Kolekcjoner

Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-7778-776-2
Dodał/a książkę: Justyna Gul

Cuda pana Fabergé

„Nie śpię, czuwam / Na palcach podchodzę do okna / Obserwuję sąsiadów / Przez pożółkłe firanki” – te słowa jednej z piosenek Hey przychodzą na myśl, kiedy słyszymy o ludziach, którzy spędzają czas przy oknie, obserwując przez szybę otaczającą ich rzeczywistość. Bardzo często są to osoby niesprawne fizycznie, które w ten sposób rekompensują sobie własną ułomność lub ci, którzy nie mogą liczyć na towarzystwo, samotni, nieszczęśliwi.

Dlaczego jednak podglądaczem miałaby być młoda, piękna kobieta? Czego szuka w mieszkaniach innych? Na te pytania odpowiada Nora Roberts w swojej powieści „Kolekcjoner”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Burda Książki. Tym razem, autorka oddaje w nasze ręce połączenie romansu i powieści sensacyjnej, zaś pikanterii akcji dodają kolejne morderstwa. Jest to pozycja dla osób żądnych wrażeń, a przy tym poszukujących lektury lekkiej i nie wymagającej emocjonalnego zaangażowania. Mimo interesującego pomysłu, Roberts jednak tym razem nie przykuwa uwagi. Można odnieść wrażenie, że autorka postawiła na długość tekstu, zapominając, że kolejne strony należy wypełnić akcją, w przeciwnym bowiem wypadku czytelnik już po kilkudziesięciu stronach może odczuwać frustrację i znudzenie. Tak też jest i w tym przypadku – już pierwsza część książki opowiada nam całą historię i tak naprawdę na tym Roberts powinna pracę nad powieścią zakończyć.

Szkoda trochę zmarnowanej szansy, bowiem życie Lily Emerson, zawodowej opiekunki domów, naprawdę mogłoby przyciągnąć czytelników. Już sam zawód bohaterki jest niezwykły, podróżuje ona po świecie sprawując pieczę nad cudzymi domami pod nieobecność właścicieli, troszcząc się o porządek oraz zwierzęta. Lily nie ma nic na własność, całym jej światem są tylko dwie walizki oraz komputer, na którym pisze swoje powieści. Dwie z nich zostały nawet wydane i przyniosły jej spore pieniądze – adresowane do nastolatków historie o wilkołakach są w modzie. Kiedy jednak nie pisze i nie pracuje, lubi siedzieć na tarasie wpatrzona w okna innych ludzi. Interesuje ją życie innych, jest ono nieustającą inspiracją, dlatego praktycznie Lily nie rozstaje się z lornetką. Nigdy jednak nie przyszło jej na myśl, że to osobliwe hobby może wiązać się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Przez przypadek Lily zostaje świadkiem morderstwa – widzi, jak kobieta zostaje pobita i wypchnięta przez okno. Ofiarą jest znana modelka, Sage Kendall, zaś w jej mieszkaniu znaleziono również zwłoki mężczyzny, prawdopodobnie mordercy, który popełnił samobójstwo. Tyle tylko, że brak zmarłego jest przekonany o jego niewinności i zdeterminowany, żeby tego dowieść. Jedyną osobą, która może mu pomóc, jest właśnie Lily.

Znanemu malarzowi, Ashtonowi Archerowi, udaje się nakłonić bohaterkę nie tylko do wspólnego poszukiwania prawdy, ale również … do pozowania. Tak w cieniu śmierci rodzi się prawdziwa namiętność, a można nawet miłość. Tyle tylko, że do momentu schwytania prawdziwego mordercy nikt nie jest bezpieczny. Szczególnie, że prawdopodobnym motywem morderstwa jest bezcenny przedmiot z kolekcji cara Aleksandra III  - złote jajo z zegarem, jedno z ośmiu zaginionych jaj z carskiej kolekcji. W jaki sposób zmarły Ashton Archer wszedł w jego posiadanie? Kto jeszcze pragnie tej niezwykłej ozdoby tak bardzo, że jest gotowy za nią wielokrotnie zabić?

„Kolekcjoner” Nory Roberts to książka z ogromnym, chociaż niewykorzystanym potencjałem. Szczegółowe opisy w tym przypadku niepotrzebnie wydłużają opowieść, odwracając uwagę od jej sedna i najzwyczajniej nudząc. A szkoda, bowiem atutem publikacji autorki była dotychczas wartko tocząca się akcja, która aż się prosiła o stworzenie kolejnego scenariusza filmowego. Książkę ratuje jedynie sam pomysł oraz bohaterowie o barwnych życiorysach, zatem można mieć nadzieję, że spadek formy jest raczej chwilowy. To również doskonały dowód na to, że nie zawsze ilość napisanych książek idzie w parze z ich jakością.

Kup książkę Kolekcjoner

Zobacz opinie o książce Kolekcjoner
Trzej bracia
Nora Roberts0
Okładka ksiązki - Trzej bracia

Opowieść o życiu i miłosnych perypetiach członków szkockiego rodu MacGregorów Daniel, senior rodu MacGregorów, wydał już szczęśliwie za mąż trzy najstarsze...

Posłanie z róż
Nora Roberts0
Okładka ksiązki - Posłanie z róż

„Posłanie z róż” to druga część kwartetu weselnego Nory Roberts, opowiadającego o czterech przyjaciółkach z dzieciństwa, które wspólnie prowadzą...