Mój pionowy świat

Data wydania: 2008-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-928083-0-5
Dodał/a książkę: Anna Omiecińska

Biografia polskiego himalaisty - Jerzego Kukuczki. Szczególnie interesujące jest to, jak bardzo zmieniał się polski himalaizm na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wybitni zdobywcy ośmiotysięczników zaczynali wspinać się na mało profesjonalnym sprzęcie robionym tanim kosztem. Ale jest to też opowieść o rywalizacji, przyjaźni aż do śmierci i niesamowitej pasji, o przezwyciężaniu siebie i walki z własnymi słabościami i lękami. Dzięki książce "Mój pionowy świat" poznajemy nie tylko świat polskiego himalaizmu, ale także samego Kukuczkę bardzo dobrze. W książce udało się doskonale przedstawić, jak wiele silnej woli trzeba mieć i jak niesamowity upór, aby nie poddać się w połowie drogi, aby mieć siłę na kolejne wyprawy. Najlepszą rekomendacją niech będzie poniższy cytat: "Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, że już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem... Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach. Kiedy mogę już podziękować górze, że i tym razem była dla mnie łaskawa. Tych chwil nie oddam nikomu za żadne skarby i jeżeli muszę w drodze do szczytu pokonywać przeszkody i ocierać się o nigdy nie określoną granicę między kalkulowanym ryzykiem a ryzykanctwem, to trudno, zgadzam się. Zgadzam się na walkę ze wszystkimi niebezpieczeństwami, które na mnie czyhają. Zgadzam się na wiatry, które tygodniami biją w ściany namiotów i doprowadzają do granicy szaleństwa. Zgadzam się na drogi prowadzone na granicy wytrzymałości. Zgadzam się na walkę. Nagroda, którą otrzymuje za te trudy, jest niebotycznie wielka. Jest nią radość życia."

Kup książkę Mój pionowy świat

Zobacz opinie o książce Mój pionowy świat