Prawie jak na uczelni

Autor: Sławomir Krempa
Okładka publicystyki dla Prawie jak na uczelni z kategorii Brak kategorii

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu od lat ma możliwość uczestniczenia w wykładach znanych naukowców, pracujących w najważniejszych ośrodkach akademickich w kraju. Spotkania z ludźmi nauki odbywają się w ramach tzw. „Małego Uniwersytetu”, którego gościem 12 kwietnia był emerytowany wykładowca UŚ, jeden ze współzałożycieli Wydziału Filologicznego uczelni – Profesor Włodzimierz Wójcik.

 

„Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie na spotkanie z młodzieżą w bytomskim Smoleniu – szkole o pięknych, przedwojennych tradycjach, cieszącej się bardzo dobrą opinią w środowisku akademickim. Radość była tym większa, że szkoła ta kończy w tym roku tyle lat, ile ja liczę. Zaproponowałem kilka tematów wykładu do wyboru – młodzież zdecydowała, że najbardziej interesuje ją opowieść o moich spotkaniach z księdzem Janem Twardowskim” – mówił naukowiec.

 

Profesor opowiadał o poezji ks. Twardowskiego – przepełnionej ciepłem, dobrocią i duchem najgłębszego humanizmu. Swój wywód wykładowca uzupełnił fragmentami nagrań wierszy i prozy czytanych przez samego ks. Twardowskiego. Opowiadał o motywach jego poezji , o poetyckim warsztacie i języku wierszy duchownego. Ale przypomniał również fragmenty biografii poety, opowiedział o swych spotkaniach z Twardowskim oraz o bogatej korespondencji, jaką wymieniali.

 

Młodzież klas humanistycznych zainteresowana była przede wszystkim kontaktami Profesora Wójcika z jego przyjaciółmi, wśród których znalazło się wiele wybitnych postaci – m.in. Tadeusz Różewicz, Ryszard Kapuściński, rodziny Wyspiańskich i Zegadłowiczów. Wykładowca cierpliwie udzielił odpowiedzi na pytania, opowiedział również o swych doświadczeniach z Internetem – o korespondencji elektronicznej, jaką prowadzi oraz o publikacji własnych tekstów w wortalu literackim granice.pl, który stał się dla niego doskonałym sposobem kontaktu ze studentami, kiedy odszedł na emeryturę. Miłą niespodzianką okazał się fakt, że wszystkie polonistki uczące w I Liceum uczestniczyły niegdyś w wykładach Profesora.

 

„Wielkim zaszczytem była dla nas możliwość goszczenia Profesora Włodzimierza Wójcika w murach I Liceum. Głównym celem Małego Uniwersytetu jest bowiem nawiązanie kontaktu z uczelniami wyższymi, by nasi uczniowie mogli poznać charakter uczelni, na którą się wybierają oraz zapoznać się z przyszłymi wykładowcami. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy ich pierwotne wybory uczelni były słuszne, ale również – poszerzać swoje zainteresowania.” – opowiadała Katarzyna Łoza, dyrektor I LO.

 

Mały Uniwersytet prowadzony jest w I LO od prawie 10 lat. W szkole gościli już m.in. językoznawcy: Prof. Jerzy Bralczyk, Prof. Edward Polański, filozof – Prof. Bogdan Dembiński, który wygłosił fascynującą prelekcję, skierowaną jednak przede wszystkim do… matematyków. Również osoby z klas o profilu biologicznym znalazły coś dla siebie – z młodzieżą spotkał się bowiem kardiochirurg, Prof. Marian Zembala. Wkrótce planowana jest m.in. prelekcja Prof. Tadeusza Sławka z Uniwersytetu Śląskiego, znanego z publikacji w „Tygodniku Powszechnym”.

 

Sławomir Krempa

 

PS Zapraszamy do lektury esejów Profesora Włodzimierza Wójcika opublikowanych w dziale "Publicystyka" 

1

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy