Za kwietnymi polami

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009-11-01
ISBN: 978-83-7648-180-7
Dodał/a książkę: papetka

Niewątpliwie pionierzy mieli przed sobą trudną drogę do pokonania: niechęć społeczeństwa, brak akceptacji przez najbliższych czy też biurokrację. Mimo tego nie poddawali się i przecierali szlaki dla przyszłych pokoleń. Szanuję ich za to i podziwiam. Tym większy szacunek należy się kobietom-pionierkom, które musiały zwalczyć dużo więcej przeciwności losu niż mężczyźni. Do nich należy Ginko Ogino, pierwsza japońska lekarka. Na podstawie jej biografii Jun'ichi Watanabe napisała ciekawą książkę "Za kwietnymi polami". Dzięki niej przenosimy się do dziewiętnastowiecznej Japonii, w której wprawdzie zaczęła się epoka zmian i nowatorstwa, jednak w małych wioskach społeczności lokalne nadal hołdują tradycji. W kraju panuje bezwzględny patriarchat. Kobiety powinny rodzić dzieci i zajmować się domem. Nauka, czytanie książek, chęć rozwoju osobistego były zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Ginko pochodziła z szanowanej rodziny Ogino. Gdy miała szesnaście lat została wydana za mąż, w wieku dziewiętnastu lat uciekła od męża (co uznawane było za skandal), gdyż bardzo podupadła na zdrowiu. Okazało się, że została zarażona chorobą weneryczną, co miało zaważyć na jej przyszłym życiu. Leczenie było długie i upokarzające (brak lekarza kobiety). Wtedy to Ginko podjęła decyzję, że ukończy medycynę, jednak cel, który sobie postawiła nie był łatwy do zrealizowania. Wiele lat walczyła z biurokracją, zanim w ogóle podjęła naukę na wydziale medycznym, a następnie zanim została dopuszczona do egzaminu państwowego. Okres nauki okupiła kolejnymi upokorzeniami od kolegów z wydziału, wydziedziczeniem i rozstaniem z rodziną, która uważała ją za osobę przynoszącą wstyd. Gdy otworzyła klinikę powoli zaczęła zyskiwać szacunek społeczeństwa, a dzięki uporowi i determinacji w dążeniu do wyznaczonego sobie przez Ginko celu, uczelnie medyczne zaczęły powoli do grona studentów przyjmować kobiety. Ogino przeszła na chrześcijaństwo i mocno zaangażowała się w prace Japońskiej Organizacji Chrześcijańskiej. "Za kwietnymi polami" to lektura, która świetnie oddaje realia dziewiętnastowiecznej Japonii. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jaki panował w niej ustrój oraz w jaki sposób dochodziło do przemian społecznych. Postać głównej bohaterki pokazuje nam jak, niezależnie od położenia geograficznego, trudna była droga do przemian w skostniałych systemach patriarchalnych. Uświadamia nam również to, że kobiety były świadome swojego statusu społecznego i dążyły do jego zmiany.

Kup książkę Za kwietnymi polami

Zobacz opinie o książce Za kwietnymi polami
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa