Hania i Przyjaciele. Julka Wróbel i przygoda ze świnką

"Julka Wróbel i przygoda ze świnką" to pierwszy tom nowej serii wydawniczej "Hania Humorek i przyjaciele", przeznaczonej dla nieco młodszych dzieci, które dopiero niedawno nauczyły się czytać. Hania Humorek to znana już mi z lektury "Wielka księga. Hania Humorek" młodziutka bohaterka z całą masą przygód, zabawnych sytuacji i niezwykłych zdarzeń. Tym razem, także młodsi czytelnicy będą mogli cieszyć się przygodami przyjaciół z III klasy. Prezentowany tom opisuje jedną z takich przygód dotyczącą Julki Wróbel, wielkiej fanki świnek (pod każdą postacią) i jej marzeniu o posiadaniu prawdziwej, miniaturowej świnki, którą można głaskać i tulić. Zbliżały się właśnie urodziny bohaterki i najbardziej w świecie pragnęła otrzymać swój wymarzony prezent. Dziewczynka nie mogła się już doczekać tego szczególnego dnia i postanowiła sprawdzić jaką niespodziankę szykują dla niej rodzice. Czy dostanie upragniony prezent? Na kilka dni przed przyjęciem Julka zostaje bardzo źle potraktowana przez Hanię i rozgoryczona postanawia anulować jej zaproszenie na przyjęcie urodzinowe. To zły znak, wszystko idzie nie tak. To pewnie będą najgorsze urodziny na świecie. Jaki będzie finał tej historii? Kto powiedział, że życie 9-latki jest łatwe? Wszystko idzie nie tak, a do tego przyjaciółka ją lekceważy. Julka czuje się oszukana. Jest wściekła i jest jej bardzo przykro, jak tu w takich okolicznościach cieszyć się z przyjęcia urodzinowego? Książka wiele mówi o odczuciach i potrzebach dzieci. Równocześnie uczy zaufania, pokory, cierpliwości i tego, że nie zawsze wszystko jest takie, na jakie wygląda. Może nie wszystkie reakcje Julki są właściwe, ale czyż nie wszyscy popełniamy błędy? Ważne by czytelnik sam wysunął odpowiednie wnioski z treści. Oprócz walorów kształtujących osobowość czytelników, książeczka rozwija kompetencje czytelnicze młodszych dzieci. Duża, wyraźna czcionka, szerokie odstępy pomiędzy kolejnymi linijkami tekstu i krótkie zdania pomagają poprawnie odczytać tekst i zrozumieć treść. Jedynym utrudnieniem są są słowa pisane wspak - Julka jest mistrzynią ortografii i literowania - które jednocześnie mogą motywować czytelników do "szlifowania" umiejętności czytelniczych. To ciekawa, pożyteczna seria, w której mamy przyjemność poznać nowe przygody znanych nam już bohaterów. Polecam.

Informacje dodatkowe o Hania i Przyjaciele. Julka Wróbel i przygoda ze świnką :

Wydawnictwo: Egmont