O włos

Tom 1 cyklu Detektyw Jakub Sobieski

Nie ma pięknych zbrodni. Są tylko piękne ofiary.

Nowa seria kryminalna Katarzyny Bondy. W Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny. Policjanci od dawna nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. Ale to nie koniec makabrycznych odkryć, bo w trakcie przeczesywania okolicy śledczy trafiają na coś jeszcze: spięty zieloną wstążką pukiel blond włosów, który z całą pewnością nie należał do zamordowanych kobiet. To fetysz, ale i cenny dowód. Kosiarz z Kabat sieje postrach zwłaszcza wśród pracownic agencji towarzyskich. To wśród nich upatruje kolejnych ofiar. Świat alfonsów i prostytutek jest zamknięty dla policji. Do akcji nieformalnie wkracza detektyw Jakub Sobieski.

Tropy prowadzą w przeszłość, do niewyjaśnionej zbrodni sprzed lat. Czy pragnienia mordercy znów dały o sobie znać? Czy młodemu detektywowi uda się wytropić sprawcę, zanim życie straci kolejna kobieta? Przekonaj się, czy prawda zawsze musi wyjść na jaw. ,,O włos" - pierwszy tom serii z detektywem Jakubem Sobieskim.

Informacje dodatkowe o O włos:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-03-23
ISBN: 9788328720114

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna bóg

Kup książkę O włos

Kiedy duch opuszcza ciało, ono nie od razu staje się zimne i sztywne jak pokrywa lalki. Ten moment trwa bardzo krótko i łatwo go przeoczyć, szczególnie jeśli nie jest się z ofiarą cały czas.

O włos - opinie o książce

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2022-08-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kiedy tylko dowiedziałam się, że wychodzi nowy cykl książek Katarzyny bondy to wiedziałam, że z pewnością nie odpuszczę sobie tej przyjemności przeczytania jej! I choć z początku jakoś powieści Pani Katarzyny, po które już sięgałam nie za bardzo mi podchodziły, to powiem szczerze, że z czasem zaczęło się to zmieniać. Co do tej książki miałam nie tylko wielkie nadzieję, ale też i konkretne oczekiwania. Czy tym razem się nie przejechałam na tym?

W Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny. Policjanci od dawna nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. Podcięto im gardła, a pośmiertnie zadano również rany szarpane. Jakiego narzędzia używał morderca? Niestety nie ustalono. Media za to ochrzciły sprawcę „Kosiarzem z Kabat”.
Skorumpowani policjanci, „branża towarzyska” i piękne dziewczyny, które trudnią się luksusowym nierządem - to głowni bohaterowie tej książki. Nieuchwytny morderca sieje postrach w stołecznym półświatku. Wiadomo, że Kosiarz korzysta z usług prostytutek i „kataloguje” swoje przyszłe ofiary. Na miejscach zbrodni zostawia kosmyki ludzkich włosów. To fetysz, ale i cenny dowód. Policja unika podjęcia gry z mordercą.

Do śledztwa zostaje nieformalnie zaangażowany Jakub Sobieski, były policjant z niechlubną przeszłością. Asystuje mu ambitna aspirantka Ada Kowalczyk. Udaje im się przeniknąć do środowiska agencji pośredniczących w organizowaniu usług seksualnych. To, co odkryją, przerazi nawet ich samych.

Powiem Wam, ze interesująca to była powieść i początek cyklu. Zapowiada się, że z każdą kolejną książką będzie coraz ciekawiej ( i mam nadzieję, że się nie pomylę!). Tym razem dostajemy coś nowego, coś co od samego początku jest dość konkretnie przedstawione i przemyślane. Nie ma tu nadmiaru jakiś zbędnych bohaterów, którzy tylko by nam mieszali w fabule, co już jest wielkim plusem. Ilość stron w powieści także nie przytłacza, ani nie znajdziemy tu zbędnych opisów nic nie wnoszących więc dla mnie jak najbardziej na plus!
Akcja w powieści jest dość dynamiczna, szybka. Ciągle się coś dzieje, nie ma momentu nudy czy zastanowienia, ciekawość co będzie dalej całkowicie tu zwycięża.
Fabuła stworzona przez autorkę jest interesująca, bohaterowie jakich tu mamy to postacie bardzo ciekawe, charakterne ( co sprawia, że naprawdę dużo łatwiej si nam w to wszystko wciągnąć) oraz dość autentyczne jak na powieść fikcyjną.
Umiejscowienie akcji powieści w miejscach, które na codzień można samemu odwiedzić sprawia, że autorka nadaje całości historii dużą dawkę autentyczności. Widać, że pisarka dość konkretnie podeszła tu do tematu i miejsc i zrobiła konkretny research okolicy w której powieść się dzieje.

„Czasami myślę, że zabijanie to wcale nie potrzeba władzy i kontroli, lecz zwyczajnie tęsknota za śmiercią. Też chciałbym być wolny.”

Język jakim powieść jest napisana jest dość lekki, przyjemny w odbiorze i taki … można by powiedzieć naturalny. Nie ma tu jakiś wymyślnych słów, tylko taki jakimi sami na codzień się posługujemy. Sprawia to, że powieść dosłownie się pochłania w jeden ( no, góra dwa) dni i szczerze mówiąc - chce się więcej! Jak dla mnie tym razem autorka dobrze wiedziała jak ma czytelnika zainteresować, co zmienić i konkretnie to wykorzystała - co mnie osobiście się bardzo podoba, bo przyznam szczerze, że niektóre powieści Pani Bondy mi nie przypasowały za bardzo.

Podsumowując :

Powieść „O włos” Katarzyny Bondy otwiera nowy cykl powieści z detektywem Jakubem Sobieskim i jest to powieść, którą z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Książkę dosłownie się pochłania, a jej fabuła jest mocno wciągająca. Historia, którą autorka nam tu przedstawia nie tylko budzi grozę, ciekawi i wciąga od pierwszych swoich stron, ale także uświadamia nam, że tak faktycznie w pewnym stopniu jest, że te półświatki istnieją… Gorąco polecam sięgnąć po tę pozycję!

Z twórczością Pani Katarzyny Bondy nie miałam wcześniej okazji się do tej pory zapoznać.

Do przeczytania książki z Cyklu: Jakub Sobieski (tom 1) pt. ''O włos'' autorstwa Pani Katarzyny Bondy przekonało mnie to, że będę mogła w końcu zaznajomić się bliżej z występującymi głównymi bohaterami, których wykreowała, świat mrocznych tajemnic przeszłości i w jaki sposób ona opisuje go z punktu widzenia doświadczonej obserwatorki opisującej przestępczy świat i związanymi z nimi niebezpiecznymi mordercami.

Przyznam, że z początku, gdy rozpoczęłam, czytać ten kryminał to poczułam ciary bardzo mocne na skórze i taką adrenalinę, w momencie, kiedy to czyha się na rogu ktoś, a dana osoba jej nie widzi. Można by było w sumie poniekąd określić, że są to wymysły naszej chorej wyobraźni, że jesteśmy sami na horyzoncie, a tu jednak pojawia się nieoczekiwany ktoś...

Ten gość jest ciekawym, tajemniczym ktosiem, który nie przybiera w środkach, aby zniszczyć tak wiele żyć ludzkich, a szczególnie niewinnych kobiet. Pozostawia po sobie nieład, brutalne ślady na ich ciałach, a w szczególności ten jeden najistotniejszy ludzkie włosy.

Katarzyna Bonda muszę przyznać, że ma niezwykłą zdolność do budowania napięcia, które tworzy, w niektórych sytuacjach taką mocną niepewność co się dalej wydarzy potem.

Spotkanie się nieoczekiwanie zawodowe Kuby z Adą uważam ciekawe zestawienie, a właściwie określiłabym to jako doskonałe połączenie dwóch nieznanych obcych sobie ludzi i tak bardzo różnych od siebie światów jednego zawodu. On przy niej prezentuje się skromnie, a ona lubi przy nim pokazać klasę zawodową i to u niej mnie czasami denerwowało oraz odkrywała się zbyt szybko mocny charakter.

Pozostali występujący w tym kryminale bohaterowie drugoplanowi lubią toczyć ze sobą wspólną grę, kochają swoje przyzwyczajenia z przeszłości, przynosi im to głównie naiwną satysfakcję, a szczególnie czerpanie zysków, a niekoniecznie dbają o los innych osób, które odczuwają lęk o to, czy przeżyją kolejny dzień i czy wystarczy im sił na pokonanie własnych słabości, aby nie spotkać po drodze nieoczekiwanego gościa mogącego pragnie ich się pozbyć lub poszukać innych ofiar, bo tak jest mu wygodniej działać i zostać niezauważonym.

Pomysł na napisanie kryminału bardzo mi się podoba z tego względu, że Pani Katarzyny Bondy widoczna jest znajomość psychologii osobowości, a to jest bardzo przydatna umiejętność przy tworzeniu głównych postaci, które są tajemnicze, ale nie brak im wrażliwości, poczucia humoru, a z czasem ciętej riposty pasującej do nich wyjątkowo i trafnie dopasowanej.

Kryminał ten nie posiada rozdziałów. Za to podzielony został na 6 części.

Tej książki nie czyta się szybko.

Uważam, że autorka w Cyklu: Jakub Sobieski (tom 1) pt. ''O włos'' wywołała nutkę zaciekawienia bądź też można się nieco troszkę w niej zagubić, w rozumowaniu tego, gdzie ukryła sprytnie tajemniczego mordercę, który to tworzy klimat prawdziwej grozy i można się go przestraszyć, bo nie wiadomo, czy się ujawni swoje oblicze?

Warto przeczytać ten kryminał.

Tym razem Katarzyna Bonda zaczyna nową serię z detektywem Jakubem Sobieskim. Główny bohater był świetnym policjantem jednak pewne zdarzenia sprawiły, że na jakiś czas musiał pożegnać się z zawodem. Życia lekkiego nie ma, mieszka w przyczepie kempingowej i pracuje przy rozwożeniu jedzenia i nie tylko.

W Warszawie grasuje morderca, który został nazwany Kosiarzem z Kabat. Policja nie bardzo wie jak zabrać się za tę sprawę, a może zwyczajne nie chce, bo nie ustalono, jakiego narzędzia używał zbrodniarz, a ciała zamordowanych dziewczyn wyglądają okropnie. Dodatkowo każdej z nich brakuje fragmentu włosów, które znajdowane są na miejscu zbrodni przewiązane zieloną wstążeczką.

Jakub nieformalnie zostaje wciągnięty w to śledztwo, gdyż pewnego dnia odwiedza go aspirantka Ada Kowalczyk, która twierdzi, że to z nim ostatnio była widziana jej przyrodnia siostra.

Czy Sobieski pomoże policjantce w odnalezieniu siostry? Czy siostra aspirantki została porwana przez Kosiarza z Kabat? I oczywiście, kto stoi za wszystkimi morderstwami?

Po serii o psychologu śledczym Hubercie Meyerze Katarzyny Bondy, bez zastanowienia się sięgnęłam po coś nowego. Wcześniejsza bardzo mi się podobała, więc przeczuwałam, że i ta seria może przypaść mi do gustu i się nie zawiodłam. Choć przyznam, że trochę obawiałam się, że będzie to obszerna książka, bo właśnie wiele takich ma autorka na swoim koncie. Jednak zupełnie nie potrzebnie.

Tym razem zagłębiamy się w świat skorumpowanej policji i prostytutek. Ciężko było mi się przywiązać do któregokolwiek bohatera, bo każdy z nich miał swoje za uszami. Nie było tu takiej postaci, która była by w stu procentach pozytywna. Nawet Jakub Sobieski drażnił mnie trochę swoją naiwnością i łatwowiernością. Miał on dar do pakowania się w niezłe bagno.

Autorka miała genialny pomysł na tę książkę, seria przerażających morderstw gdzie ofiarami są piękne prostytutki. By rozwiązać tę sprawę, główni bohaterowie muszą zagłębić się w sprawę, która wydarzyła się kilka lat temu.

Przyznam, że książkę czytałam z ogromną przyjemnością, z każdym rozdziałem byłam coraz bardziej ciekawa jak to wszystko się dalej potoczy. Moje podejrzenia, co do Kosiarza z Kabat z czasem się potwierdziły jednak nie spowodowało to tego, że miałam mniejszą frajdę z czytania.

Jeśli czytaliście poprzednią serię autorki i wam się podobała to koniecznie musicie sięgnąć po tę o detektywie Jakubie Sobieskim. A ci, co jeszcze nie znają twórczości Katarzyny Bondy, a lubią kryminały to gorąco zachęcam by przekonać się na własnej skórze czy ta nowa seria przypadnie wam do gustu.

Avatar użytkownika - marta_czyta
marta_czyta
Przeczytane:2022-04-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

” O włos“

NIE MA PIĘKYCH ZBRODNI.

SĄ TYLKO PIĘKNE OFIARY.

Czego jak czego , ale ofiar śmiertelnych w tej książce nie brakuje. Zaczyna się “subtelnie”od ciał dwóch sióstr odnalezionych w parku. Młode dziewczyny, zwłoki zbeszczeszczone, obok jednej pozostawiono pukiel włosów przewiązany zieloną wstążką, który nie należy do żadnej z nich. W takim razie do kogo i co oznacza?

Nowa seria świetnej autorki kryminałów - Katarzyny Bondy . Czy Jakub Sobieski będzie równie dobry jak znany już przez liczne grono czytelników, Hubert Meyer ? Z pewnością obaj panowie są inteligentni, specyficzni i dążą do celu swoimi drogami, lecz raczej na tym podobieństwo między nimi się kończy. Kubuś był policjantem. Był bo obecnie jest kierowcą taksówki, który dorabia dostarczając narkotyki przyjacielowi, którego uważa , że doskonale zna… Niestety tylko mu się tak wydaje. Jakie sekrety skrywa Oziu ? Każdy jakieś ma, a już z pewnością każdy z bohaterów tej historii. Kubuś ma też żonę, tzw Nocną Furię, której niestety nie polubiłam. Uważam ją osobiście za typ modliszki ale zobaczymy jak wątek się rozwinie w kolejnych tomach. Czemu z szanowanego policjanta, Jakub stał się taksówkarzem - dilerem ? Nie tylko ze swojej winy , choć naiwność odegrała tu nie małą rolę. Ale to wyjaśni Wam lepiej , zawartość książki.

To pierwszy tom serii z  nim w roli głównej jednak oczywiście nie tylko o nim .

Książka zaczyna się od prologu, w którym autorka pozwala nam nieco poznać psychikę mordercy zwanego Kosiarzem z Kabat. Śledztwo rozpoczyna się w chwili odnalezienia wcześniej wspomnianych , ciał sióstr Sapiega ale tak naprawdę zbrodniarz działa o wiele dłużej.

Kuba od z pozoru , przypadkowej pasażerki -  Beaty , dowiaduje się że cała sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Dziwnym trafem , następnego dnia Beata znika. Zaś pod przyczepą, w której mieszka Kuba, pojawia się jej siostra policjantka - Ada. Mimo trudnego początku znajomości, w duecie zaczynają prowadzić dochodzenie, choć tak naprawdę, żadne z nich nie ma do tego uprawnień. Co z tego wyniknie ? Cóż… Idzie im całkiem nieźle.

W połowie książki poznajemy tożsamość mordercy. Dowiadujemy się o nim nawet sporo jednak wszelki ślad po tym człowieku zaginął wiele lat wcześniej. I mimo, że giną kolejne kobiety, on sam jest jak duch - nie do namierzenia. Duet samozwańczych detektywów, wie,że morderca poluje na siostry i giną kobiety pracujące w prestiżowej agencji towarzyskiej , prowadzonej przez matkę zaginionej Beaty . Dlaczego ? Czy skoro zaginęła Beata , Ada jest w niebezpieczeństwie ?

Książka nie pozwala się nudzić, trzyma w napięciu i wielokrotnie zaskakuje. Autorka pokazuje jak bardzo świat tych z pozoru kryształowych stróżów prawa , jest powiązany z półświatkiem. Nikt nie jest idealny. Wiele wątków, z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego, bardziej pasujacych na scenariusz filmu grozy, okazuje się mieć dużo wspólnego z samym dochodzeniem . Świetnie dopracowany kryminał , w którym każdy drobiazg, każdy szczegół wydający się nieistotnym, ma jednak znaczenie.

Podobało mi się to co otrzymałam, choć jak na razie Meyera lubię bardziej. Ale to dopiero początek. W tamtą serię miałam z początku problem się wgryźć, trudno mi było się przyzwyczaić do stylu autorki, a tu ? Książka przeczytana w jeden dzień choć do lekkich nie należy. Nie jest też odpowiednia dla osób wrażliwych aleee sądzę , że wielbiciele kryminałów zdają sobie sprawę z tego, że w takich książkach nie brakuje krwi i brutalności. Świetnie ukazana zawiła psychika sprawcy . Ale czy działał sam ? Jak to śledztwo się skończyło ? Przekonajcie się sami. Warto ! Ja czekam na więcej, choć za Meyera też sie nie obrażę jeśli otrzymam kolejny tom.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza za egzemplarz, a Wam życzę miłej lektury .

Avatar użytkownika - ja-carpe_diem
ja-carpe_diem
Przeczytane:2022-04-06, Ocena: 3, Przeczytałam,

Mam duży kłopot z podsumowaniem tej książki. Wszystko jest w niej tak jak powinno. Jasno, obrazowo opisane wydarzenia i bohaterowie, przemyślane; skomplikowane śledztwo i tajemnice.

Jakub Sobieski daje się lubić, a jednak...mam wrażenie, że za chwilę wyskoczy z szafy Hubert Meyer z poprzedniego cyklu; którego bardzo lubiłam.

Pomysły zostały powielone i tylko nazwisko głównej postaci się zmienia.
Tym razem czuję niedosyt czytelniczy.
Nowa seria powinna wprowadzać inne rozwiązania.
Może jeszcze autorka nas zaskoczy?

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2022-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,O mały włos nie wpakował się w kłopoty z powodu dziewczyny, której nawet nie znał."

Pani Bonda kryminałem ,,O włos" rozpoczyna nową serię z detektywem Jakubem Sobieskim. Otwiera nam w swojej powieści drzwi do świata narkotyków, sutenerów, prostytutek, skorumpowanych policjantów i powiązań jakie ich łączą. Już w prologu częstuje nas mocnymi wrażeniami, kiedy przed oczami pojawia nam się opis morderstwa młodej dziewczyny, którą znaleziono w Lesie Kabackim. ,,Kosiarz z Kabat" podcina gardła swoim ofiarom i zadaje im rany szarpane, a na miejscu zbrodni zostawia kosmyk włosów. Do śledztwa angażuje się nietypowa para - aspirantka Ada, która stara się odnaleźć zaginioną przyrodnią siostrę i Jakub Sobieski, były policjant z niesławną przeszłością.

Mam wrażenie, że ten kryminał autorka napisała wprost pode mnie. To była smakowita, kryminalna uczta! Od pierwszej strony ta historia wciąga, zostajemy rzuceni w wir wydarzeń i zwrotów akcji. Fabuła toczy się dwutorowo: pani Katarzyna łączy sprawę niewyjaśnionego zabójstwa młodej dziewczyny z teraźniejszymi morderstwami młodych dziewczyn, powiązanych ze światem prostytucji.

Autorka snuje swoją opowieść z niezwykłym dreszczykiem emocji. Dzięki sugestywnej narracji łatwo przeniosłam się w ten mroczny, gęsty klimat książki. W miarę upływu czytania wskazówki jakie nam podrzuca, łączą się w zaskakującą całość.

Jeśli chodzi o bohaterów to relacja Ady i Jakuba jak dla mnie była nieco dziwna. Aspirantka nie wzbudziła mojej sympatii. Niby chce ratować siostrę, jednocześnie robi to dla awansu, raz mężczyznę odpycha, raz przyciąga. Natomiast Jakub to policjant ze świetnym instynktem i to jego postać jest mi bardziej przychylna. Choć przyznam, że irytowały mnie nieco jego rozterki małżeńskie i to jaki był naiwny, jeśli chodzi o jego żonę.

Co na uwagę zasługuje, to warsztat pisarski autorki, który niewątpliwie jest na wysokim poziomie. Pani Bonda świetnie prowadzi intrygę, stopniowo odkrywa karty i myli tropy. ,,O włos" to powieść dla wszystkich, którzy szukają solidnego, trzymajacego w napięciu, porządnie skrojonego kryminału. Przygotujcie się na sporą dawkę emocji!

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-04-03,

„Nie ma pięknych zbrodni. Są tylko piękne ofiary.”

W Lesie Kabackim zamordowano dwie młode dziewczyny. Odkrycia śledczych sugerują, że ofiar może być więcej. Morderca okrzyknięty Kosiarzem z Kabat sieje postrach wśród pracownic agencji towarzyskich, wśród których upatruje swoje ofiary. Nieformalnie do śledztwa wkracza detektyw Jakub Sobieski, a tropy prowadzą go w przeszłość i do zbrodni, której nigdy nie wyjaśniono.

Muszę przyznać, że od jakiegoś czasu autorka naprawdę coraz milej mnie zaskakuje. Jej ostatnie dwie książki były świetne, chociaż może to jeszcze nie ta sama Bonda, którą znamy z samych początków jej pisarskiej kariery. Niemniej jednak „O włos” bardzo mile zaskakuje i książkę czyta się świetnie. Fabuła wciąga od pierwszych stron, a akcja poprowadzona jest genialnie. mamy tutaj do czynienia ze światem prostytutek i alfonsów co odrazu mi się spodobało. Liczne zwroty akcji i wodzenie za nos czytelnika sprawiają, że lektura staje się naprawdę emocjonująca. Cała historia, która z początku może wydawać się dość łatwa jest tak naprawdę skomplikowana, a jej finał jest dość nieoczywisty. Jak na autorkę przystało nie brakuje tutaj także rozbudowanej warstwy obyczajowej co jednych może drażnić, ale mi było dość obojętne. Całość czytało się super, a to dla mnie najważniejsze.

„O włos” to książka wzbudzająca emocje z genialnie pociągniętą fabuła. Wątków jest wiele i z całą pewnością warto poświęcić im uwagę. Całość została bardzo dobrze dopracowana i z przyjemnością sięgnę po kolejny tom. „O włos” to z całą pewnością jedna z najlepszych książek autorki.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Znacie twórczość Pani Katarzyny Bondy? Choć autorka w swoim dorobku ma kilkanaście powieści, to było moje pierwsze spotkanie z jej twórczością 😅. I powiem, że mam dość mieszane uczuciu.
⬇⬇

Jakub Sobieski po aferze został wydalony ze służby w policji. Teraz jeździ na uberze i ledwo wiąże koniec z końcem. W tym czasie po ulicach stolicy grasuje seryjny morderca, który zabija prostytutki. Gdy zaginęła kolejna kobieta, córka wysoko postawionego byłego policjanta, to Kuba widział ją jako ostatni…Adrianna, aspirująca wyżej aspirantka pragnie rozwiązać zagadkę morderstw i odnaleźć zaginioną kobietę, która jest jej siostrą. Do swojego nieformalnego śledztwa zaprasza Jakuba. Jakie tajemnice skrywa świat prostytutek? Czy odnajdą zaginioną siostra żywą czy martwą?

O WŁOS to mocny kryminał z ciekawą fabułą, rozpoczynający serię z Jakubem Sobieskim. Autorka zaprasza nas do półświatku eksluzywnych prostytutek i skorumpowanych policjantów. Do świata gdzie przemoc i narkotyki to chleb powszedni.

Chociaż powieść czytałam z zainteresowanie, nie wciągnęła mnie. Miała swoje wzloty i upadki, typowa fala sinusoida. Raz akcja pędziła na złamanie karku, aby po chwili drastycznie zwolnić. Może taki jest styl autorki? Ciężko mi ocenić, bo nie mam jeszcze porównania. Na pewno sięgnę po kolejny tom z Sobieskim, bo jestem ciekawa jaką życiową drogę obierze.

„W procesie umierania nie ma nic skomplikowanego.
Ani strasznego. Z ludźmi jest podobnie.
Robią tylko więcej hałasu.”

Fani kryminalnych historii tworzonych przez panią Katarzynę Bondę z pewnością wyczekiwali jej nowej powieści i przygód ulubionych postaci. W swojej karierze pisarskiej stworzyła wiele charakterystycznych postaci, w tym najbardziej popularnego Huberta Meyera i Saszę Załuską. Do tej galerii dołącza kolejny bohater, który ma szansę także skraść serca czytelników w nowej powieści „O włos” będącej początkiem nowej serii z zupełnie nowym bohaterem.

Jakub Sobieski nie jest kryształową postacią, gdyż ciążą na nim niezbyt chlubne zdarzenia z powodu, których został usunięty z policji. Nie brakuje mu problemów, także finansowych, nie stać go na mieszkanie, więc mieszka na terenie ogródków działkowych w przyczepie swego teścia. W ciągu dnia pracuje, jako taksówkarz prowadząc też przy okazji nieczyste interesy z handlarzami narkotykowymi. Jakby tego było mało, zostaje wciągnięty w śledztwo prowadzone przez aspirantkę Adę Kowalczyk, która nie zdaje sobie sprawy, że grozi jej niebezpieczeństwo. Od kilku dni bowiem głośno zrobiło się Warszawie o Kasiarzu z Kabat, który pozbawił w brutalny sposób życia dwie siostry Sapiega, co doprowadza śledczych do wniosku, że morderca poluje na spokrewnione ze sobą kobiety. Pewnego dnia niespodziewanie znika siostra Ady, Beata, u której w mieszkaniu wkrótce znaleziona zostaje kolejna ofiara Kosiarza.

Pani Katarzyna Bonda ponownie porwała mnie w wir wydarzeń i problemów, z jakimi borykają się jej bohaterowie. Zaczyna z mocnym akcentem w prologu, zasiewając niepokój i dreszczyk emocji, nie zwalnia tempa na dalszych stronach, lecz dokłada coraz więcej szczegółów, faktów, postaci, poszlak, zwodząc czytelnika aż do końca.

Akcja z początku jest stonowana, gdyż autorka wprowadza nas w świat, w jakim funkcjonuje Jakub Sobieski, ale od razu tworzy punkty wyjściowe dla dalszych wydarzeń. Z tego względu ważne jest, by uważnie śledzić poszczególne informacje, gdyż każda z nich ma swoje znaczenie dla snucia swoich domysłów i zbierania śladów przestępstwa. Wielowątkowa fabuła tworzy zgrabną całość, w której nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji typowych dla kryminalnych wątków, ale też zaznacza się ciekawy motyw obyczajowy w postaci relacji Jakuba z żoną, które są dosyć specyficzne, oraz z Adą, której także nie brakuje problemów w dążeniu do spełnienia swoich ambicji zawodowych. Poszczególne wydarzenia prowadzone są z różnych punktów widzenia, ale najczęściej towarzyszymy Jakubowi.

„Nic bardziej nie jednoczy ludzi, jak wspólni wrogowie”

„O włos” to wciągający kryminał z wieloma postaciami, powiązaniami, poszlakami, niespodziewanymi sytuacjami, który czyta się z różnym natężeniem emocji podsycanymi dodatkowo wtrąceniami obserwującego Adę szaleńca. Delikatnie tworzy mroczny nastrój, ujawniając to, co psychopata myśli, planuje i czuje. W ten sposób obserwujemy chory umysł i stopniowo poznajemy coraz więcej z jego zwyrodniałej osobowości. Autorka na szczęście nie epatuje okrucieństwem i makabrycznymi opisami zbrodni, ale i tak można odczuć czające się niebezpieczeństwo. Bardzo przejmującym dla mnie wątek związany ze zwierzętami, gdyż taki element również pojawia się w tej historii. Ma on swoje znaczenie dla podkreślenia psychiki i osobowości psychopaty. ale czytało mi się to z bólem serca.

Autorka pisze z rozmachem, wpływając na wyobraźnię, tworząc w naszych umysłach obrazy tego, co dzieje się na kartach powieści. Umiejętnie buduje napięcie prowadząc fabułę dwutorowo. Do obecnych dramatycznych wydarzeń dorzuca niewyjaśnione morderstwo sprzed 13 lat, które jeszcze bardziej tworzy mentalny mętlik, rzucając niejako światło na niektóre epizody, ale w efekcie jeszcze bardziej komplikując sprawę.

Wydaje się w pewnym momencie, że wiemy coraz więcej i z każdym kolejnym rozdziałem odkrywamy kolejną kartę, która powinna nas przybliżać do rozwiązania, ale tak nie jest. Czytając przygody Kuby Sobieskiego czekałam na jakiś spektakularny finał i wyjaśnienie zagadki morderstw dziewczyn z półświatka. W pewnym sensie otrzymałam, to, czego się spodziewałam, a finałowe zdarzenia dostarczają wyjaśnień i wszystko wskakuje na swoje miejsce, dając nadzieję na kolejne tomy serii i dalsze losy Jakuba Sobieskiego, który dołącza do nietuzinkowych postaci tworzonych przez Królową Kryminałów

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Muza

Lepsza, niż się spodziewałem. Historia, która mnie wciągnęła i w efekcie lekturę uważam za naprawdę udaną.

Historia opisana w środowisku mafijnym, narkotykowym i prostytucji. Początek się wlecze i wieje nudą. Odłożyłam książkę, po przeczytaniu pierwszych rozdziałów, co nie zdarza mi się przy czytaniu kryminałów. Dopiero gdy ponownie po nią sięgnęłam i przeszłam dalej, akcja nabrała tempa. To piersze spotkanie z Jakubem Sobieskim, dawnym policjantem, a obecnie jeżdżącym na taxi i dorabiającym sobie w różny sposób. Ma swoje zasady, których  nie stosuje tylko do swojej zwariowanej żony. Zakochany w niej, nie widzi jak nim manipuluje. Momentami miałam ochotę porządnie nim potrząsnąć.Mnóstwo tu tajemnic skrywanych przez bohaterów. Zakończenie ciekawe i jak zwykle dostajemy motywy zbrodni.

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2022-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Najnowszą powieścią ,,O włos" Katarzyna Bonda rozpoczyna serię z prywatnym detektywem Jakubem Sobieskim, byłym gliniarzem, który musiał odejść z firmy. Niepoprawnym chyba romantykiem, który darzy miłością swoją, delikatnie pisząc, niesforną żonę. Łamiącym prawo, jakby nie było, ale mającym swoje zasady. Zresztą nie tylko on jest tu ,,niejednoznaczny". Powieść jest pełna bohaterów ze skazami mniejszymi czy większej wagi dowodowej. Jest gliniarz, który dzielił życie pomiędzy żoną a kochanką za zgodą tej pierwszej. Jest policjantka, ambitna, idzie do łóżka dla awansu. W Lesie Kabackim zamordowano dwie młode dziewczyny, zbezczeszczone zwłoki przyprawiają o mdłości. Pukiel blond włosów i już nikt nie śpi spokojnie, szczególnie pracownice agencji towarzyskich. Kosiarz z Kabat znowu uderzy. Akcja powieści nie razi dynamiką, powolna, z rozmysłem, nie ma tu przypadków a świat kurtyzan niebezpiecznie przenika do świata stróżów prawa. Myślisz, że odwrócisz kartę i poznasz prawdę, nic mylnego. Początek serii Pani Katarzyny, jak dla mnie, wybrzmiał obiecująco.

W Lesie Kabackim zostają znalezione zwłoki dwóch dziewczyn, oraz pukiel włosów przewiązany zieloną wstążką. Mordeca szuka ofiar w agencjach towarzyskich. Nieformalnie w sprawę zostaje wciągnięty Jakub Sobierski, gdy znika siostra policjantki Ady Kowalczyk. Polecam.

Avatar użytkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2022-04-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022, 26 książek 2022,

Jakub Sobieski nie ma ostatnio łatwego życia; od wyrzucenia z policji mieszka potajemnie w przyczepie teścia, próbując uzbierać środki na wykupienie mieszkania. Jego nową "pracą" jest zabawa w taksówkarza, a w międzyczasie kurierka dla dilerów. I pewnie jego nowe życie toczyłoby się tym rytmem, gdyby nie brutalne morderstwo dwóch młodych kobiet. Sprawca zbezcześcił ich ciała, a w ich pobliżu odnaleziono pukiel włosów przewiązany wstążką...

Makabryczna pamiątka? Znak dla śledczych?

I może śledztwo nie interesowałoby Sobieskiego -w końcu nie pracował już dla policji- gdyby nie propozycja współpracy przy prowadzonym przez aspirantkę Adę Kowalczyk śledztwie. Oczywiście w tajemnicy. Nie mniejsze znaczenie miał dla niego fakt, iż następnym celem mordercy stała się jej siostra.

Kuba ma odrobinę nadziei, że pomoc w odnalezieniu zaginionej i rozwiązanie sprawy pomoże mu w powrocie w szeregi policji. Czy to jednak jedyny powód, dla którego zgodził się na całe to szaleństwo?

Twórczość pani Bondy zna niemal każdy z nas. Jedni należą do grupy fanów Huberta Meyera, inni z kolei rozkoszują się historiami spoza owej serii. Teraz przyszedł czas na Jakuba Sobieskiego, bowiem O włos jest pierwszym tomem serii. Mam dość ambiwalentny stosunek do historii tworzonych przez naszą polską autorkę- jedne wciągają mnie bez miary, inne nie do końca. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie podjęła kolejnej próby.

Można powiedzieć, że Jakub nie jest zbyt szczęśliwym mężczyzną. Nie wie, gdzie obecnie znajduje się jego żona i czy akurat spiknęła się ze swoim kochankiem. Przyczepa stanowi tylko namiastkę domu, a i ona nie należy do niego. Do tego dochodzi fakt, że w razie przyłapania na wożeniu towaru jego przyszłość zostanie całkowicie przekreślona. A niestety zadłużenia same się nie spłacą, więc fucha "taksówkarza" jest jedynym, na co na razie może liczyć. Nic dziwnego, że aspirantka Kowalczyk nie musiała go zbyt długo namawiać na udział w jej prywatnym śledztwie- a może raczej przeważyła liczba haków, jakie na niego miała. Bądź co bądź Jakub wreszcie poczuł się prawie tak, jakby nadal pracował w szeregach Firmy. A odnalezienie sprawcy wcale nie jest takie łatwe, zaś tropy prowadzą do małej miejscowości, wiele lat wstecz...

Najciężej jest pisać o książkach, które nie wzbudziły we mnie żadnych szczególnych emocji. Ot, spędziłam przy nich miło czas, ale nic poza tym. Tak właśnie było w przypadku historii o Sobieskim. Niby wszystko grało, a śledztwo toczyło się bardzo wartko, mieliśmy też szczegółowe opisy zbrodni i generalnie nie ma się do czego przyczepić, aczkolwiek... to nie to. Choć myślałam, że jest inaczej, to literacki świat prostytutek i dilerów to zdecydowanie nie moja bajka. Sytuację ratowało nieco prowadzone przez nasz detektywistyczny duet śledztwo, a raczej próba rozwikłania tajemnicy sprzed wielu lat.

Podsumowując, ta pozycja nie jest zła; czas z nią spędzony nie uważam za zmarnowany, jednak (jak sądzę) za jakiś czas cała historia zatrze się w mojej pamięci. Myślę jednak, że fani twórczości pani Bondy na pewno odnajdą w niej coś dla siebie.

Ze złości
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Ze złości

Zemsta? Chciwość? Zraniona duma? Nieszczęśliwa miłość? A może po prostu... złość? Co spowodowało, że w kasynie Warszawa Royal ktoś sięgnął po broń? I kto...

Nikt nie musi wiedzieć
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Nikt nie musi wiedzieć

Książka, której fani kryminałów Katarzyny Bondy, czekali prawie 10 lat. Oto powraca szalenie popularna seria, której bohaterem jest...

Forget Me Not
Julie Soto