What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Po lekturze książki "What if?" stwierdzam, że nauki ścisłe naprawdę można polubić i nie muszą się one kojarzyć wyłącznie ze szkołą oraz stresem. Autor tej publikacji potrafi odpowiedzieć na nawet najdziwniejsze pytania i okrasza to wyśmienitym humorem (bijącym z tekstu, jak i z zabawnych rysunków), dzięki czemu treść bynajmniej nie nudzi. Książka wzbudza ciekawość, prowokuje do zastanawiania się nad światem, nad rządzącymi nim prawami. Podziw wzbudza ogromna wiedza autora z różnych dziedzin nauki, ale i chęć do wnikliwego zagłębiania się w rozmaite kwestie. Załączona bibliografia jest bardzo długa, sporo też przypisów. Mnie najbardziej zainteresowała kwestia tego, jak samolot zachowałby się na poszczególnych planetach. Czy zdołałby polecieć, a może by spadł. Fascynujące było też czytanie o tym, co by się stało, gdyby słońce zgasło. Podziwiam też pracę tłumacza. Przełożyć te wszystkie naukowe zwroty, naprawdę chylę czoła. Niektóre kwestie poruszane przez autora są ogólnie dość trudne do zrozumienia, pojawiają się różne wzory, wykresy. Dlatego lepiej sięgać po tę książkę, gdy umysł jest wypoczęty. Jedynie przeszkadzały mi trochę odniesienia do Ameryki, które niewiele mi mówiły, np. porównanie odległości między tamtejszymi miastami. No ale autor, Randall Munroe, jest Amerykaninem, więc cóż poradzić? :) Książka bardzo mi się podobała, choć niektóre pytania były absurdalne, a ich rozwiązania tak naprawdę nieprzydatne, gdyż istnieje małe prawdopodobieństwo zaistnienia danego przypadku. Byłam też w szoku, jak bardzo wykształceni są ludzie pracujący w NASA, jak szeroką wiedzę mają z zakresu fizyki, chemii, biologii... I doszłam do konkluzji, że chyba życia mi zabraknie by im choć w drobnym stopniu dorównać :) Ale już teraz wszystko mnie fascynuje - woda kapiąca z kranu, księżyc na niebie i inne rzeczy, na które zwykle nie zwraca się uwagi. I to właśnie jest moc tej książki - rozkochanie w nauce!

Informacje dodatkowe o What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-10-07
Kategoria: Albumy
Dodał/a opinię: koshi

Zobacz opinie o książce What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Kup książkę What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Randall Munroe0
Okładka ksiązki - What If? 2. A co gdyby?. Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

Autor bestsellerów What if? A co gdyby? i How to? Jak? z listy ,,New York Timesa" udziela odpowiedzi na najdziwniejsze pytania, których nigdy nie przyszłoby...

How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów
Randall Munroe0
Okładka ksiązki - How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów

Najzabawniejszy i najmniej przydatny poradnik napisany przez genialnego autora niezwykle popularnego komiksu internetowego xkcd oraz bestsellerów...