Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie

PO ROZUM DO SHIRE Powieści o Śródziemiu, bo nie sam ,,Hobbit" i ,,Władca Pierścieni" tylko, to istny światowy fenomen, który trwa nieprzerwanie od długo ponad pół wieku i trwać będzie chyba do końca świata. Dlatego oprócz ekranizacji doczekały się także niezliczonej ilości hołdów, naśladownictw czy dodatków we wszystkich możliwych mediach, z niepowstrzymaną łatwością adaptując się na każdy nowy grunt. ,,Mądrości z Shire" to jedna z takich właśnie książek, książek-hołdów, napisana przez człowieka niepowtarzalnym światem wykreowanym przez Tolkiena urzeczonego. I choć wygląda niepozornie, szybko okazuje się naprawdę ciekawą i udaną pozycją, którą fani angielskiego mistrza (ojca!) Fantasy powinni zdecydowanie poznać. Noble Smith wpadł na pomysł żeby napisać poradnik inspirowany życiem i poglądami na świat i egzystencję literackich postaci. Niby nic odkrywczego, wielu robiło to wcześniej, wielu zrobi też potem, nikt jednak przed nim nie wpadł na pomysł by wykorzystać do tego hobbicką brać. A przecież kto, jak nie małe wzrostem, lecz wielkie sercem istoty zamieszkujące Shire, dla których jedzenie to sposób bycia, które tak niechętne są do wszelkich zmian, a jednak zmieniają cały świat, doskonale się do tego nadają? Właśnie! A jeśli podać to jeszcze z lekkością i humorem, zabawa jest zdecydowanie świetna. Poradnik to jednak tylko jedna strona tego medalu, drugą jest zdecydowanie własna analiza ,,Hobbita" i ,,Władcy Pierścieni", łącząca się oczywiście ze streszczeniem poszczególnych, ściśle powiązanych z poradnikową treścią, fragmentów obu dzieł. Jest też i trzecia strona, a mianowicie - fakty i ciekawostki. Bo choć znam życie Tolkiena dość dobrze, a przynajmniej tak myślałem, Smith potrafił nieraz mnie zaskoczyć, a także pogłębić wiedzę już posiadaną. Na koniec zaś dla rozprężenia, serwuje nam autor test czy jesteś Hobbitem, test zabawny i przywołujący miły uśmiech. I chociaż zdawało się, że to dodatek tylko, ,,Mądrości Shire" obudziły we mnie jakąś tęskną nutę i przypomniały co czułem, kiedy pierwszy raz czytałem dzieła Tolkiena. Sprawiły także, że nabrałem ochoty ponownie do nich zajrzeć i znów zagłębić się w świat wielkich przygód, podróży, która zmienia świat i ideałów, jakie zdaje się dawno uciekły z naszych serc. Kto więc lubi Hobbitów, kto choć raz dał się uwieść wizji J.R.R., niech bez wahania sięgnie po tą książeczkę. Warto. A ja dziękuję wydawnictwu SQN za udostępnienie mi jej do recenzji.

Informacje dodatkowe o Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2012-11-03
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-83-63248-54-3
Dodał/a opinię: wkp

Zobacz opinie o książce Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie

Kup książkę Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie