Podzieleni

Opinia 26

W ciągu ostatnich paru lat w fantastyce nastąpił prawdziwy natłok książek traktujących o antyutopiach czy dystopiach. Jednak trzeba przyznać, że pomysł Neal'a Shustermana stanowi pewną nowość wśród wszystkich, dotychczasowo spotkanych przeze mnie historii. Dlaczego? Jego powieść - Podzieleni jest dość ciekawą próbą dowodu, że brak śmierci, nie oznacza obecności życia.

Już sama idea aborcji wstecznej jest niesamowicie ciekawym pomysłem. Według nowego prawa dziecko jest chronione od momentu poczęcia do trzynastego roku życia, potem, aż do momentu osiągnięcia pełnoletności (lat osiemnastu), opiekunowie mają prawo do jego podzielenia. Czyli oddania 100% ciała dziecka do przeszczepów. Sam opis tego procesu jest chyba najbardziej niesamowitym, wstrząsającym, ale i przede wszystkim - wzruszającym rozdziałem w całym utworze. Już ten jeden rozdział, sprawia, że warto przeczytać powieść Shustermana, a to jeszcze nie koniec mocnych stron tego pisarza.

Kolejną jest tworzenie dość specyficznych postaci. Co prawda zarówno Conor - młody buntownik, którego rodzice mają już dość problemów, jak i osierocona Lisa, nie będąca na tyle wybitna, by domowi dziecka opłacało się utrzymać ją przy życiu są dość typowi, ale Levi - to już zupełnie inna bajka. Dziecko wychowane ze świadomością, że zostanie złożone jako dziesięcina przez bogobojnych rodziców, chłopiec pękający z dumy, że może przysłużyć się innym. Tak, obserwowanie jego działań, walki woli przeżycia z manipulacją dorosłych uczyniło tego bohatera jedną z najatrakcyjniejszych postaci w powieści. Późniejsza chęć zemsty i do ostatka tłukąca się wraz z sercem o żebra chęć przetrwania, tworzy fascynujący spektakl psychologiczny.

Jednakże największą falę niepokoju do akcji wprowadza jedna z postaci drugoplanowych - CyFi. Młody chłopiec, który miał wypadek i któremu przeszczepiono 1/8 tkanki mózgowej jednego z podzielonych. Posiada on wspomnienia i odruchy tej osoby. Jego przełączenia między osobowościami są niesamowicie elektryzujące,a przerażająca idea tego, że w swojej głowie można mieć kogoś poza sobą, niemalże zbija czytelnika z nóg.

"            Widzisz, konflikt zawsze zaczyna się od jakiejś kwestii spornej - różnicy zdań, kłótni. Jednak zanim przerodzi się w wojnę, kwestia, której dotyczył spór nie jest już istotna, ponieważ rozchodzi się już tylko i wyłącznie o jedną rzecz: jak bardzo każda ze stron nienawidzi się wzajemnie.             "

Przed wszystkim, oddając się lekturze, miałam wrażenie, jakby sam utwór składał się z kilku podzielonych dzieł. Z jednej strony aż kipi od ilości ciężkich zagadnień filozoficznych w nim zawartych, z drugiej - jest napisany pod kątem czytelnika w wieku może czternastu lat. Tłumaczenie także pozostawia wiele do życzenia, liczne, nie zastosowane jako środek literacki, powtórzenia czy nie do końca poprawne językowo zdania wytrącają polskiego czytelnika z równowagi, by nagle natknął się na idealnie dopracowane fragmenty.

Ogólnie rzecz biorąc, to chociaż utwór miewa swoje słabości, zdecydowanie warto po niego sięgnąć dla samej pomysłowości autora. Klakierzy, historia Huptiego Dumptiego czy prawo Bociana, to tylko parę z ogromnej puli oryginalnych idei tego autora. Niestety koniec jest raczej rozczarowujący, ale zanim nastąpi, można odbyć wspaniałą podróż w poszukiwaniu swojej wartości i prawa do życia. A kto nie zdąży go udowodnić - zostanie podzielony.

Polecam.

Kup książkę Podzieleni

Rozdarci
Neal Shusterman0
Okładka ksiązki - Rozdarci

"Rozdarci" to trzymająca w napięciu kontynuacja bestsellera "Podzieleni", która stawia pod znakiem zapytania nasze poglądy na temat tego, gdzie zaczyna...

Żniwa śmierci. Żniwo. Tom 3
Neal Shusterman0
Okładka ksiązki - Żniwa śmierci. Żniwo. Tom 3

Wyczekiwany! Pierwszy raz w polskim tłumaczeniu! Trzeci tom bestsellerowego cyklu Żniwa śmierci! Wyspa Niezłomnego Serca zatonęła. Citra i Rowan zniknęli...