Mój Che. Bardzo intymnie

Dla jednych Che Guevara jest bohaterem, dla innych oprawcą odpowiadającym za śmierć niewinnych ludzi. Dzisiejszy świat zrobił z niego ikonę popkultury, której wizerunek drukuje się na koszulkach, zupełnie jak gwiazd muzyki i filmu. W książce ,,Mój Che. Bardzo intymnie" Aleida March przedstawia swoją historię związku z Guevarą, a jej opowieść może całkowicie zmienić wasz pogląd na osobę rewolucjonisty. Dla niej Che był przede wszystkim ukochanym mężem, kochankiem, ojcem, autorytetem, wrażliwym poetą. Aleida była w niego tak zapatrzona, że pozwalała mu nawet wybierać książki, które według niego powinna czytać. To jej ślepe posłuszeństwo uderzyło mnie najbardziej, bo w trakcie lektury odnosi się wrażenie, że Aleida wcale nie była głupią gąską, ale całkiem charakterną kobietą, którą potrafiła tupnąć nóżką kiedy trzeba. Czyżby to miłość miała na nią tak łagodzący wpływ? A może wiara w ideały, które wyznawał Che sprawiła, że inteligentna dziewczyna bez gadania podporządkowywała się decyzjom męża? Sielankowa okładka i tytuł publikacji mogą być bardzo mylące, bo sugerują książkę typowo kobiecą. Jestem przekonana, że również prawdziwi faceci będą zadowoleni z lektury, bo ,,Mój Che. Bardzo intymnie" nie jest tylko opowieścią miłosną. Oczywiście wątek uczuć między Aleidą i Che jest mocno zarysowany, ale główną część książki stanowi kubańska rewolucja i jej konsekwencje. Próżno szukać u autorki jakiejkolwiek krytyki w stosunku do Che Guevary i Fidela Castro, ale jej opowieść to ciekawy obraz rewolucji widzianej oczami kobiety. ,,Mój Che. Bardzo intymnie" to dobrze napisana i interesująca opowieść o miłości i wielkiej polityce. Na oczach czytelnika rozgrywają się sceny z burzliwej historii Kuby, a gdzieś między kolejnymi walkami toczy się zwyczajne życie kochającej się rodziny. Te dwa niepasujące do siebie światy przez cały czas się przenikają i mają bezpośredni wpływ na życie bohaterów. Nie oszukujmy się, opowieść Aleidy to laurka wystawiona Guevarze, ale przecież nie do takich rzeczy zdolne są zakochane kobiety. Ostatecznie to czytelnik sam musi zdecydować czy uwierzy w jej historię.

Informacje dodatkowe o Mój Che. Bardzo intymnie:

Wydawnictwo: Sine Qua Non