Felix Baumgartner. Szturmując niebo

Czasami musisz wejść bardzo wysoko, żeby się przekonać jak mały jesteś. Od zawsze uwielbiał wyzwania. Kiedy kupił pierwszy rower, nie mógł się zadowolić zwykłą przejażdżką - na swoim bmx-ie jeździł wyłącznie na tylnym kole. Jak wariat. Z czasem zaczął przed sobą stawiać coraz bardziej ryzykowne cele. Nielegalny skok z najwyższego wówczas budynku na świecie w Kuala Lumpur. Próba oddana z pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio i kolejna przygoda, kiedy zdecydował się polecieć w głąb ciemnej jaskini Mamet w Chorwacji. Wszystko to było tylko preludium do największego z wyczynów: skoku z kosmosu, podczas którego przekroczył prędkość dźwięku i znalazł się na ustach całego świata. Felix Baumgartner - facet, do którego nie ma rzeczy niemożliwych. Czego doświadczył, pędząc na oślep z wysokości blisko 39 kilometrów? Jak przez pięć lat przygotowywał się do Misji Stratos? Co go napędzało? Historia człowieka, który nie marnuje ani sekundy swojego życia. Potężna dawka adrenaliny. Pozycja obowiązkowa dla każdego amatora mocnych wrażeń. Bardzo ładna okładka, jak i tylny opis utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to pozycja godna uwagi. Nie myliłam się. Książka bardzo mnie wciągnęła i pochłonęłam ją w krótkim czasie. Uważam, że stało się tak dzięki treści napisanej dosyć dużymi literami. Za drugi powód mogę podać język jakim posłużył się autor. Każdy amator w sprawach sportów ekstremalnych zrozumiałby temat ciężkich i pracowitych przygotowań do skoku oraz wciągnie się w świat ukazany w książce. W książce występuje narracja pierwszoosobowa. Jest ona napisana bardzo dobrze. Czytałam ją z dużymi emocjami i ciężko było mi się od niej oderwać. Bardzo podobał mi się sposób przedstawienia historii Felixa. Opisuje on swoje życie jako drogę od dzieciństwa po dorosłość. Ukazuje wszystkie swoje wzloty i upadki. W lekturze wynalazłam walory, którymi powinniśmy kierować się w życiu.Mogę tu podać dążenie do celu. Felix nawet jak mu coś nie wychodziło, nie poddawał się, tylko szukał innego rozwiązania, aby osiągnąć postawiony sobie cel. Myślę, że jest to przydatne w życiu, aby dążyć do swoich celów i robić wszystko, aby je osiągnąć.Drugim walorem jest przezwyciężanie swoich lęków i słabości, które nas dręczą. Trzeba zawsze być do wszystkiego pozytywnie nastawionym, być odważnym i nie dać się pokonać dla lęku lub słabości. Wyobraźmy sobie taką sytuację: jesteśmy w sklepie i nie możemy czegoś znaleźć. Chcemy zapytać o to obsługę, ale się wstydzimy. Do tego mamy lęk, że danej rzeczy nie będzie. Do domu wracamy bez tego, bo uaktywniła się nasza słabość do zapytania. Nie pozwólmy, aby tak się działo. Przezwyciężmy swój strach. Nie wmawiajmy sobie, że to nie możliwe, bo to nie prawda. Od pierwszych stron bardzo polubiłam Felixa. Jego wytrwałość i dążenie do celu to podstawa tej książki. Wszystko inne opiera się na tym. Dlaczego? Bo gdyby nie dążył do celu, aby skoczyć z 39 km, nie zrobiłby tego. On jednak dokonał tego i pobił rekord.W książce bardzo podobały mi się też opisy w tekście, które potem możemy zobaczyć na obrazkach w środku książki. Na końcu dołączone są też osobiste zapiski i rysunki autora z jego własnego dziennika. Wśród nich są np. artykuły i listy dzieci pisanych do niego z podziwem i podziękowania. Podsumowując książka jest ciekawa i czyta się ją bardzo szybko. Zawiera też dużo walorów, które warto wykorzystać w życiu. Zachęcam!

Informacje dodatkowe o Felix Baumgartner. Szturmując niebo:

Wydawnictwo: Sine Qua Non