Trzynaście powodów

Nie możesz zatrzymać przyszłości ani przewinąć przeszłości, musisz wcisnąć klawisz "play" - to jedyny sposób, żeby poznać sekret. Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości... Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa. Finalista Borders" 2007 Original Voices Program.

Informacje dodatkowe o Trzynaście powodów:

ISBN: 978-83-8062-186-2
Tytuł oryginału: Thirteen Reasons Why
Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Ilustracje:brak

Kup książkę Trzynaście powodów

Trzynaście powodów - opinie o książce

Avatar użytkownika - mundurowa_czyta_
mundurowa_czyta_
Przeczytane:2020-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Książka lekka w czytaniu, aczkolwiek przez pierwsze rozdziały ciężko było mi przez nią przejść. Na szczęście kolejne strony książki sprostały zadaniu.
Główna bohaterka przedstawia nam 13 powodów dla których postanowiła popełnić samobójstwo.
Początkowe problemy dziewczyny wydają się być banalne. Z każdym rozdziałem przybierają na sile.
Książka wzruszająca i dająca do myślenia..

Córka czytała i namówiła mnie bym i ja zmierzyła się z tą pozycją. Nie przepadam za takimi tematami, ale pomyślałam, że spróbuję. Książka średnio mi się podobała, jednak były momenty, że łezka zakręciła mi się w oku.
Clay Jensen, gdy wraca ze szkoły, znajduje pod drzwiami paczkę, w której znajdują się kasety magnetofonowe. Nagrała je Hannah, szkolna sympatia nastolatka, która popełniła samobójstwo. Chłopak odsłuchuję kasety krążąc po mieście nocą. Z nagrań dowiaduje się jakie były powody i kto się przyczynił do tego, że dziewczyna targnęła się na swoje życie. Clay jest jedną z osób,przez którą doszło do tej tragedii. Zrozumiał, że słowa i czyny mogą prowadzić do tragicznych sytuacji a czasu nie da się cofnąć.
Ta książka uświadamia czytelnikowi, że wszystko ma na nas ogromny wpływ, zwłaszcza otoczenie, ludzie i plotki. Codziennie musimy staczać walkę aby osiągnąć wytyczony cel. Jest to książka wstrząsająca, wzruszająca i pouczająca. Myślę, że każdy powinien zapoznać się z książką „13 powodów”.

13 powodów to książka napisana tak by czytelnika wciągnąć i nigdy nie wypuścić.
 Po przeczytaniu książki jeszcze długo będę mieć w głowie sytuacje w niej opisane jak i sytuacje pokazane w serialu, który też powstał.
 Historia opowiada o dziewczynie, która nagrała kasety, mówi tam o tym dlaczego postanowiła popełnić samobójstwo. Mówi o swoich 13 powodach, 13 osobach,  którzy ją w jakiś sposób upokorzyli lub sprawili jej ogromną przykrość.

Dziewczyna nie żyje, a wszyscy zastanawiają się dlaczego postanowiła odebrać sobie życie. Wszyscy oprócz tych 13 osób, które dostały zestaw kaset do przesłuchania i dowiedziały się, że miały swój wkład w samopoczucie ofiary.
 Głównym bohaterem jednak nie jest Hannah Baker, czyli dziewczyna, która odebrała sobie życie.
 Jest nim chłopak. Clay. Zwykły nastolatek, który nie rozumiał dlaczego otrzymał kasety.
 Przecież był dla niej tylko kolegą, chciał dla niej jak najlepiej.
 Jednak dla niego też przeznaczona została jedna kaseta.
 Co odkryje Clay?
 Książka według mnie była odrobinę gorsza niż serial. Co spotkało mnie po raz pierwszy. Polecam zapoznać się i z tym i z tym żeby wyrobić własną opinię!

Avatar użytkownika - sebson
sebson
Przeczytane:2017-06-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2017,
Mój blog: zatraceni w kartkach Wszyscy jarają się serialem. Co robi Seba? Jara się książką! Zapraszam Was do przeczytania recenzji "13 powodów", książki, która wzbudziła we mnie uczucie, którego nie mogę opisać. Dwa tygodnie temu Hanna Baker popełniła samobójstwo. Powody tego czynu są owiane tajemnicą. Pozna je tylko trzynaście osób. Kto? Dlaczego? Tego dowiedzą się w odpowiedniej chwili. Nastoletni Clay przychodzi do domu. Przed wejściem znajduje się pudełko a w środku kasety. 7 kaset z numerami od 1 do 13. Czym są? Postanawia je włączyć zaczynając od pierwszej. W głośnikach rozlega się głos Hannah Baker. Tej nieżyjącej dziewczyny. Czym kierowała się Hannah? Nie chodziło jej o zemstę, jeśli o to chodzi. Bardziej chodzi jej o to, żeby uświadomić ludzi dlaczego? Świetnie sobie to wymyśliła. Wzbudzić poczucie winy i nienawiść do innych, będąc już martwą. Przynajmniej nikt jej nie będzie za nic obwiniał... Dobra, może starczy o fabule. Czas na najważniejszą część każdej recenzji, czyli co ja o niej myślę :) Fakt. Nagonka niezła... Całkiem głośno było i w sumie nadal jest w internecie. Jednak czy słusznie? Pomysł na książkę bardzo oryginalny, muszę przyznać. W sumie miałem wrażenie narracji dwuosobowej. Z jednej strony narratorem jest Clay, ale jego prowadzi Hannah, która jednocześnie prowadzi nas. Właśnie przez to jej obecność się ucieleśnia. Nie wiem, czy był taki efekt zamierzony, ale gratulacje dla autora. Problem samobójstwa jest problemem XXI w. i to trzeba przyznać. Trzeba o tym mówić głośno, że ustrzec innych przed tym niebezpieczeństwem. Problemem tego wieku jest też to, że robimy coś i nie patrzymy, czy te słowa, wygłup mogą kogoś zranić. Niestety moje pokolenie jest bardzo drażliwe... Nawet głupi dowcip może spowodować urazę na całe życie. Książka przypomniała mi coś. Zazwyczaj starałem się być ponad to. Jednak są w moim otoczeniu osoby, które wręcz krzyczą o pomoc. Tylko czy my je widzimy? Oczywiście, że nie. Zadajemy pytanie "wszystko okej?", usłyszymy "tak, dzięki" i odstawiamy tą osobę, a ona cierpi. Wyobraziłem sobie lekcję polskiego. Pani mówi nam, że następną lekturą będzie "13 powodów". Po mówieniu klasa postrzega świat inaczej. Chyba słusznie... Trzeba dostrzec to drugie dno. Nie można opierać się tylko na tym, że dziewczyna popełniła samobójstwo i wyjaśnia przez kogo. Trzeba się skupić na tym, że ona to zrobiła i dlaczego. Co ją zniszczyło psychicznie do tego posunięcia. Niektórzy ludzie mówią, że żeby popełnić samobójstwo trzeba mieć odwagę, a ja użyję słów z filmu Sala samobójców: "Szczerze to ja nie rozumiem samobójców, bo żeby żyć trzeba mieć odwagę, a samobójcy to tchórze, tchórze i narcystyczni egoiści, którzy myślą, że wszystko kręci się wokół nich, jak można odebrać sobie najcenniejszy skarb jaki się ma, jak można zrobić sobie to i zrobić to najbliższym ludziom? Ja tego nie rozumiem i nie chcę tego rozumieć, przecież życie jest po to, żeby dawać jak najwięcej innym ludziom". Podsumowując Książka wywarła na mnie duże wrażenie emocjonalne. Teraz po przeczytaniu książki czuję pustkę... Kacu książkowy... nadchodzę! Super nie? W mojej ocenie książka zyskuje 8/10 pkt
Avatar użytkownika - ola0034
ola0034
Przeczytane:2017-04-19, Ocena: 5, Przeczytałem,
Clay Jensen,wracając do domu,znajduje pod drzwiami dziwną paczkę.W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez jego koleżankę Hannah.Hannah,która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo..Istnieje trzynaście powodów,przez które dziewczyna odebrała sobie życie.Clay jest jednym z nich.. Chłopak przez cały dzień słucha nagrań i stara się wczuć w sytuację i odwiedza miejsca,o których wspomina Hannah.Staje się świadkiem bólu i osamotnienia dziewczyny.Dowiaduje się prawdy o sobie jak i innych osób,o których jest mowa w taśmach. Ludzie są wobec niej brutalni i jedno wydarzenie,jedna plotka,pociąga za sobą ciąg wydarzeń.Nagrania są skierowane do osób,które wpłynęły na decyzję odebrania sobie życia.Każda z osób zrobiła coś do czego nie chce się przyznać.Jednak Clay nie ma pojęcia,dlaczego występuje w tych nagraniach. Zapewne wielu z was słyszało,bądź też oglądało serial 13 powodów,który powstał właśnie na podstawie tej książki.Słyszałam o niej już dawno,ale dopiero po obejrzeniu serialu poczułam ogromną chęć przeczytania Serial wywołał u mnie więcej emocji.Praktycznie każdy odcinek przepłakałam i miałam nadzieję,że książka też mnie wzruszy,ale udało mi się uronić tylko kilka łez. Główna bohaterka jest niezwykle intrygująca i chyba najbardziej się z nią utożsamiłam.Niektóre powody wymienione w książce mogą wydawać się głupie i bezpodstawne.Jednak jeden mały żart,prowadzi do kolejnych wydarzeń i Hannah jest traktowana inaczej przez rówieśników. Książkę czyta się lekko i bardzo szybko.Jest pięknie i solidnie wydana.W środku znajdują się zdjęcia z serialu. Trzynaście powodów wywarło na mnie ogromne wrażenie.Nie jestem w stanie opisać wszystkich emocji,które mi towarzyszyły podczas czytania tej powieści.Autor stworzył niezwykle oryginalną książkę i sam wątek samobójstwa jest niezwykle ciekawy.Emocje i odczucia głównej bohaterki są bardzo realistycznie opisane,przez co łatwiej jest się wczuć w jej sytuację. Wszystko,co robimy i mówimy ma ogromne znaczenie,więc warto czasem się zastanowić,zanim coś zrobimy. Powieść trafia na półkę moich ulubionych.Trzynaście powodów łamie serce i skłania do refleksji.Uważam,że każdy nastolatek powinien ją przeczytać i zastanowić się nad tym,co robi.
Avatar użytkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2017-04-15,
Trzynaście powodów" było pozycją, którą wręcz musiałam przeczytać, niestety z czasem mój zapał zaczął powoli słabnąć, jednak wznowienie książki podsyciło na nowo moją ciekawość i tak własnie rozpoczęła się moja przygoda. Tak naprawdę, kiedy już zaczęłam czytać, stwierdziłam, że być może "Trzynaście powodów" nie zachwyci mnie tak bardzo jak innych. Na szczęście było to tylko chwilowe wrażenie, po którym z czasem nie został ślad. Byłam przygotowana na skomplikowaną historię, tymczasem dostałam historię zwykłej nastolatki pokazującej, jak duży wpływ na czyjeś życie mają decyzje innych. Jak ważne jest, by nie być obojętnym. Niezwykle spodobał mi się styl Jaya Ashera i sposób w jaki wszystko opisywał. Choć tematyka jest ciężka, autor przedstawia ją w sposób prosty i niespecjalnie wyszukany, historia zaś nie została zbyt mocno udramatyzowana ani przekoloryzowana, jak to się zdarza w niektórych przypadkach, co dodaje jej jeszcze więcej realizmu. Myślę, że właśnie to mnie urzekło, ponieważ nic nie jest tu poprowadzone na siłę, a całość wychodzi niezwykle naturalnie. Książka niesamowicie wciąga i pochłania uwagę, nie pozostawiając nic innego jak połknąć ją naraz. "Trzynaście powodów" każe nam się zatrzymać i pomyśleć. Otwiera nam oczy, zmusza do głębszej refleksji i przestrzega. W przeciwieństwie do niektórych nie odczułam jednak tak wielkich pokładów emocjonalnych i nie wylałam morza łez. Przyznaję, że to pozycja przygnębiająca, która chwyta za serce i zostawia po sobie ślad, wywołuje poczucie smutku oraz bezradności. Ciężko napisać mi coś więcej. Myślę, że jedyne co mi pozostaje, to polecić książkę, szczególnie młodzieży, bo skupia się ona głównie wokół ich problemów. To naprawdę wartościowa powieść, z której każdy coś wyniesie i pozostanie na długo w pamięci. Cieszę się, że miałam okazję poznać historię Hannah. --------- http://mojeksiazki-ola.blogspot.com/2015/10/trzynascie-powodow-jay-asher.html
Avatar użytkownika - Styrana
Styrana
Przeczytane:2017-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Ulubione, 52 książki 2017,
Ciężko mi stwierdzić, jakie uczucia towarzyszą mi po przeczytaniu tej książki. Złość, smutek, współczucie, frustracja. Bo takich osób jak Hannah jest wokół nas tysiące. Codziennie możemy mijać je w drodze do pracy czy szkoły. I nie zdajemy sobie sprawy co się z nimi dzieje, nie dostajemy możliwości aby się tego dowiedzieć, aby pomóc. Ale zdarza się również, że te osoby wręcz błagają nas abyśmy coś zrobili, abyśmy nie dopuścili do najgorszego. Ale my nie zwracamy na nie uwagi, bo to przecież nas nie dotyczy, bo sie boimy, bo uważamy, że robią to tylko aby zwrócić czyjąś uwagę. I często to my stajemy się jednym z powodów, dlaczego to się wydarzyło, pomimo, że nie chcemy się do tego przyznać, nawet przed sobą. Przez jedną naszą decyzję, która nie ma dla nas większego znaczenia, innej osobie zaczyna się wszystko systematycznie sypać, aż nie zostaje już nic, tylko prochy. Dosłownie.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-07-03, 12 książek-2016,
Bardzo wciągająca, poruszająca i interesująca książka. Przedstawia nie tylko problem samobójstwa, ale też uświadamia jak bardzo jeden czyn, może pogrążyć młodą osobę.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2016, 52 książki 2016,
Bardzo ciekawa książka, która zwraca uwagę na to aby nie być nie być obojętnym wobec ludzi oraz, że każdy nawet poprzez drobnostki może przyczynić się do nieszczęścia drugiej osoby.
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2015-10-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Egzemplarze recenzenckie,
Pewnego dnia Clay Jensen otrzymuje tajemniczą przesyłkę. W środku niej chłopak znajduje siedem kaset magnetofonowych, które zostały nagrane przez jego koleżankę ze szkoły Hannah. Dziewczyna dwa tygodnie temu popełniła samobójstwo i Clay nigdy nie przypuszczał, że jeszcze kiedyś usłyszy jej głos. Jednak to, co znajduje się na tych kasetach już na zawsze zmieni jego życie. Hannah tuż przed swoją śmiercią postanowiła zrealizować pewien plan, którego częścią stał się nagle Clay. Dziewczyna w swoich nagraniach podała dokładnie trzynaście powodów, dlaczego odebrała sobie życie. Jednak co byście zrobili, gdybyście nagle dowiedzieli się, że jesteście jednym z nich? ,,Mam nadzieję, że jesteście gotowi, ponieważ zamierzam opowiedzieć o swoim życiu. A konkretniej, dlaczego moje życie się skończyło. Bo skoro słuchacie tych taśm, jesteście jednym z powodów." Hannah przeprowadziła się niedawno do tego miasteczka wraz z rodzicami. Dziewczyna marzyła o akceptacji w nowej szkole oraz poznaniu kilku osób, z którymi mogłaby się zaprzyjaźnić. Jednak środowisko szkolne często okazuje się bardzo brutalne dla niektórych osób i tak niestety stało się też z Hannah. Choć wydawałoby się, że wszystko zaczęło się dość niewinnie, to jednak każde zdarzenie miało wpływ na podejmowane przez dziewczynę późniejsze decyzje. Co tak naprawdę spowodowało, że Hannah postanowiła popełnić samobójstwo? Oraz co z tym wszystkim mają związane otrzymane przez Clay'a kasety? ,,Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej. Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie." Dziewczyna w swoich nagraniach kieruje się do trzynastu osób, które w pewien sposób wpłynęły na podjętą przez nią decyzję. Każda z nich ma coś na sumieniu i jest w stanie zrobić wszystko, aby prawda nie wyszła na jaw. Clay nie ma pojęcia dlaczego stał się jednym z powodów śmierci jego koleżanki, jednak zamierza się tego dowiedzieć. Chłopak przez całą noc odwiedza różne miejsca w mieście, które były związane z Hannah oraz odsłuchuje nagrania. To co na nich usłyszy, już na zawsze zmieni sposób, w jaki będzie patrzeć na świat. Czy Clay mógł w jakiś sposób zapobiec tej tragedii? Oraz czy kiedykolwiek będzie w stanie wybaczyć sobie oraz innym? ,,Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba." Opis tej książki wydał mi się niezwykle intrygujący i zupełnie inny od reszty książek, jakie miałam przyjemność już czytać. Sam pomysł autora jest bardzo oryginalny i nie ukrywam, że nie mogłam się doczekać, kiedy będę mogła poznać całą tą historię. Wątek samobójstwa zawsze bardzo mnie ciekawił, i ostatnio coraz więcej wychodzi książek o takiej tematyce. Jednak już na początku miałam wrażenie, że ta pozycja będzie zupełnie inna od reszty i nie pomyliłam się. Nie byłam w stanie oderwać się od czytania tej książki i niecierpliwie wyczekiwałam rozwiązania całej tej sprawy. Główna bohaterka Hannah jest niezwykłą postacią, która już od początku książki intryguje czytelnika. To właśnie ona pokazuje nam, jak niewiele trzeba, żeby w jednej chwili nieodwracalnie wpłynąć na życie innego człowieka. Historia tej dziewczyny zmusza czytelnika do naprawdę głębokiej refleksji nad naszym życiem. Pokazuje, że czasami po prostu zwykła dobroć może uchronić kogoś od tragedii. Książka okazała się emocjonalnym rollercoasterem, i chyba nie jestem nawet w stanie oddać wszystkich emocji jakie towarzyszyły mi podczas lektury tej książki. Autorowi udało się stworzyć wyjątkowo oryginalną, wstrząsającą oraz dającą dużo do myślenia historię, która na pewno na długo zapadnie mi w pamięć. Zdecydowanie polecam! :))

Opinia 2018:
Były momenty, kiedy zupełnie nie rozumiałam Hannah. Jej motywacje mimo może "wyższego" celu pozostawały skrajnie egoistycznymi posunięciami rozczarowanej życiem nastolatki. Taki trochę Werter dwudziestego pierwszego wieku. Z drugiej strony nie jestem w stanie wejść w skórę samobójcy i nie wiem, co się dzieje w głowie takiego delikwenta. Choć nie, przepraszam, nie mogę usprawiedliwiać szczeniackiego wołania o atencję poprzez targnięcie się na swoje życie. Może i książka porusza i tak dalej, ale nie aż tak, bym oceniła ją wyżej. I jeszcze do tego główny bohater. Jak można być tak bezkrytycznym wobec osoby, która tak po prostu niszczy życie wszystkim dookoła i wini ich za swój dołek emocjonalny!?

Update, 2023:
Rozumiem Hannah trochę lepiej. Dziwne, że to, jak bardzo plotki i opinia publiczna potrafią zniszczyć życie, zaczynam rozumieć dopiero po ukończeniu szkoły średniej. Nadal uważam jej posunięcie za skrajnie egoistyczne. I tak jej śmierć odbiła swoje piętno na kolegach ze szkoły, fajnie, że postanowiła zadbać o to, by wszyscy poczuli się jeszcze gorzej. Brawo, Hannah. Wiem też, czemu tak naprawdę nie znoszę tej książki. Jest to historia o nienawiści - do siebie i do wszystkich dookoła i w sumie zapewne nie dotyczy ona tylko Claya, Hannah, czy też pojawiającego się na dosłownie sekundę Marcusa. To da się wyczuć gdzieś między wierszami, w przemyśleniach głównego bohatera i pewnie jeśli sięgnę w końcu z ciekawości po serial, nie będę zdziwiona, gdy cała sytuacja zakończy się jednym wielkim linczem. Mogę czytać książki poruszające trudne tematy, pesymistyczne... Ale nie daję sobie rady ze zbiorową nienawiścią. A to właśnie w "13 powodach dostaniecie".

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2022-03-07, Ocena: 3, Przeczytałam,

Kolejna książka o samobójstwie, a właściwie, nie tyle o samym samobójstwie, bo ono jest tylko napomknięte jako skutek pewnych określonych działań i nie działań, czyli, zaniechań. Pozycja bardzo różna od tej, którą recenzowałam ostatnio. Jednak pozostająca w tym samym temacie.

Otóż pewna Hannah, postanawia odebrać sobie życie i....obwinić za to połowę swoich szkolnych znajomych i na deser szkolnego psychologa. Nagrywa siedem kaset (kto dziś słucha kaset) i wyłuszcza w nich trzynaście tytułowych powodów swojej decyzji o popełnieniu samobójstwa. Szantażem, "zmusza" pewne osoby do ich wysłuchania i "podania" dalej. Książka jest zakwalifikowana jako literatura dla młodzieży.

Rzadko kiedy imam się takiej literatury, zwłaszcza kiedy jest to "MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER, NUMER 1 NA LIŚCIE "NEW YORK TIMES", do "takich" pozycji podchodzę szczególnie ostrożnie. Jednak zwiodła mnie moja ciekawość, która zawsze mi "każe" sprawdzić co siedzi w głowie innego ktosia. Niestety żałuję swojej decyzji i czasu poświęconego tej książce.

Hannah, mnie zupełnie nie przekonała. Ja rozumiem, że była nadwrażliwa (takie sprawiała wrażenie), że rodzice zajęci kłopotami ze swoim sklepowym interesem, mało jej poświęcali czasu. Że szkolni koledzy (nieliczni) nie zachowywali się zbyt w porządku wobec niej. Ale do licha, nie stało się tam nic, na co ona, czynnie lub biernie nie zezwoliła (scena w Jacuzzi). Większość, jej szkolnych kolegów była zwyczajna, jak każda młodzież w każdej szkole.

Ale najbardziej mnie zirytowało "sprawdzanie" psychologa. Poszła niby po pomoc, gadała do niego "zagadkami" jak jakaś nawiedzona i zawiedziona była, że on nie okazał się jasnowidzem i za nią nie wybiegł , jak bez pardonu opuściła jego gabinet. Hannah, pępek świata, która sama do końca nie wiedziała, czego właściwie chce. Ale winni są wszyscy inni.

Niektórzy mogą powiedzieć, że dziewczyna się załamała, że nie myślała logicznie, że nie do końca wiedziała co robi, że taki ktoś jest w swoim odrealnionym świecie. Cóż z tym się też nie zgodzę, jeśli potrafiła uknuć taką intrygę, jak ta z tymi kasetami (bo według mnie, to zwyczajna intryga), to musiała logicznie myśleć. Tyle mam na ten temat do powiedzenia.

Byłam pewna że to książka dedykowana typowo młodzieży jednak miałam okazję ją przeczytać i szczerze wpisała się w mój gust idealnie.

Historia młodej dziewczyny która popełniła samobójstwo nie jest taka jak się wydaje. Uczniowie liceum jeszcze nie wiedzą że to oni są za wszystko odpowiedzialni. I tylko oki ponoszą za to odpowiedzialność.

Na podstawie książki powstał film na netflixie który z całego serca polecam

Patrząc na liczbę czytelników tej książki, śmiem twierdzić, że jest to pozycja znana i dość popularna. Hm... A ja o niej usłyszałam dopiero teraz. Brawo ja! No nic to... "13 powodów" to książka młodzieżowa, prosta, dobrze napisana, dość oczywista (a może nie dla wszystkich) i bardzo ważna. Porusza problemy dotykające nastolatków, wyłuszcza subtelności, na które często nie zwracamy uwagi albo bagatelizujemy, bo nie chcemy brać odpowiedzialności za innych, a czasami nawet za życie. Mnie w tej książce nie zaskoczyło nic, ale może z wiekiem to trudne. Jestem jednak przekonana, że to bardzo ważna książka. Że powinien przeczytać ją każdy rodzic, każdy nauczyciel i każdy uczeń pod koniec podstawówki albo na początku kolejnego etapu edukacji. Że powinna być to lektura obowiązkowa w szkołach omawiana na lekcjach z wychowawcą. Czytajcie, obserwujcie, myślcie, czujcie. I szanujcie. Może parę osób wyjdzie z bezmyślności po tej lekturze. Może uda się kogoś uratować. To ważne.

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2021-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021, 26 książek 2021,

Hannah Baker to uczennica szkoly sredniej. Ma za soba przeprowadzke do nowego miasta i zmiane szkoly. Dziewczyna nie bardzo potrafi odnalezc sie w nowej rzeczywistosci.Szkola splata jej zycie z kilkoma innymi osobami w dobrych ale i trudnych sytuacjach. Dziewczyna wszystko co sie wokol niej dzieje bierze bardzo do siebie i analizuje wszystko krok po kroku.Jedno zle wydarzenie pociaga  za soba kolejne az Hannah nie ma juz sily by zyc .Ktoregos dnia Clay Jensen otrzymuje poczta paczke zawierajaca 7 kaset magnetofonowych na ktorych slychac glos dziewczyny.O czym sa kasety i po co Clay je dostal. Ksiazka poczatkowo troche ciezka bo pisana z dwoma narratorami. Autor pokazauje jak bardzo kazdy nasz gest,slowo,czy zachowanie maja wplyw na innych i nie tylko dobry ale i zly a czasem fatalny w skutkach.Swietna ksiazka.Wzruszajaca do lez i dajaca do myslenia.Po przeczytaniu jej juz nigdy nic nie bedzie takie samo.

Światło
Jay Asher0
Okładka ksiązki - Światło

Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych,...

Światło. Audiobook
Jay Asher0
Okładka ksiązki - Światło. Audiobook

Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć. Autor zekranizowanych bestsellerowych 13 powodów, w Polsce...

Forget Me Not
Julie Soto