Phil Jackson 11 pierścieni

Aby zespół, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu odnosił sukcesy musi posiadać mentora, trenera, który będzie potrafił zjednoczyć kilkanaście rozbuchanych ego w jeden, sprawnie działający organizm. Polacy, jak chyba żaden naród rozumie co powyższym stwierdzeniem chcę przekazać. Nasza reprezentacja piłki nożnej musiała przetestować wielu trenerów, by w końcu Adam Nawałka zjednoczył, skonsolidował talenty naszych piłkarzy, by ci zaczęli odnosić sukcesy. Podobnie jest w przypadku Phila Jacksona, trenera koszykówki. Koszykówka to przecież jeden ze sportów narodowych Stanów Zjednoczonych. A Phil Jackson to legenda. Człowiek bardzo uduchowiony, który swoje metody "wychowawcze" zawodników opiera na wyznawanych naukach Wschodu. Phil Jackson w dwudziestu dwóch rozdziałach opowiada na czym polega jego trenerski fenomen. Dawniej sam był zawodnikiem, by stać się trenerem, przywódcą, któremu uległ sam buntownik Michael Jordan. Ego jednego zawodnika może pogrążyć całą drużynę. Koszykówka to sport zespołowy. Tu liczy się niewerbalny dialog, współpraca oraz wsparcie zawsze i wszędzie. Phil Jackson potrafi te cechy wyłuszczyć z gwiazd boiska. Pod jego bacznym okiem nikt nie będzie swoją egoistyczną postawą rujnował ciężkiej pracy oraz zaangażowania. Pod jego opieką Chicago Bulls czy Los Angeles Lakers tryumfowało wielokrotnie. To ten człowiek w okularach i bródką wprowadzał nowe techniki do gry. To on wykreował prawdziwe gwiazdy wielkiego formatu, ale tak by same nie mogły  działać nic, a w zespole wszystko. Phil Jackson to człowiek, który opowiadając nie nudzi. Skutecznie dba, by zainteresowanie lekturą nie spadało. Tak naprawdę to koszykówka nie wiedzie prymu w tej pozycji. Tu pierwszeństwo otrzymuje filozofia trenerska bohatera tej autobiografii. Lektura, jak przeważnie każda tego rodzaju napisana jest w szczegółowy, chronologiczny sposób. Uważam, ze jest to wielka zaleta, gdyż skakanie z punktu życiorysu do kolejnego jest czynnością mylącą oraz wprowadzającą chaos. A chaos naturze Phila Jacksona jest obcy. To człowiek metodyczny, nastawiony na ciężką, aczkolwiek bardzo efektywną, wymierną pracę. Książka polecona dla fanów sportów, szczególnie koszykówki. Pikantnych elementów z boiska, z szatni jest sporo. Ale jeśli czytelnik czyha na plotki, domniemania, złe passę czy porażki prywatne trenera to tu tego nie znajdzie. W końcu autor przekazuje wiedzę o tym , co kocha najbardziej. A odniosłam wrażenie, że Phil Jackson uwielbia koszykówkę ponad wszystko. Polecam

Informacje dodatkowe o Phil Jackson 11 pierścieni:

Wydawnictwo: inne