Piękno. Nowa duchowość radości życia

Anselm Grün w książce pt.,,Piękno. Nowa duchowość radości życia" poszukuje sensu i duchowego znaczenia piękna. Rozważa jak oddziałuje piękno na człowieka, jaki ma ono wpływ na duszę i ciało. Nie zamyka się na jeden rodzaj piękna, widzi je w otaczającym nas świecie i stwierdza, że ma ono zbawienny wpływ na człowieka. Piękno uzdrawia duszę, ale trzeba wyrobić w sobie wrażliwość, która je dostrzeże. ,,Piękno podoba się, cieszy nasze serce. Piękno budzi też naszą miłość." Nie chodzi o piękno zewnętrzne, ale o to ukryte w każdym z nas. ,,Kto patrzy na innych z miłością, odkrywa ich piękno. W drugim człowieku zawsze kryje się piękno, ale wymaga od nas gotowości do zauważenia go." Autor przytacza bardzo ciekawe moim zdaniem ćwiczenie duchowe, które stosuje podczas sesji z uczestnikami warsztatów. ,,Polega ono na tym, że dwoje ludzi staję naprzeciwko siebie. Jedna z osób zamyka oczy, a druga patrzy na nią oczami wiary, oczami, które nie oceniają, nie zawłaszczają, nie osądzają, lecz tylko dostrzegają w drugim człowieku piękno." Warto pamiętać o tym ćwiczeniu w codziennych sytuacjach. Anselm Grün w swojej książce ukazuje różne aspekty piękna nawiązując do literatury, filozofii, Pisma Świętego, tradycji życia duchowego, muzyki, przyrody i sztuki. ,,Piękno. Nowa duchowość radości życia" to książka dla osób, które lubią rozważania duchowe, których inspiruje filozofia i nowe aspekty chrześcijańskiej duchowości.

Informacje dodatkowe o Piękno. Nowa duchowość radości życia:

Wydawnictwo: Święty Wojciech