Kolory zła. Czerwień

Tom 1 cyklu Kolory Zła

Kwiecień, rok 1996. Na sopockiej plaży zostaje znalezione okaleczone ciało siedemnastoletniej dziewczyny. Ofiarą okazuje się Monika, córka sędzi Heleny Boguckiej. Sprawca morderstwa nie zostaje odnaleziony.

Mija siedemnaście lat, a Sopotem wstrząsa kolejna zbrodnia. Znów młoda dziewczyna, niezwykle podobna do poprzedniej ofiary, znów niemal identycznie okaleczona. Czyżby sprawca sprzed lat uderzył ponownie? A może znalazł się naśladowca? Zagadkę morderstw wraz ze śledczymi bada prokurator Leopold Bilski, dla którego dojście do prawdy jest sprawą kluczową.

„Czerwień” jest debiutem kryminalnym Małgorzaty Oliwii Sobczak i zarazem pierwszym tomem serii „Kolory zła”. Autorka już od pierwszych stron roztacza przed nami krajobraz popularnego nadmorskiego kurortu po sezonie turystycznym - opuszczonego i mrocznego - który jest tłem dla rozgrywających się w książce wydarzeń. Akcja powieści toczy się dwutorowo: zarówno w latach 90-tych ubiegłego wieku, jak i w roku 2013. Choć nie przepadam za rozbudowanymi wątkami obyczajowymi w jakichkolwiek książkach (a obyczajówek nie tykam), tutaj jakoś mnie to nie raziło, autorka ma bowiem lekki styl i zdecydowanie potrafi opowiadać. Bohaterowie i ich przesycone tajemnicą i bogatą gamą uczuć historie,  zostali wykreowani ciekawie i wiarygodnie. Naprawdę chciało się czytać dalej i poznawać ich losy.

Wątek obyczajowy nie był jednak najważniejszy, w końcu powieść ta jest kryminałem. A czym byłby kryminał bez zbrodni i śledztwa? Dwa ciała, podobieństwo ofiar, konieczność powrotu do sprawy sprzed lat…  A im dalej w śledztwo, tym więcej sprzecznych informacji i tropów, które trzeba zbadać. Autorka wprawnie wodzi czytelnika za nos i sprawia, że nasze domysły okazują się błędne, a przedstawiona w książce rzeczywistość znacznie bardziej zaskakująca. Sporo się tu dzieje, brak jest zbędnych rzeczy, a fabuła została dopracowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Odpowiedzi na wszelkie pytania przynosi dopiero zakończenie, które jest dokładnie takie, jakie powinno być w każdej książce - mocne, zaskakujące i zapadające w pamięć.

„Czerwień” wciąga już od pierwszych stron. Stopniowo wzmacniane napięcie, wartka akcja i krótkie rozdziały sprawiają, że książkę czyta się szybko i zarazem nie można się od niej oderwać. Jestem pewna, że o autorce usłyszymy jeszcze nie raz. Zdecydowanie polecam!

Informacje dodatkowe o Kolory zła. Czerwień:

Kup książkę Kolory zła. Czerwień

Szrama
Małgorzata Oliwia Sobczak0
Okładka ksiązki - Szrama

Sopot. Noc. Do jednego z domów włamuje się nieznany sprawca i atakuje śpiące w swoim łóżku małżeństwo – związuje ich i oślepia, a następnie gwałci...

Szelest
Małgorzata Oliwia Sobczak0
Okładka ksiązki - Szelest

Dziennikarka Alicja Grabska dostaje zlecenie przetestowania mobilnej aplikacji ,,Place to Rest", prowadzącej do zagadkowych miejsc na mapie Trójmiasta...