Po drugiej stronie kartki

"Właściwie trudno powiedzieć, do kogo należy opowieść. Czy jest ona własnością pisarza, który ją stworzył? Postaci, które rozgrywają jej fabułę? A może jej właścicielem jest tak naprawdę czytelnik, który tchnął życie w bohaterów? "Po drugiej stronie kartki" jest kontynuacją "Z innej bajki", której autorkami są Jodi Picoult i jej córka, Samantha. Z ciekawością sięgnęłam po tę pozycję, zwłaszcza, że pierwsza część urzekła mnie całkowicie. Książę Oliver, po wielu nieudanych próbach, wreszcie wydostaje się spomiędzy okładek książki, w której dotąd żył. Dzięki uporowi Deilah udaje mu się trafić do świata realnego, oglądanego jedynie wtedy, gdy ktoś zechciał przeczytać jego historię. Do bajki trafia Edgar, syn autorki. To właśnie dla niego Jessamyn Jacobs dawno temu napisała historię o księciu Olivierze, a on sam stał się pierwowzorem dla literackiego bohatera. Chłopak wprowadza do opowiadania wiele zmian, które według niego czynią tę opowieść dużo bardziej ciekawszą. Wreszcie może zmieniać rzeczywistość i dostosowywać ja do swoich wyobrażeń. Po raz pierwszy czuje się kimś ważnym od kogo zależą losy innych. Dla Olivera nowy świat jest równie atrakcyjny. Pomimo wielu zabawnych sytuacji, bardzo szybko odnajduje sie w szkolnej rzeczywistości. Z Deilah u boku jego życie jest wreszcie takie, o jakim zawsze marzył. Zdawałoby się zatem, że ta sielanka trwać będzie wiecznie a oni sami będą "żyć długo i szczęśliwie". Nic bardziej mylnego. Opowieść, której Oliver dotąd był częścią zaczyna się o niego upominać stając się przy tym całkowicie nieprzewidywalną. Nagle jego książkowy przyjaciel, Buła, pojawia się w realnej rzeczywistości w miejsce psa Deilach, a jej szkolna koleżanka, Jules, zamienia się miejscami z księżniczką Serafiną. Książka nie daje za wygraną. Zmusza przyjaciół dziewczyny do odgrywania ról i tym samym upodobnienia się do ich książkowych odpowiedników. Niepomna na wprowadzone przez Edgara zmiany chce wrócić do swej pierwotnej postaci. Choć wszystkie te zamiany wprowadzają w życie bohaterów wielki chaos i niepewność co do zakończenia, dochodzą oni do wspólnego wniosku: bajka kryje w sobie niezwykłą moc. Ta wiedza okaże się niezwykle pożyteczna gdy autorka historii przyzna się do ciężkiej choroby. Lektura tej książki troszkę mnie rozczarowała. Powiem szczerze, że zabrakło tej "bajkowości", która w pierwszej części była wszechobecna. Historia, jak najbardziej, jest kontynuacją "Z innej bajki".. Po raz kolejny spotykamy znanych nam już bohaterów: księcia Olivera, Deilah, Jules, Edgara czy Bułę. Jednak życie realne, które młodzież ma nacodzień, wyziera z każdej kartki. Szkoła, zadania, klasówki... Deilah zazdrośnie strzeże Olivera przed zakusami szkolnej piękności Allie McAndrews. Jules musi wybierać między Chrisem a Edgarem. Zwyczajne życie nastolatek wysuwa się na pierwszy plan. Owszem, lektura miejscami wywołuje uśmiech na twarzy kiedy po raz kolejny bohaterom przychodzi zmierzyć się ze światem tak odmiennym od tego, w którym żyli do tej pory. "Po drugiej stronie kartki" to opowieść dla nastolatek, o nastolatkach...nie bajka. Całe szczęście, że książę Oliver nie zatracił nic ze swego uroku. Nadal jest szarmancki jak na księcia przystało. Powieść napisana jest lekkim stylem. Okraszona wieloma zabawnymi momentami nie pozwala się nudzić. Ciekawy pomysł na fabułę czyni pozycję wartą przeczytania. Tak jak w pierwszej części całość dopełniają barwne ilustracje.

Informacje dodatkowe o Po drugiej stronie kartki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-10-06
ISBN: 978-83-8069-154-4
Dodał/a opinię: Katarzyna Szczurkowska

Zobacz opinie o książce Po drugiej stronie kartki

Kup książkę Po drugiej stronie kartki