Lilka

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2012-05-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7785-014-5
Liczba stron: 519
Dodał/a książkę: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Ocena: 4.42 (31 głosów)

Główna bohaterka tej książki to Marianna Roszkowska. Kobieta z 30-letnim stażem małżeńskim, matka, żona i babcia. Pracuje zawodowo jako dziennikarka w redakcji kolorowego pisma. Wychowana przez matkę i Pelę. Później do ich rodziny dołączył Michał Dróżdż, który stał się wspaniałym ojcem dla Marianny. Była kochana przez wszystkich i nie odczuwała braku biologicznego rodziciela. Wydawało jej się, że prowadzi szczęśliwe życie u boku kochającego ją męża. Aż pewnego dnia jej małżonek porzuca ją. Kobieta bardzo to przeżywa. Dorosły syn wyprowadza się, coraz więcej bliskich odchodzi z tego świata. Nasza bohaterka załamuje się. Jednak odnawiająca się relacja z przyrodnią siostrą - Lilką - odmienia całkowicie jej dotychczasowe życie...

"Lilka" to książka o życiu. Ukazuje miłość, przyjaźń, poważanie wobec drugiej osoby. To historia także o porzuceniu, chorobie, umieraniu, relacjach rodzinnych. Porusza również temat wychodzenia z traumy, lęku przed osamotnieniem, przed nieuchronnym kresem życia. Książka ponadto mówi o tak trudnym temacie jakim jest gwałt.
Marianna to kobieta doświadczona i bardzo skrzywdzona przez los. Na początku rozkleja się pod wpływem bolączek życiowych, ale choroba przyrodniej siostry zmusza ją do przewartościowania  i uhierarchizowania swoich problemów. Ich relacja staje się coraz bliższa, silniejsza. To pomaga naszej bohaterce odzyskać równowagę wewnętrzną.
Lektura momentami powodowała uśmiech na mojej twarzy (szczególnie fragmenty dotyczące wspomnień z okresu dziecięcego głównej bohaterki) ale w przeważającej mierze wielce mnie smuciła, wręcz przygnębiała. Niezwykle nostalgiczna. Z pewnością mogę stwierdzić, że jest to książka, która zmusza do głębszych refleksji. Autorka opisuje w niej wartości najważniejsze w życiu każdego z nas.
Powieść bardzo złożona. Fabuła wciąga i sprawia, że z chęcią czytamy szybko dalej, aby zapoznać się z dalszymi losami jej bohaterów. Prosty i niebywale barwny, obrazowy język. Autorka bardzo umiejętnie połączyła wszystkie wątki. Niewyobrażalny talent.
Małgorzata Kalicińska (rocznik 1956) autorka powieści, esejów, poradników, zbiorów opowiadań. Absolwentka SGGW w Warszawie. Była nauczycielką. Pracowała w telewizji przy tworzeniu programu "Kawa czy herbata?", "Forum nieobecnych", "Żyć bezpieczniej". Była współwłaścicielką Agencji Reklamowej Camco-Media. Współpracowała z czasopismem "Bluszcz". Od 2011 r. prowadzi własny blog internetowy. Ma dwoje dzieci: Stanisława i Barbarę.

Kup książkę Lilka

Zobacz opinie o książce Lilka
Inne książki autora
Życie ma smak
Małgorzata Kalicińska0
Okładka ksiązki - Życie ma smak

Opowiadania o biebrzańskim rozlewisku, o podróżach na koniec świata, nieoczekiwanych powrotach i jedzeniu. Okraszone wspaniałymi przepisami na pachnący...

Zwyczajny facet
Małgorzata Kalicińska0
Okładka ksiązki - Zwyczajny facet

Czasem kopnięcie losu przynosi nam wyzwolenie... Pozbawiony pracy Wiesiek dowiaduje się od swego kumpla, że jest dobra praca, ale daleko poza domem. Przyjmuje...

Reklamy