Okładka książki - Łatwe piosenki dla dzieci

Łatwe piosenki dla dzieci

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2009
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-7308-995-2
Liczba stron: 162
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 0 (0 głosów)

Śpiewać każdy może

Śpiew pozwala rozweselić duszę, uczy przełamywania barier, a nauka tekstów piosenek rozszerza zasób słownictwa i podnosi stopień zrozumienia treści. Piosenki towarzyszą dzieciom zarówno podczas zabawy, jak i codziennych czynności. Muzyka rozbudza poczucie estetyki u najmłodszych, otwiera dzieci na świat i pokazuje różne sposoby okazywania uczucia.

Nie można zapomnieć również o zdrowotnych walorach śpiewania - rozwoju narządów głosowych i układu oddechowego, dodatnim wpływie na rozwój klatki piersiowej oraz prawidłowej postawie ciała.

Nie tylko wesołymi piosenkami, ale i ich dobroczynnym wpływem na dzieci zajęła się Beatrix Podolska, pedagog i muzykolog, zajmująca się edukacją muzyczną dzieci i kształceniem pedagogów wychowania przedszkolnego. „Łatwe piosenki dla dzieci” to imponujący zbiór piosenek, ułożonych według stopnia trudności, w którym każdy - od dziecka po pedagoga - znajdzie coś do wykorzystania (lub zaśpiewania) dla siebie.

Zadaniem, jakie autorka postawiła przed sobą, było stworzenie zbioru, który będzie ułatwiał systematyczne rozwijanie słuchu muzycznego dzieci, w tym słuchu wysokościowego i korelacji słuchowo-głosowej dziecka. Wydaje się, że „Łatwe piosenki dla dzieci” świadczą o tym, że Beatrix Podolska sprostała wyzwaniu, zaś my otrzymujemy repertuar wspaniałych utworów muzycznych.

Zbiór otwierają piosenki oparte na wzorze melodycznym: sol-mi, następnie - w miarę postępów - skala ulega rozszerzeniu poprzez dodawanie jednego nowego dźwięku. Mamy zatem piosenkę „Czapla”, która „z pieca chleb wymyka” i „Cicho, dziadzio śpi” czy „Kocham tatę, kocham mamę”. Trudność staje się większa przy piosence „Tajemnicze echo” i „Śpiewa Stumilowy las”, byśmy mogli zakończyć utworem „Ciepło – zimno” i „Witaj wiosno!”.

„Łatwe piosenki dla dzieci” to oprócz 137 piosenek, których skala dostosowana jest do możliwości głosowych dzieci od lat trzech do dziesięciu, także atrakcyjna szata graficzna i oryginalny, zwracający uwagę czytelnika, format. Dodatkowo do zbioru została dołączona płyta CD z nagranymi 56 utworami ze zbioru Beatrix Podolskiej.

Na początku zapisu piosenek, powyżej klucza, znajduje się ambitus dźwięków w piosence oraz wzór melodyczny, określający stopnie danej tonacji. Wszystko to sprawia, że kompendium utworów „Łatwe piosenki dla dzieci” to znakomita pomoc dla nauczycieli przedszkolnych i klas I do III szkół podstawowych, studentów kierunków pedagogicznych oraz rodziców, którzy w każdej chwili mogą zanucić wraz z pociechami „Śniegowe gąski” czy „Złą pogodę” na… poprawę nastroju.

Kup książkę Łatwe piosenki dla dzieci

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:,
ŚPIEWNIK DLA PRZEDSZKOLAKÓW „Łatwe piosenki dla dzieci” to książeczka zawierająca teksty utworów wraz z zapisem nutowym oraz nagraniami na dołączonej do publikacji płyty CD, zawierającej 56 utworów. Piosenki dostosowane są stopniem trudności dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Mamy tu większość dobrze znanych dzieciom piosenek, które znają i lubią, a także sporo nowych utworów przeznaczonych  do nauczenia. Gdyż zbiór zawiera nie tylko tradycyjne polskie utwory, ale także wiele piosenek pochodzących z różnych stron świata. W nauce śpiewu z pewnością pomagają nagrania piosenek w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Wokalnego Scherzino ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Książka zszyta została za pomocą sprężynki, co pozwala na umieszczenie jej na pianinie, by grać z nut podczas zajęć muzycznych w przedszkolu, czy szkole. Autorka zbioru piosenek, Beatrix Podolska jest doświadczonym pedagogiem i muzykologiem. Jest autorką wielu książek metodycznych dla nauczycieli i wychowawców.Proste melodie dostosowane są do wieku dzieci, zaś całość jest tak pomyślana, że stopniowo rozwija ich słuch muzyczny,  a także możliwości głosowe. Autorka zaleca, by pracę nad rozwojem słuchu muzycznego rozpocząć od rytmizowania mowy, czemu służą proste wierszyki i wyliczanki oraz melodeklamacji, by potem przejść do wykonywania nieco trudniejszych ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Łatwe piosenki dla dzieci

Inne książki autora
Łatwe piosenki dla dzieci
Beatrix Podolska0
Okładka ksiązki - Łatwe piosenki dla dzieci

Jest to zbiór piosenek dla dzieci, ułożonych według stopnia trudności. Melodie pochodzą z różnych krajów. Skala piosenek i ambitus melodii dostosowane...

pedagogika. Łatwe piosenki dla dzieci. . + płyta CD
Beatrix Podolska0
Okładka ksiązki - pedagogika. Łatwe piosenki dla dzieci. . + płyta CD

 Jest to zbiór piosenek dla dzieci, ułożonych według stopnia trudności. Melodie pochodzą z różnych krajów. Skala piosenek i ambitus melodii dostosowane...

Reklamy