Postaw na mnie

Susan May Warren jest autorką ponad trzydziestu powieści, które pokochali czytelnicy i krytycy. Do tej pory przeczytałam dwie powieści autorki z cyklu o Deep Haven: ,,Cień twojego uśmiechu" i ,,Postaw na mnie", o której chcę dzisiaj napisać. W miasteczku Deep Haven położonym nad jeziorem w północnej części Minnesoty zamieszkuje młoda prawniczka Ivy Madison, która pragnie w tym miejscu osiąść już na stałe, znaleźć przyjaciół i miłość. Podejmuje pracę jako asystentka prokuratora hrabstwa. Szef ostrzega ją, że w tak małym mieście wszyscy będą ją obserwować, musi dotrzymywać danego słowa i każdą kolejną sprawą zyskiwać sobie zaufanie mieszkańców. Nigdy nie powinna też nadużywać swojej pozycji. Sprawiedliwość ma różne oblicza w miasteczkach. ,,W tej pracy poznasz swoich przyjaciół, swoich sąsiadów, a gdy ich życie splata się z twoim, granice zaczynają się zacierać. Zawsze musisz myśleć o konflikcie interesów. Zobaczysz mroczną stronę społeczności, swoich sąsiadów." Ivy jest pewna, że w Deep Haven nikogo nie zna i nie będzie musiała dokonywać trudnych wyborów. Wkrótce okazuje się, że mieszka tam Jensen Atwood, dla którego jeszcze w czasach studenckich sporządziła projekt ugody obrończej. Podczas akcji charytatywnej Ivy stawia 500 dolarów na tajemniczego Dareka Christiansena i wygrywa z nim randkę. Niestety mężczyzna niezbyt przychylnie ją traktuje, gdyż jak się okazuje zastępował brata, który nie mógł dotrzeć na aukcję. Po kilku dniach Darek chce naprawić nieudane spotkanie z Ivy, gdyż zdał sobie sprawę, że ona nie pochodziła z Deep Haven, nie wiedziała nic o nim i to nie była jej wina, że ,,jego bagaż emocjonalny przygniatał go i niszczył wszystkie szanse na świeży start." Darek chce zacząć wszystko od nowa, dla siebie i swojego synka. Ma dość litości lub dezaprobaty, która otacza go w miasteczku po śmierci żony. Nadal jest wściekły na swojego dawnego przyjaciela Jensena i toczy z nim wojnę. Susan May Warren zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami zręcznie przedstawiła obraz życia w małej społeczności, gdzie ludzie są bardzo ze sobą powiązani różnymi zależnościami. Darek chcąc spotkać się po raz pierwszy z Ivy nie pyta jej o numer telefonu, wie że znajdzie ją bez problemu jeśli zechce. Ivy na początku nie zdaje sobie sprawy, jak trudno będzie jej podejmować decyzje prawne w Deep Haven. W miarę jak poznaje kolejnych mieszkańców i ich problemy, spędza z nimi wolny czas na festynie, na ognisku, czy w restauracji coraz trudniej podejmować jej decyzje, które wpłyną na ich życie. Widzi, jak bardzo mieszkańcy miasteczka podzielili się w sprawie Jensena i Dareka. Ivy także musi wybierać między swoją pracą, a lojalnością w stosunku do Dareka. Autorka poruszyła w tej powieści temat rodzin zastępczych. Ivy jako mała dziewczynka trafiła do czternastu rodzin zastępczych. Szybko dostrzegła, że jest dla nich po prostu ,,interesem". Dostawała miejsce do spania, jedzenie, a oni wypłatę co miesiąc za nią. Nauczyła się radzić sobie sama, nie sprawiać problemów, wpasowywać się w rodzinę, ale i tak, gdy stwierdzano, że do nich nie pasuje, była odrzucana i lądowała w kolejnej rodzinie. Kiedy była już dorosła odczuwała głębokie pragnienie przynależności do rodziny, a jednocześnie bała się odrzucenia. Susan May Warren na przykładzie rodziny Christiansenów pokazała, jak powinny wyglądać właściwe relacje w rodzinie. Darek wraz z rodzicami prowadzi ośrodek wypoczynkowy nad wybrzeżem, ale jego dwóch młodszych braci i dwie siostry też mają tam swoje miejsce i w każdej chwili są mile widziani. Wszyscy sobie pomagają, wspierają się i często rozmawiają. W akcję powieści autorka wplotła ciężką i wyczerpującą pracę strażaków oraz hotshotów, którzy ścinają drzewa, wypalają las do zmineralizowanej gleby tworząc pas przeciwpożarowy, by tylko powstrzymać pochód pożogi, aby uratować pozostałe lasy, domy i osiedla nad jeziorem Evergreen. Autorka pokazała jak walczono z wielkimi pożarami dawniej, a jak robi się to współcześnie. ,,Postaw na mnie" to piękna opowieść o ludziach, których życie pogmatwało się w młodości i muszą odnaleźć nową drogę, odpokutować winy i żyć z konsekwencjami swoich decyzji, bo nie zawsze można już je naprawić.To piękna, ciepła i mądra powieść o rodzinie, samotnym ojcostwie, rozpoczynaniu kolejnego etapu w życiu po stracie, a także o przebaczeniu, bez którego nie można uwolnić się od gniewu i oczyścić duszy. Z książką Susan May Warren spędziłam bardzo miłe chwile i zachęcam również Was do sięgnięcia po tę piękną powieść:) http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

Informacje dodatkowe o Postaw na mnie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-06-01
Dodał/a opinię: jeke5

Zobacz opinie o książce Postaw na mnie

Kup książkę Postaw na mnie