Warszawa zdobyta! Rocznica wyzwolenia Buchenwaldu w Muzeum Niepodległości

Data: 2007-04-13 00:28:45 Autor: Aleksandra Dymitruk
udostępnij Tweet

Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu należąca do Teatru Pantomimy działającego przy ogólniaku zaprezentowała podczas spotkania z dr Bohdanem Urbankowskim z okazji rocznicy wyzwolenia KL Buchenwald w Muzeum Niepodległości w Warszawie spektakl „Głosy. Pasja” w reżyserii Adama Maniury i Sławomira Krempy.

 

Pomysł na spektakl narodził się 2 lata temu, podczas przygotowań do Śląskiego Dnia Pamięci w bytomskim „Smoleniu”. Impreza ta miała upamiętniać losy wielu nauczycieli i uczniów I Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, którego tradycję kontynuuje I Liceum. Wówczas katecheta Adam Maniura zaproponował, by przygotować spektakl pasyjny, który rozgrywałby się w realiach obozu koncentracyjnego. Realia ilustrować miały gesty aktorów działającego w szkole Teatru Pantomimy oraz wiersze pochodzące z tomu „Głosy”, autorstwa Bohdana Urbankowskiego – inicjatora imprezy oraz absolwenta szkoły, którego ojciec był więźniem Buchenwaldu. Choć autorzy spektaklu postarali się odtworzyć w nim sceny znane z Ewangelii czy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na losy Chrystusa złożyły się historie wielu więźniów Buchenwaldu.

 

Przedstawienie udało się nadspodziewanie. Postanowiono je rozszerzyć i już w 2006 roku aktorzy Teatru Pantomimy zaprezentowali spektakl w Krakowie, w Kościele Kapucynów. Sympatia, jaką w kręgach kapucyńskich cieszył się Adam Maniura (który odbywał nowicjat w Zakonie Kapucynów, lecz zdecydował się zrezygnować z życia duchownego, co opisuje w niedawno opublikowanej książce „A mogłem zostać Kardynałem”) sprawiła, że Kościół wypełniony był po brzegi. Smoleniacy zdobyli Kraków i rok później posypały się dla nich zaproszenia do wielu innych miast w Polsce. Wybrali Warszawę i uświetnili swym występem spotkanie z dr Bohdanem Urbankowskim z okazji rocznicy wyzwolenia Buchenwaldu, które odbyło się 11 marca w Muzeum Niepodległości. Rozmowę z Urbankowskim poprowadził dyrektor Muzeum, dr Andrzej Stawarz. Wspólnie opowiadali o genezie „Głosów”, o budowie tomu oraz o wartości literackiej książki. Wypytywani przez widzów wspominali więźniów obozu i mówili o ich tragicznych losach. Zwieńczeniem spotkania stał się spektakl w wykonaniu bytomskiej młodzieży. „Dziękuję bardzo moim młodym przyjaciołom, którzy przygotowali tak poruszający spektakl. To było dla mnie ogromne przeżycie, cieszę się bardzo, że wciąż żyje pamięć o dawnych więźniach Buchenwaldu” – podsumowywał spotkanie syn jednego z więźniów obozu. „Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni. To wspaniały spektakl, znakomicie reżyserowany, z doskonale dobraną muzyką. Wiersze bardzo dobrze ilustrowały historię obozowego Chrystusa. Spisaliście się wspaniale. Smoleniacy zdobyli Warszawę” – spointował Urbankowski.

 

 

 

Wystąpili:

Sonia Hanzel, Patrycja Krześniak, Barbara Taras, Ferdinando Sendyka, Mateusz Lisiecki, Michał Kozioł

 

Scenariusz, dobór tekstów, reżyseria:

Sławomir Krempa, Adam Maniura

 

W spektaklu wykorzystano muzykę z filmów: „Pasja” (reż. Mel Gibson), „Requiem for a dream”, „Arizona Dream” (reż. Emir Kusturica), “Wiedźmin” (reż. Jacek Bromski).

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje