Tajemnice królów

Victoria Gische udowodniła swoją poprzednią książką - "Kochanka królewskiego rzeźbiarza", że potrafi pisać o Starożytnym Egipcie jak mało który polski, współczesny  autor. Powieść ta przedstawiała nie tylko barwną historię miłosną osadzoną w realiach tego dawnego państwa, ale także i niezwykle sugestywny, realistyczny, klimatyczny  i zapierający dech w piersiach obraz tej pradawnej cywilizacji. I oto kilka dni temu do moich rąk trafiła najnowsza książka tej autorki - "Tajemnice królów", która ponownie opowiada o dziejach Starożytnego Egiptu. Czy lektura tej pozycja wywarła na Mnie równie wielkie wrażenie jak poprzednia powieść autorki..? O tym słów kilka w poniższej recenzji:)

"Tajemnice królów" zabierają czytelnika do Egiptu okresu Nowego Państwa, w którym to na tronie zasiada Horemheb. Ów faraona prześladują wątpliwości co do przyczyn nagłej i tajemniczej śmierci swojego poprzednika - Tutenchamona, objęcia tronu przez kapłana Aj, oraz tajemniczego zaginięcia siostry i zarazem żony zmarłego władcy - księżniczki Anchesemanon. Pragnąc poznać odpowiedzi na owe pytania, zwraca się do wiernego sługi i żołnierza o imieniu Shardan, któremu to powierza rozwikłanie zagadki śmierci Tutenchamona. Od tej chwili Shardan wkracza na niezwykle niebezpieczną ścieżkę politycznych intryg, która to może doprowadzić go do wielce tragicznego finału.. Ponadto żołnierz ten musi stawić czoła własnej, bolesnej przeszłości..

Najnowsza powieść Victorii Gische to przedstawiona z wielkim rozmacham historia o polityce na najwyższych szczeblach władzy, morderstwach, romansach, zdradach i ekscytującej przygodzie, która to nie pozwala choćby na najkrótszą chwilę nudy. Opowieść przedstawiona w niezwykle pasjonujący, przekonujący  i inteligentny sposób, tak by czytelnik mógł poczuć ten niezwykły klimat i realia tamtego dawnego świata.. Lektura tej pozycji to doskonała zabawa dla wszystkich miłośników powieści historycznej, jak i również dla każdego pasjonata dobrej historii kryminalnej, która przez cały czas trzyma w napięciu, zwodzi, i zaskakuje absolutnie nieprzewidywalnym zakończeniem..:)

Wielką wartością tej powieści jest to, iż  stanowi ona doskonałe połączenie powieści kryminalno - przygodowej, z opowieścią historyczną o realiach życia i funkcjonowania Starożytnego Egiptu. Co ważne, obie te odsłony tejże historii stoją na równym, bardzo wysokim poziomie. I tym oto sposobem mamy tu do czynienia z pasjonującą historią o odkrywaniu prawdy o śmierci faraona Tutenchamona, podczas to której przeżyjemy mnóstwo niebezpiecznych i emocjonujących przygód z udziałem głównego bohatera - Shardana. Morderstwa, pojedynki, pościgi, miłosne intrygi i triumf ludzkiego intelektu - wszystko to będzie Naszym udziałem, jeśli tylko zdecydujemy się towarzyszyć temu dzielnemu żołnierzowi przez kilka najbliższych dni lektury:) Jednocześnie wraz z fabułą tej pasjonującej powieści poznajemy obraz codziennego życia tego starożytnego kraju znad Nilu, zarówno z perspektywy zwykłych mieszkańców, także i niewolników.., jak i najwyższych dostojników państwowych, z Faraonem na czele. To bez wątpienia doskonała, przemawiająca do wyobraźni i pasjonująca lekcja historii, z której to możemy dowiedzieć się znacznie więcej, aniżeli z zajęć szkolnych.. Nie trudno bowiem nie oprzeć się temu przekonaniu, iż Victoria Gische wie o Starożytnym Egipcie naprawdę dużo..:)

Oczywiście w przypadku powieści historycznej nieodzownym staje się pytanie o przystępność tejże historii, a ściślej rzecz biorąc o łatwość w odbiorze jej historycznych aspektów. W przypadku książki o Starożytnym Egipcie jest to tym bardziej uzasadnione, iż owa epoka historyczna nie należy do najłatwiejszych w odbiorze z racji swych skomplikowanych systemów religijno - politycznych, o pojęciach językowych nie wspomniawszy. Na szczęście Pani Victoria wyszła z tego oto założenia, iż najważniejsza jest opowieść, nie zaś jej poprawność historyczna "za wszelką cenę". Tym samym w lekturze tej książki znajdziemy wiele tytułów, imion, nazw geograficznych i pojęć religijnych, które jednak nie przytłaczają, nie wprowadzają niepotrzebnego zamętu, a jedynie niejako uzupełniają warstwę fabularną tej opowieści. Tym samym czytając "Tajemnice królów" możemy w pełni cieszyć się rozrywką z tej lektury, jak i również czujemy jej historyczną wartość i autentyczność, co mimo wszystko także jest bardzo ważne w przypadku tego gatunku literackiego. Wydaje się oto słusznym stwierdzeniem, iż autorka osiągnęła "złoty środek",  na równowagę pomiędzy prawdą historyczną, a fabularną rozrywką..:)

Jeśli chodzi o warsztat pisarski Pani Victorii, to z pewnością stoi on na wysokim poziomie. Być może w kilku miejscach dało znać o sobie wciąż jeszcze małe doświadczenie tej autorki, m.in. w przypadku fragmentów końcowych i następnie początkowych kolejnych rozdziałów, gdzie to nie nazbyt wyraźnie było zaakcentowanie "przejście" pomiędzy tym co już było, a tym co za chwilę ma się rozpocząć.., ale to oczywiście tylko drobne uwagi. Całość prezentuje się bardzo dobrze, zarówno pod względem przekonującej osi fabularnej, realistycznych dialogów, interesujących sylwetek bohaterów, nagłych zwrotów akcji i języka, który jest momentami wręcz poetycki.. Wielkie wrażenie wywarły na Mnie także opisy przyrody, które naprawdę zapierają dech w piersiach i pozwalają poczuć klimat i koloryt tego niezwykłego miejsca na Ziemi..

Co do bohaterów tej historii, to także wywarli oni na Mnie bardzo pozytywne wrażenie. Oczywiście przede wszystkim mam tu na myśli Shardana, który stanowi doskonały przykład pierwszoplanowej postaci, z jaką to czytelnik może się w pełni utożsamiać. Odważny, inteligentny, sprytny, dobry z  natury, ale także i nie pozbawiony własnych wad i ułomności, które czynią go bohaterem "z krwi i kości". Równie mocne, pozytywne wrażenie wywarła na Mnie postać jego siostry - Kyrene, która także stała się mi bardzo bliską osobą już od pierwszych stron tej lektury. Młoda kobieta, niezwykle wrażliwa, pogrążona w gąszczu własnych problemów natury uczuciowej, jakże skomplikowanych i trudnych w przezwyciężeniu.. Wśród pozostałych bohaterów tej historii wyróżniłabym jeszcze  faraona Horemheba, który stanowi idealny przykład tajemniczej, nieodgadnionej i budzącej zarazem ciekawość jak i strach, postaci..

"Tajemnice królów" to książka o pięknym i niebezpiecznym świecie Starożytnego Egiptu, który to kryje mnóstwo tajemnic i zagadek po dzień dzisiejszy. Dzięki Victorii Gische mamy szansę na odkrycie części z  nich, co już samo w sobie zasługuje na wielkie słowa uznania.. Lektura tej pozycji to bowiem nie tylko przednia zabawa, ale także i pouczająca lekcja o tamtych dawnych czasach i życiu mieszkańców tego pustynnego kraju.. I właśnie z tego powodu mogę stwierdzić z pełnym przekonaniem, iż  literacka podróż do Starożytnego Egiptu  z Panią Victorią w roli przewodnika, to wyprawa skazana na powodzenie:)! Polecam i życzę niezapomnianych wrażeń..

Informacje dodatkowe o Tajemnice królów:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-06-25
Kategoria: Historyczne
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Tajemnice królów

Kup książkę Tajemnice królów