Na wschód od Arbatu

Data wydania: 2014-10-15
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-938112-1-2
Dodał/a książkę: Book Loaf

Hanna Krall, matka polskiego reportażu, pojawiła się jakiś czas temu wśród moich czytelniczych zdobyczy. Wygląda na to, że po latach przerwy wrócę do jej twórczości - i to w jakiej odsłonie. Dowody na Istnienie wydają od pewnego czasu jej stare teksty, które w nowej oszczędnej szacie graficznej prezentują się niesamowicie.

Ze "Zdążyć przed Panem Bogiem" pięć lat temu pisałam maturę. To dzięki rozmowie z Markiem Edelmanem, którego uwielbiam, mam do Krall ogromny sentyment. Bez wahania kupiłam "Na wschód od Arbatu", gdy tylko pojawiła się okazja. Rosja również od pewnego czasu niezwykle mnie pociąga, więc tym chętniej zabrałam tę niewielką książeczkę na urlop.

Hanna Krall pisze o miejscach przez pryzmat ludzi, to ich historie pomagają nakreślać obrazy miast i wsi, bez nich nie byłoby żadnych opowieści. Najbardziej urzekła mnie ta o fizykach i o ich akademickiej enklawie; nie mogę się od niej uwolnić. I chyba o to chodziło autorce, by nie dać czytelnikowi zapomnieć o swoich mistrzowskich tekstach, zmącić spokój i wywołać gwałtowną burzę myśli.

Ona wie jak pisać, by oszczędnie przekazać to, co najważniejsze. Z pozoru zwykłe reportaże o rosyjskiej codzienności, kryją w sobie podtekst, który tylko najuważniejsi czytelnicy są w stanie dostrzec. Udaje jej się wydobyć na światło dzienne wszelkie skrywane w ciemnych kątach prawdy, obnażające słabości wielkiego Związku Radzieckiego. Za świetny przykład takiego "przemycania" zakazanych treści służy m.in. reportaż o szachistach.

Krall balansuje sprawnie na cienkiej linii oddzielającej dosłowność od niejasności, a mimo to zwyczajnie opisuje świat takim, jaki naprawdę jest. W swoich reportażach oddaje głos ich bohaterom, pozwalając im wprowadzić czytelnika w zupełnie inną rzeczywistość. Tym bardziej obcą, gdy tę książkę czyta się dzisiaj, w zupełnie innym kontekście kulturowym, patrząc na "Na wschód od Arbatu" za pozycję historyczną.

Do Kapuścińskiego jeszcze się nie przekonałam, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że warto czytać książki Hanny Krall. I to właśnie radzę zrobić każdemu, kto jeszcze nie zna jej twórczości.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

Kup książkę Na wschód od Arbatu

Zobacz opinie o książce Na wschód od Arbatu
Król kier znów na wylocie
Hanna Krall0
Okładka ksiązki - Król kier znów na wylocie

Największym szczęściem Izoldy Regensberg miał się okazać fakt, że urodziła się bez wyrazistych semickich rysów: mogła się stać Marią Pawlicką, by próbować...

Żal
Hanna Krall0
Okładka ksiązki - Żal

Wybrane utwory z pięciu głośnych książek Hanny Krall pierwszy raz wydane w jednym tomie: "Dowody na istnienie", "Taniec na cudzym weselu"...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa