Kolekcjonerka perfum

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2014-06-11
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377586150
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę: Natalia Szumska

Ocena: 4 (1 głosów)

 

 

 

(...) naprawdę ważni ludzie wyglądają zwyczajnie, a ci, co robią wrażenie wyglądem, są zazwyczaj bez grosza albo dopiero windują się w górę. Znalazłaś się w świecie przewróconym do góry nogami (...)

Wyobraźcie sobie, że w samym  środku trudnej sytuacji życiowej dostajecie informację o ogromnym spadku pozostawionym wam po śmierci nieznanej osoby. Wyobraźcie sobie, że lądujecie w Paryżu i wasz świat przekręca się do góry nogami. Wyobraźcie sobie, że ktoś kiedyś, choć nie możenie tego pamiętać, stworzył dla was zapach, który odzwierciedla wszystko, co kochacie i czym jesteście. Wyobraźcie sobie perfumy, które pachną deszczem. Wyobraźcie to sobie, albo przeczytajcie Kolekcjonerkę perfum Kathleen Tessaro.

Nowość wydawnictwa MUZA SA, autorki Niewinności, Flirtu i Debiutantki, również wydanych w Polsce, to powieść pełna eleganckich zapachów, drogich hoteli i... historycznej zaściankowości. Toczy się bowiem symultanicznie w latach '20-tych, '30-tych i '50-tych ubiegłego wieku. Główna bohaterka, Brytyjka, przyjeżdża do Paryża, gdzie z pomocą zaangażowanego prawnika rozwiązuje zagadkę tajemniczego spadku. Trafi do mistrzów perfumiarstwa, starej kobiety, która utraciła węch i opuszczonej pracowni pełnej tajemniczych flakonów opatrzonych pięknymi nazwami. Historia plecie się także niejako od tyłu - młoda Eva d'Orsey, późniejsza ofiarodawczyni, zaczyna pracę w nowojorskim hotelu, którego goście na zawsze odmienią jej los i przekształcą talent analitycznego myślenia w narzędzie do zbicia fortuny.

Być może nie jest arcydziełem literatury, nigdy nie dołączy do kanonu lektur i nikt nie zachwyci się stylem autorki, ale Kolekcjonerka perfum definitywnie ma w sobie to COŚ. Jest mocno przewidywalna, w zasadzie od początku, ale mimo wszystko z ochotą poznajemy historie tych dwóch niezwykłych, nieprzystających do własnych czasów kobiet. W dodatku poznamy je szybko i bezboleśnie, ale bez wrażenia czytania sztampowego "czytadła" dla kobiet (co mogłaby sugerować choćby ogromna czcionka, którą złożona jest książka).

Kolekcjonerka... to powieść o łamaniu społecznych konwenansów, o tematach tabu, które dziś są już tematami rozmów przy kawie, o trudnych decyzjach i ich konsekwencjach o bogactwie, które nic nie znaczy i biedzie, która znaczy wszystko. I o tym, jak bardzo możemy się zmienić w bardzo krótkim czasie.

Bo przecież każdy jest inny niż kiedyś.

 

Kup książkę Kolekcjonerka perfum

Zobacz opinie o książce Kolekcjonerka perfum
Inne książki autora
Elegancja
Kathleen Tessaro0
Okładka ksiązki - Elegancja

`Wiara w siebie, poczucie humoru i apetyt na życie - to one czynią kobietę atrakcyjną`, stwierdziła w jednym z wywiadów Kathleen Tessaro. Czy to one odmieniły...

Debiutantka
Kathleen Tessaro0
Okładka ksiązki - Debiutantka

Endsleigh House to stara angielska rezydencja położona na południowo-wschodnim wybrzeżu. Zaniedbana, zakurzona i zamknięta. Młoda Amerykanka pomaga w inwentaryzacji...

Reklamy