Mur

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2014-09-22
Dodał/a książkę: Justyna Gul

A mury runą …

Mur Berliński to jeden z najbardziej znanych symboli zimnej wojny, a także podziału Niemiec. W okresie od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku oddzielał on Berlin Zachodni od Wschodniego, zaś podczas prób jego sforsowania zginęło wielu ludzi. Określenie Mur Berliński obejmowało nie tylko sam mur, ale również okopy, zapory drutowe oraz miny, zaś ten ciągnący się aż 156 kilometrów system umocnień patrolowany był przez żołnierzy.

Jak obecnie wytłumaczyć ideę powstania muru, skoro nie można było jej pojąć w okresie jego istnienia? Pomocą może służyć interesująca publikacja wydawnictwa Egmont, adresowana do młodych czytelników, autorstwa Rafała Witka. „Mur. O historii powojennego Berlina”, to kolejna już książeczka z serii „Czytam sobie”, będącej trzypoziomowym programem wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat. Zliczona została do poziomu 2 – składam zdania – na którym możemy spodziewać się 800 do 900 wyrazów w tekście, dłuższych zdań, w tym zdań złożonych, a także elementów dialogu i 23 podstawowych głosek, a także „h”. Atutem książki są duże litery pozwalające śledzić tekst, kolorowe, wspaniałe ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej, a także sama tematyka.

Dzieci poznają Lili, sześcioletnią dziewczynkę mieszkającą w Berlinie. Jak większość dziewczynek w jej wieku lubiła ona kolorowe sukienki i skakanie na skakance, a także spacery po mieście wraz z rodzicami. Podczas jednej z takich wędrówek w okolice ZOO cała trójka zgubiła się w plątaninie uliczek. Zapadający zmrok sprawił, że tata Lili pomylił kierunki i zamiast do domu trafili w pobliże Muru Berlińskiego.

Rodzice tłumaczą zdziwionej dziewczynce etapy jego powstawania oraz efekt – podział Berlina. „Wojna pozostawiła po sobie rany (…). Ten mur w centrum miasta to taka wielka rana” – mówi mama, kończąc te bolesną historię. Dzielna Lili nie może dopuścić, by mur pozostał na swoim miejscu – wpada więc na pomysł zburzenia muru, który … podchwytują przechodnie. Wkrótce wszyscy ruszają na mur, solidarnie burząc symbol przeszłości.

Ta mądra i piękna opowieść ma szansę trafić do wyobraźni młodych czytelników, tłumacząc im błędy popełniane przez decydentów oraz tragiczną wymowę muru. I choć nie jestem przekonana, że tematyka ta jest właściwa do nauki czytania, podobne zastrzeżenia mam również do umieszczonych w ramkach słów do czytania sylabicznego, to sama publikacja jest warta uwagi.Jestem też przekonana, że ksiązka będzie wykorzystywana zarówno przez rodziców, jako źródło odpwoiedzi na zadawane przez dziecko pytania, jak i przez nauczycieli, do wspomagania procesu dydatktycznego.

Kup książkę Mur

Zobacz opinie o książce Mur
Dobry pies
Rafał Witek0
Okładka ksiązki - Dobry pies

Bazyl to bardzo niesforny pies. Natalka cały czas stara się go wytresować. A choć Bazyl nie zawsze robi to, czego się od niego oczekuje, jest niezastąpionym...

Cudnie paskudnie
Rafał Witek0
Okładka ksiązki - Cudnie paskudnie

"Taka osoba jak Ania naprawdę istniała. Jednak nigdy nie spotkała swojego anioła stróża. Dlatego wymyśliłem tę historię. Oparłem ją na garści faktów...