Zagubiona dzielnica

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1984-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-06-02275-0
Liczba stron: 146
Dodał/a książkę: Zaczytany w Książkach

Ocena: 4 (2 głosów)

=

źródło

 

 

Tytuł: Zagubiona dzielnica

Autor: Patrick Modiano

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Data wydania: 26 listopada 2014

Liczba stron: 159


 

W 1945 roku we Francji urodził się człowiek z misją zmienienia światowej literatury. Udało się to jemu, Patrickowi Modiano, który dostał prestiżowe nagrody: Akademii Francuskiej oraz Goncourtów. W 2014 roku został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla.

 

 

Osoby będące po lekturze Przejechał cyrk na pewno rozpoznają styl autora: masa bohaterów owianych tajemnicą, Paryż, niedopowiedzenia, retrospekcje, opisy przenoszące nas na południe Europy oraz narracja pierwszoosobowa. Znów dostajemy kawał dobrej literatury, która mieści się w stu sześćdziesięciu stronach. Muszę przyznać, że zdarzył się jeden moment, który był dla mnie nudny. 

 


Często żyjemy na łasce czyjegoś milczenia.

 

 

Poczytny angielski powieściopisarz przyjeżdża na spotkanie z japońskim wydawcą. Minęło dwadzieścia lat od jego ostatniego pobytu we Francji, dlatego błąka się po dobrze znanych ulicach. Szuka Carmen, którą poznał o przedziwnej godzinie, kiedy dzień zamienia się w noc.

 

 

Ambrose Guise jest głównym bohaterem utworu. Wyemigrował z Paryża do Anglii, gdyż został wplątany w kryminalną aferę. Pozostawiona przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Patrzy przez lunetę na miasto – odległe i obce. Podąża śladami kobiety. Po drodze wplątuje się w różne konflikty. Nie chce zdradzać swojej tożsamości, dlatego podpisuje się różnymi imionami i nazwiskami.


Nigdy nie wraca się do punktu wyjścia.

 

Książka krótka, więc ja długo także nie będę się rozpisywał. Podsumowując, warte uwagi, warte polecenia, warte zapamiętania. Literacka Nagroda Nobla do czegoś zobowiązuje i wydaje mi się, że pomysł został na dziewięćdziesiąt osiem procent wykonany.

 

Kup książkę Zagubiona dzielnica

Zobacz opinie o książce Zagubiona dzielnica
Inne książki autora
Nawroty nocy
Patrick Modiano0
Okładka ksiązki - Nawroty nocy

Decyzja została podjęta. Wyboru dokonał los, Bóg albo historia. To nie jest ważne. Ważne, jak zachowa się człowiek w samym środku okupacyjnego piekła....

Ulica ciemnych sklepików
Patrick Modiano0
Okładka ksiązki - Ulica ciemnych sklepików

"Ulica ciemnych sklepików" Patrick Modiano...

Reklamy