Oszaleć ze strachu: Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jany Frey niemieckiej pisarki, która w swoich książkach porusza problemy uzależnień, wczesnego macierzyństwa, ciężkiej choroby. I muszę przyznać choć książka, którą przeczytałam poruszała trudny temat choroby psychicznej nie mogłam się od niej oderwać. W książce poznajemy Norę. Ot taką zwyczajną nastolatkę ze swoimi planami i marzeniami na przyszłość. Wydawałoby się nic nie może zakłócić życia młodej, pełnej życia dziewczynie ale.... No właśnie pewnego dnia wkrada się w jej życie paniczny strach przed śmiercią. Strach pojawił się po śmierci wujka i powoli coraz bardziej dominuje życie nastolatki. Nora powoli przestaje normalnie funkcjonować. Strach czai się wszędzie, pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach. Chociaż bliscy widzą, że coś się dzieje z Norą nie potrafią jej pomóc. Gdy strach staje się nie do wytrzymania nastolatka sięga po proste wydawałoby się rozwiązanie, które kończy się pobytem w klinice Świętego Krzysztofa. Nora powoli zaczyna znajdować wyjście z rozpaczy, uczy się chronić przed światem zewnętrznym. Książka wywołała u mnie taki moment zadumy nad życiem, które w jednej chwili za sprawą impulsu może się zmienić w koszmar. I choć fizycznie jesteśmy zdrowi to wnętrze aż krzyczy i woła o pomoc. Tylko jak rozpoznać, zauważyć czy odebrać takie sygnały od osoby potrzebującej pomocy. Wydaje mi się ta trudne choć nie niemożliwe - trzeba chyba być bardzo dobrym obserwatorem i umieć słuchać drugiego człowieka. Książkę czyta się szybko według mnie dlatego iż jest napisana w formie pamiętnika Nory oraz pisarskiego talentu autorki. Polecam choć tematyka trudna. Moja ocena 5,5/6

Informacje dodatkowe o Oszaleć ze strachu: Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego:

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Tytuł oryginału: Verrüct vor Angst: Noras Geschichte: ein Mädcchen in der Jugendpsychiatrie
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Monika J. Dykier
Dodał/a opinię: Betka

Zobacz opinie o książce Oszaleć ze strachu: Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego

Kup książkę Oszaleć ze strachu: Historia Nory, pacjentki oddziału psychiatrycznego

W ciemności: Prawdziwa historia Leonii
Jana Frey0
Okładka ksiązki - W ciemności: Prawdziwa historia Leonii

Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, które oczarowały Frederika. Pewnego dnia ta piękna dziewczyna ulega ciężkiemu wypadkowi, po którym...

Już nie chcę całusów! Kasia uczy się mówić NIE
Jana Frey0
Okładka ksiązki - Już nie chcę całusów! Kasia uczy się mówić NIE

Kasia wie dokładnie, kiedy czegoś się boi lub czegoś nie lubi, na przykład tego dziwnego sprzedawcy ze sklepu zoologicznego. Dziewczynka teraz już tam...