, w której synek jest bardzo samotny, a na pociechę otrzymuje od rodziców psa. Jest także nagi mężczyzna, który co wieczór ćwiczy egzotyczne tańce. Jest także para, która każdego wieczoru intensywnie się kłoci, by za chwilę namiętnie się kochać.
I to właśnie za sprawą tej pary Lily popadnie w nie lada kłopoty. Kolejnego, leniwego wieczoru Lily podpatruje parę, ale coś jest nie tak. Widzi, jak kobieta intensywnie gestykuluje i wygląda jakby się z kimś kłóciła. Partnera sąsiadki nie widać. Za to widać, jak czyjeś dłonie biją po twarzy sąsiadkę, a ta później pod wpływem swojego ciężaru wybija balkonowe okno o spada w dół. Kobieta ginie na miejscu. Lily jest zszokowana. Właśnie stała się świadkiem morderstwa.. Policja ustala, że sprawcą zdarzenia był partner denatki, który popełnił samobójstwo.
I sprawa wydawałaby się zamknięty, ale tak nie jest. Lily poznaje Ashtona Archera, słynnego malarza, brata "zabójcy". Ashton nie wierzy, że jego brat mógłby kogokolwiek zabić, a już na pewno nie własnej dziewczyny. Postanawia dowiedzieć, kto i dlaczego wrobił jego brata w morderstwo?
Co ciekawe Ashton i Lily zakochują się w sobie. Ale czy to roztropne ze strony bohaterki? Czy Ashtonowi można zaufać?
Nora Roberts z każdą powieścią przechodzi samą siebie. Uwielbiam ją w wersji kryminalnej. W "Kolekcjonerze" dostałam mieszankę tegoż gatunku z romansem. Historia jest tak skonstruowana, ze na przeszło sześciuset stronach nie ma momentu nudy. Oprócz Ashtona i Lily pojawią się także inni   bohaterowie, jak chociażby Jai - tajemnicza kobieta, która wkroczy w życie bohaterki i wprowadzi elementy strachu i zagrożenia.
Oprócz historii zawsze urzeka mnie kreacja bohaterów. Autorka nadała im takie cechy, jak każdemu przeciętnemu człowiekowi w realu. Lily jest młodziutką kobietą, pełną marzeń i dopiero na drodze do odnalezienia swoje drugiego ja. Natomiast Ashton to ukształtowany, wykształcony artysta. I choć ma skomplikowane życie rodzinne ( rodzice wielokrotnie zawierali związki małżeńskie i Ash ma gromadkę przyrodniego rodzeństwa), to pomimo tego rodzina jest dla niego najważniejsza.
Cieszy mnie takie połączenie kryminały z romansem. Dzięki temu zabiegowi żaden wątek powieści nie jest dominujący. Całość jest harmonijna i spójna. Dialogi na wysokim, dopracowanym poziomie.
Nora Roberts nie przesadza z opisami, które czasami potrafią mnie męczyć. Tu tego nie doświadczyłam.

Chciałabym także zwrócić uwagę n piękne wydanie. Oprawa twarda, zachęcająca, klimatyczna szata graficzna. Książka cudnie będzie się prezentować wśród innych powieści. Ale także może być gustownym prezentem dla osoby nam bliskiej.
Nora Roberts nigdy jeszcze mnie nie zawiodła. NIe wiem czy kiedykolwiek będzie w stanie tego dokonać. Osobiście jestem wielka fanką pisarki. Zawsze, gdy ktoś pyta mnie jaką amerykańską pisarkę bym poleciła. zawsze na myśl przychodzi mi właśnie Nora Roberts.
Dlatego i dziś zapewne ponownie wam polecę tę właśnie autorkę, bo jej książki zawsze czyta się największą przyjemnością. I nie ma znaczenia, z którym akurat gatunkiem literackim się brata.

Informacje dodatkowe o Kolekcjoner:

Kup książkę Kolekcjoner

Opowieści nocy
Nora Roberts0
Okładka ksiązki - Opowieści nocy

SPRZEDAŻ OD 22-02-2008! Opowieści nocy... pełne pasji, napięcia i grozy, mistrzowsko napisane przez autorkę bestsellerów. "Nocny klub": Jonah Blackhawk...

Gra uczuć
Nora Roberts0
Okładka ksiązki - Gra uczuć

Gra o miłość Scenarzysta Booth DeWitt ma za sobą nieudane małżeństwo z bezwzględną i cyniczną gwiazdą filmową. Zraniony, pisze scenariusz, w którym...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;