Saga Puszczy Bia³owieskiej

Ocena: 5.75 (4 g³osów)

Simona Kossak wiêkszo¶æ swojego ¿ycia po¶wiêci³a pracy w Puszczy Bia³owieskiej. Kocha³a zwierzêta i przyrodê, wiêc w³a¶ciwie ¿y³a t± prac±. Czêsto pisa³a o zwierzêtach, nagrywa³a je i fotografowa³a. Próbowa³a ratowaæ gin±ce gatunki i ich ¶rodowisko naturalne, szczególnie w³a¶nie Puszczê Bia³owiesk±. Napisa³a miêdzy innymi ksi±¿kê Saga Puszczy Bia³owieskiej, w której opisa³a trudne losy tego terenu od momentu pojawienia siê tu ludzi. Okaza³o siê, ¿e cz³owiek od pocz±tku dzia³a³ na szkodê piêknej Puszczy, a to ju¿ jedno z ostatnich takich miejsc na ¶wiecie.
Ksi±¿ka jest podzielona na rozdzia³y, a ka¿dy z tych rozdzia³ów ma innego bohatera. Tymi bohaterami s± zwierzêta charakterystyczne dla Puszczy Bia³owieskiej, niektóre ju¿ trudne do spotkania na tych terenach. Umieszczono w niej wiele czarno-bia³ych fotografii zwierz±t, czêsto razem z Simon±. Na koñcu ksi±¿ki znajduje siê wielostronicowa bibliografia, do której warto zajrzeæ. Ok³adka jest tekturowa z zak³adkami, utrzymana w zieleniach. Znajduje siê na niej piêkne czarno-bia³e zdjêcie Simony z sarenk±. Ksi±¿ka wydana jet na grubym, szorstkim, szarawym papierze. Jest du¿a ale do¶æ lekka.
Rozdzia³y s± podzielone na dwie czê¶ci. W jednej, wydrukowanej zielon± farb±, Simona przedstawia³a krótkie opowiadanie dotycz±ce jakiego¶ dawnego momentu czy wydarzenia zwi±zanego z Puszcz± Bia³owiesk±. W tych opowiadaniach wystêpuj± królowie i inne postacie historyczne, nie brakuje równie¿ zwierz±t. Napisane s± zupe³nie innym jêzykiem ni¿ reszta ksi±¿ki, nieco starodawnym. S± krótkie, a jednocze¶nie piêkne, czyta siê je jak ba¶nie historyczne.
Czê¶ci drukowane czarn± farb± to informacje na temat zwierz±t, Puszczy Bia³owieskiej i spraw z nimi zwi±zanych. Pisane s± bardziej wspó³czesnym, zwyczajnym, ale bardzo piêknym jêzykiem. Simona opisuje w nich miêdzy innymi dzia³ania swoje i swoich poprzedników, zwi±zane z opiek± nad Puszcz± i jej mieszkañcami. Du¿o miejsca po¶wiêca ekologii, wyja¶nia ró¿ne zjawiska i prawa panuj±ce w lasach i w puszczach. Opisuje kwestie prawne i sytuacjê z jak± musia³a walczyæ, by jak najskuteczniej pomagaæ zwierzêtom i przyrodzie Puszczy.
Puszcza Bia³owieska to jedno z ostatnich miejsc w pe³ni naturalnych w Europie. Simona ju¿ dawno zwraca³a uwagê na to, ¿e Puszcza Bia³owieska umiera i ¿e to cz³owiek jest za to odpowiedzialny. Ta ksi±¿ka wyja¶nia dlaczego tak wa¿ne jest, by jak najd³u¿ej pozostawiæ to piêkne miejsce nietkniête przez cywilizacjê. My¶lê, ¿e tê ksi±¿kê powinien przeczytaæ ka¿dy, by u¶wiadomiæ sobie, jakim skarbem jest dla nas to miejsce. To lektura obowi±zkowa.

Informacje dodatkowe o Saga Puszczy Bia³owieskiej:

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Saga Puszczy Bia³owieskiej

Kup ksi±¿kê Saga Puszczy Bia³owieskiej

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Trzy ¿ywio³y
Simona Kossak0
Ok³adka ksi±zki - Trzy ¿ywio³y

Ziemia, woda, powietrze. Trzy decyduj±ce ¿ywio³y. Bez choæby jednego ¿ycie zamiera. Mimo ¿e ka¿dy z nich to odrêbny ¶wiat, wszystkie siê przenikaj± i razem...

O zio³ach i zwierzêtach
Simona Kossak0
Ok³adka ksi±zki - O zio³ach i zwierzêtach

Wystarczy wyj¶æ z domu, ¿eby nie móc przestaæ siê dziwiæ. Nie trzeba mieszkaæ w Puszczy Bia³owieskiej - wystarczy rozejrzeæ siê przed blokiem, w parku...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;