Hanaryu

Autor: Hitomi

Tekst stylizowany na legendę, lecz nie jest nią faktycznie, choć postacie należą do mitologii japońskiej.

 

Równie urodzajna co piękna była ziemia hana Hirosaki w prowincji Mutsu, na której panował daimyu Nobuhira za klanu Tsugaru. Za jego panowania została zakończona budowa zamku, który uzyskał tytuł jednego z „Siedmiu słynnych zamków Japonii”. Był dumą jego rodziny lecz największą radością dla niego stał się dzień, w którym poślubił najmłodszą córkę głowy znamienitego klanu Mori. Piekna i utalentowana była młoda Kumiko. Jej gra na shaminsenie słynna była w całej Japonii, a dźwięki jej koto uważane za najsłodsze.

 

Już pięć lat byli małżeństwem lecz nadal nie mogli doczekać się upragnionego potomka. Wielki daimyu z dnia na dzień coraz bardziej oddalał się od swojej zony, która nie mogła dać mu dziedzica. Jej rozpacz i desperacji nie ustawała z kolejnymi dniami lecz wzrastała. Wielu medyków i uzdrowicieli próbowało wyleczyć małżonkę daimyu, ale bezskutecznie. Nawet medyk rodziny cesarskiej nie potrafił nic zaradzić.

 

Kumiko, która cierpiała z powodu rozpadającego się małżeństwa, udała się nad święte jezioro. Legendy głosiły, że nad tym jeziorem, modlitw wysłuchiwała Benzaiten, bogini która była patronką związków, muzyki i urody.

 

Gdy przybyła nad wody świętego miejsca, opowiedziała całą swoją historię, nie szczędząc przy tym łez.

Wzruszona bogini ukazała się kobiecie. Usiadała ona na wodach jeziora i opowiedziała Kumikoo swoim mężu, smoku morskim, do małżeństwa z którym została zmuszona przez trudną sytuację. Po swojej opowieści poprosiła młodą kobietę, aby ta przyszła tu kolejnej nocy, z ona z pewnością znajdzie radę na jej problem.

 

Po odejściu Kumiko, Benzaiten udała się do królestwa swojego męża. Chciała jej pomóc choć ogarniała ją zazdrość, że tamta miała męża, którego pokochała. Ona sama musiała zostać żoną smoka morskiego, aby ratować wybrzeża Enoshimy, które smok terroryzował.

 

Kiedy bogini przybyła do królestwa swego męża, z niemałym przestrachem udała się do niego i opowiedziała całą historię, kierując do niego prośbę o pomoc. Smok morski, aby zyskać sobie przychylność żony zgodził się jej pomóc. Polecił bogini udać się na samo dno oceanu spokojnego i obiecał jej, że znajdzie tam kwiat dzięki któremu Kumiko zajdzie w ciążę.

 

Następnego dnia, gdy Kumiko przyszła nad jezioro, spotkała tam czekającą na nią boginię Benzaiten. Wtedy też bogini dała jej kwiat, po który udała się na dno oceanu, nie pomijając przy tym historii o tym jak bardzo jej mąż, pomógł jej. Poleciła jej zjeść kwiat, przed nocą spędzoną z mężem zapewniając ja, że dzięki temu zajdzie w ciążę. Szczęśliwa i wzruszona kobieta, podziękowała bogini za pomoc i obiecała jej, że się odwdzięczy.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy