Ucieczka w dzicz

Tom 1 cyklu Wojownicy. Początek przepowiedni (seria pierwsza)

Książkę musiałam przeczytać. Dosłownie musiałam, została mi ona wepchnięta w ręce przez moją młodszą siostrę. Otrzymałam ostrzeżenie, że ma wrócić w idealnym stanie dokładnie za tydzień i mam się nią zachwycać a ona sama na urodziny chce dostać trzecia część. Jej koleżanki są zachwycone i ona sama też. Nie wiedziałam jak mam odebrać książkę o kotach. Czy przyjdzie mi pisać kolejna recenzję książki dla dzieci? Zaintrygowało mnie to, że moja 13-letnia siostra niezbyt chętnie czyta książki (zupełne moje przeciwieństwo) a tą po prostu łyknęła.

Tak zaczyna się moja przygoda z „Wojownikami”. Mamy piękny prolog pokazujący walkę kocich klanów. Na pewno spodobały mi się tu dokładne opisy, które sprawiają, ze człowiek wprost przenosi się do świata walczących kocic i kocurów.

Następnie akcja trochę zwalnia i poznajemy głównego bohatera – domowego kocurka. Niezbyt przyjaźnie przedstawiony jest świat ludzi. Może koty czują się tu bezpiecznie i niektórym to zupełnie nie przesadza. Jednak kotkom jest nudno. Nie mogą polować, nie mają się z kim bić, muszą jeść karmę pozbawioną smaku a jeszcze grozi im wizyta u „obcinacza”, ups przepraszam, weterynarza.

Nasz bohater czuje zew lasu, który w końcu sprawia, że wyrusza na niebezpieczną wyprawę zwiadowczą. Jego życie całkowicie się zmienia gdy poznaje dzikie koty i dołącza do klan. W tym momenty się słodka opowieść o naszych futrzanych przyjaciołach, które głaszczemy w naszych domkach. Dzikie koty toczą nieustanne boje o swoje tereny. Często głodują, bo zwierzyny jest coraz mniej. Na dodatek obce klany wkradają się na terytoria, żeby podkradać zwierzynę. Rdzawy, który przyjmuje imię Ognista Łapa ma przed sobą trudną szkołę życia. Czeka go szkolenie na prawdziwego wojownika.

Na książce widnieje informacja: „Treść odpowiednia również dla młodszych czytelników”. Tu można byłoby się zastanowić. Młodszym dzieciom raczej bym nie czytała ponieważ treść książki jest jednak trochę brutalna. Całkiem sporo kotów, z którymi czytelnik naprawdę się zżywa ginie, niektóre zostają skrzywdzone fizycznie a nawet i psychicznie. Książka porusza również trudniejsze tematy.

Młodzież już jednak na pewno porwie, bo to nie historyjka o słodkich kociakach ale pełna przygód, porywająca opowieść. Pięknie pokazuje czym jest prawdziwa przyjaźń, która staje się ważniejsza od wierności całemu stadu. Książka uczy jednocześnie poczucia odpowiedzialności za innych ale także podejmowania własnych decyzji gdy czujesz, że inni postępują źle. Czasem warto zrobić coś wbrew wszystkim nawet jeśli jesteś się szkolonym na lojalnego wojownika.

Książka wciąga, choć na początku wydaje się błahą historyką. Człowiek ma ochotę zadać sobie pytanie: No to o czym to będzie? Walkach kotów o tereny? Później jednak akcja się rozkręca poznajmy tajemnice różnych kotów, które zaskakują, wzruszają, wprowadzają w wir przygód.

Ciekawe, że koty zachowują się jak koty a jednocześnie zachowany jest magiczny klimat. Widać, że autor miał koty (zresztą wspomniał o ty w dedykacjach – tak książka zadedykowana jest kotom). Zna dobrze typowe zachowania kotów. Pięknie można poczuć ten koci klimacik a jednak dochodzi do tego szczypta magii. Może nie jest to typowe fantasy a jednak mamy prorocze sny, kult zmarłych. Można powiedzieć, że koty mają swoją religię. Wierzą, że po śmierci staną się gwiazdami i będą wspierać nadal swój klan z góry. Mają swoje rytuały, których przestrzegają. To tworzy piękny tajemniczy klimat.

Trochę denerwujący w książce jest nadmiar podobnych imion. Szara Łapa, Krucza Łapa, Pisakowa Łapa itp. Potem wszystko się pamięta ale na początku może się odrobinę plątać. Pomocą jest jednak spis imion kotków z podziałem na klany i stanowiska pełnione w stadzie zaraz na początku książki. W miejscach tez się nie pogubimy, bo zaraz po spisie mamy śliczną mapkę. Przydaje się ponieważ kocie tereny są dosyć rozległe.

Ogółem książka całkiem dobra. W końcu podbija serca młodzieży. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy. Siostra, która w końcu biega do księgarni na pewno o to zadba. Polecam wszystkim, szczególnie zaś tym, którzy o czytania nie potrafią się przekonać.

Mogę dodać jeszcze, że kocham koty. Sama mam jednego i nawet przeczytałam mu parę fragmentów, a teraz patrzę z niepokojem czy kiedyś w jego serduszku nie obudzi się iskra wojownika i nie ucieknie w dzicz niczym Rdzawy.

Informacje dodatkowe o Ucieczka w dzicz:

Wydawnictwo: Nowa Baśń
Data wydania: 2015-06-29
ISBN: 9788365122025
Tytuł oryginału: Into the Wild
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk
Dodał/a opinię: Sadu

Zobacz opinie o książce Ucieczka w dzicz

Kup książkę Ucieczka w dzicz

Wojownicy. Las podzielony
Erin Hunter0
Okładka ksiązki - Wojownicy. Las podzielony

Komu okażesz lojalność w chwili próby? Pora nagich drzew skuła lodem lasy i wrzosowiska, sprowadzając na mieszkańców wszystkich obozów głód. Osłabieni...

Nawałnica Psów
Erin Hunter0
Okładka ksiązki - Nawałnica Psów

Wyrzecz się strachu w imię bitewnego szału... Bezwzględny dawny alfa odszedł, a jego miejsce zajęła Słodka. Pod jej panowaniem psy mają nadzieję na spokój...