Warszawa w rozmowach

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2016-03-16
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-65310-52-1
Liczba stron: 230
Dodał/a książkę: Dorota Józefiak

Ocena: 4.6 (5 głosów)

"Warszawa w rozmowach" Justyny Krajewskiej, to książka obok której nie przejdzie obojętnie żaden warszawiak. Nie przejdzie też obojętnie ten, kto lubi odwiedzać stolicę, kto interesuje się historią, sztuką i chętnie sięga po wywiady, wspomnienia i biografie. Tak naprawdę to książka, w której każdy może znaleźć coś dla siebie.

Stanowi ona zbiór wywiadów z tymi, dla których Warszawa jest domem, którzy zaprzedali stolicy serce i duszę. Niesamowite zestawienie wyjątkowych osób - każda z inną historią, z innymi wspomnieniami i z inną profesją, których łączą cieplejsze uczucia do miasta. Podczas rozmów została pokazana Warszawa przedwojenna, ta z czasów Powstania, z lat późniejszych, aż do współczesnej i tętniącej życiem. Autorka przeprowadziła ciekawe, pełne nostalgii wywiady zarówno z generałem brygady Wojska Polskiego Stefanem Klemensem Bałukiem, jak i z aktorami - Emilianem Kamińskim, Aliną Janowską, z prawnukiem znanego piosenkarza Mieczysława Fogga, właścicielem jednej z najbardziej znanych cukierni warszawskich - Andrzejem Bliklem i z wieloma innymi ważnymi dla polskiej historii i sztuki postaciami.

W trakcie lektury zdumiewa lekkość z jaką autorka poprowadziła rozmowy - nie są one sztucznie kreowane, nie są wymuszone, nie sprawiają wrażenia ustawionych - po prostu ciepłe, sympatyczne wymiany zdań, z których można dowiedzieć się naprawdę wiele ciekawych historii. Uderza spokój w rozmowie z panią Aliną Janowską, która w magiczny sposób wypowiada się o swojej rodzinie, o ojczyźnie, o miłości i o pasjach. Duże wrażenie na czytelniku robią wspomnienia Jana Englerta, który opowiada o swoich rodzicach, zwłaszcza o ojcu, którego historia i życie nawet dla syna stanowią tajemnicę. W wielu wywiadach autorka porusza temat Powstania Warszawskiego, pyta, czy miało sens i czy było potrzebne. Emilian Kamiński opowiada o swoim "bardzo warszawskim" teatrze, Michał Fogg o utrwalaniu dorobku swojego pradziadka, a Danuta Szaflarska o swoim przyjeździe do stolicy i o tym jak zapałała do miasta miłością od pierwszego wejrzenia.

Każda rozmowa jest wyjątkowa, czuć na każdym kroku, że goście autorki odnaleźli się w rozmowach z nią, że te rozmowy sprawiły im dużo przyjemności. Miłość do stolicy, duma ze swojego miasta, piękne wspomnienia z lat młodości, z rozwoju kariery, tęsknoty, wyjazdy i powroty, to tylko niektóre tematy, które przeplatają się przez stronice książki. Całość stanowi cudowną podróż przez najważniejsze warszawskie dzielnice, ulice, zabytkowe kamienice i inne miejsca, które czarują czytelnika swoim pięknem i są niemymi świadkami rozgrywających się tam przez wiele pokoleń wydarzeń.

I po przeczytaniu rozmów o stolicy można być pewnym, że to, co śpiewał Adolf Dymsza wiele lat temu, do dziś jest jak najbardziej aktualne:
"Warszawa da się lubić,
Warszawa da się lubić,
Tu szczęście można znaleźć,
Tutaj serce można zgubić.
Wiadoma rzecz - stolica,
I każde słowo zbędnem,
W ogóle i w szczególe,
I pod każdem innem względem."

Kup książkę Warszawa w rozmowach

Zobacz opinie o książce Warszawa w rozmowach
Reklamy