Ajurweda. Medycyna indyjska

Statystyki pokazują, że najczęściej odwiedzanym lekarzem jest Google.pl. Niestety. Jednak aż strach przyznać, ale nawet normalni lekarze ostatnimi czasy idą na tzw. łatwiznę. Nie wykazują zainteresowania pacjentem, po prostu wypisują na szybko antybiotyk albo inny lek i jest po sprawie. Oczywiście nie mam na myśli wszystkich, bo zdarzają się wyjątki. Jednak pacjenci też są sobie trochę sami winni, ponieważ nie dbają o własne organizmy, a to niestety niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Jednak jest dosyć ciekawa rzecz, o której chciałabym Wam napisać. Ajurweda to medycyna indyjska, która jednak nie polega na faszerowaniu się sztuczną chemią, a na czymś zupełnie innym, lepszym dla naszego ciała i umysłu. To zbiór zasad, które umożliwiają człowiekowi życie w harmonii i zdrowiu. Kluczem jest dobre podejście do własnego organizmu. Jest to bardzo stara technika, jej początki sięgają jeszcze VII wieku p.n.e. Mimo tego wcale nie straciła na wartości, wręcz przeciwnie - uważam, że jest dużo bardziej efektywna i pomocna niż medycyna konwencjonalna. Jeżeli chcielibyście się bliżej z tą tematyką zapoznać, to zachęcam do przeczytania książki pani Moniki Ptak. W jednej książce nie da się umieścić wszystkiego, co dotyczy Ajurwedy. Jest to zbyt obszerna dziedzina, o której można by zapewne opowiadać dniami i nocami. Jednakże autorka postanowiła w konkretny sposób skupić się na tych najważniejszych aspektach, które zapoczątkują zmiany w naszym życiu. Już od samego początku zostajemy rzuceni na głęboką wodę - mnóstwo informacji i wiedzy do przyswojenia, która wcale nie jest taka prosta. Nowe pojęcia i definicje, które osobom początkującym na pewno nie będą znane. Ja sama słyszałam tylko o niektórych z nich, reszta to była zupełna nowość. Trzeba się naprawdę skupić na czytaniu, aby wszystko na spokojnie sobie poukładać, ale i tak uważam, że za pierwszym razem za wiele do nas nie dotrze. Ten rodzaj wiedzy trzeba sobie przypominać i ugruntowywać, dlatego powracanie do tej pozycji na pewno będzie czymś naturalnym. Plusem są tabelki podsumowujące, które ułatwiają zrozumienie i zapamiętywanie - prostsza forma przekazu. Pierwsze rozdziały to oczywiście aspekty filozoficzne i samo wytłumaczenie pojęcia Ajurweda. Potem natomiast przechodzimy do tej najważniejszej części - samo diagnoza, pojecie choroby i leczenie. Autorka jeden rozdział poświęciła również aktywności życiowej z uwzględnieniem wszystkich ludzkich potrzeb. W tych rozdziałach również mamy od groma informacji, ale jestem pewna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Autorka przedstawia wiele różnorodnych i najpowszechniejszych chorób wraz ze sposobami radzenia sobie z nimi. Są to sposoby proste, które każdy może wykonać w domu - wszystko w dużej mierze opiera się na dbaniu o nasze ciało za pomocą dobrego odżywiania i trybu życia. Skupiając się na samym pożywieniu - wiele stron zostało poświęconych na krótkie, ale treściwie opisy poszczególnych owoców, warzyw, przypraw oraz ich właściwościach leczniczych. Z pewnością przestawienie się na taki sposób leczenia będzie dosyć drastyczną zmianą, która wymagać będzie czasu. Zawsze jednak można zacząć od stosowania niektórych porad autorki na nasze własne dolegliwości i przekonać się, czy faktycznie to na nas działa. Książkę oceniam pozytywnie, bowiem lubię zdobywać nową wiedzę, a Ajurweda jest dziedziną, która mnie intryguje. Z pewnością zacznę stosować kilka zaleceń, które tutaj znalazłam, bo wierzę, że naprawdę mogą mi pomóc. Dobry wstęp do Ajurwedy, napisany przystępnym językiem. Publikacja jest bardzo konkretna i na temat - brak zbędnych i wprowadzających zamęt zdań. Godna uwagi, zwłaszcza ze strony osób, które interesują się swoim zdrowiem i szukają coraz to lepszych metod na życie w harmonii. Polecam! www.sheti-shetani.blogspot.com

Informacje dodatkowe o Ajurweda. Medycyna indyjska :

Wydawnictwo: Studio Astropsychologii