Zniewolony. 12 Years a Slave

Historia Solomona powinna poruszyć każdego, komu nieobojętna jest historia niewolnictwa. Ta mroczna karta w dziejach Ameryki nie ulega przedawnieniu, wręcz przeciwnie, nabiera aktualności w czasach, kiedy znowu przybiera na sile walka o dominację jednych nad innymi. Należy przypominać i ostrzegać, uświadamiać jak wiele złego siedzi w każdym z nas, a dobra w nas tyle, ile okazujemy go innym ludziom. Przede wszystkim do lektury należy przystąpić ze świadomością jej języka i formy, aby nie zniechęcić się w zetknięciu z archaicznym stylem i słownictwem. Zwłaszcza że relacja Solomona nie jest trudna w odbiorze. Wystarczy wsiąknąć w rytm opowieści, aby odnaleźć przyjemność w zetknięciu z żywym językiem i człowiekiem z krwi i kości. Solomon relacjonuje niemal reportersko, a równocześnie dzieli się z czytelnikiem najskrytszymi myślami wypowiadanymi prostolinijnie i bez patosu. Jego historia jest przez to jeszcze bardziej poruszająca i prawdziwa. To nie opowieść o bohaterze. To historia człowieka złamanego przez los, który nie własnym heroizmem, ale pomocą innych odzyskuje swoje życie. Happy End? Dla niego owszem, ale był przecież tylko jednym z wielu.

Informacje dodatkowe o Zniewolony. 12 Years a Slave:

Wydawnictwo: Replika