Okładka książki - Alicja. Tom 1

Alicja. Tom 1

Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2007-06-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-60504-29-1
Liczba stron: 196
Dodał/a recenzje: Krzysztof Grudnik

Ocena: 3.67 (3 głosów)

Jacek Piekara popularność uzyskał jako twórca literatury fantasy. Jego poprzednia książka - "Przenajświętsza Rzeczpospolita" - była złośliwą satyrą (i - o zgrozo! - szybko spełniającą się przepowiednią) na pewne prawicowo-katolickie tendencje polityczne w Polsce. Jej fantastyczność była zdecydowanie mniejsza, bliższa Bułhakowi (genialna kreacja pana Światłoniesienia!) niż Tolkienowi.

 

Najnowsza książka tego autora, zatytułowana "Alicja", podąża w obranym kierunki i na tle wcześniejszego dorobku Piekary - zaskakuje. Tym razem temat jest całkiem poważny, tak jak i cały świat przedstawiony. Książka obejmuje dramatyczną historię relacji pewnego trzydziestokilkuletniego scenarzysty z czternastolatką, tytułową Alicją. Uczucie, którym Alicja darzy Aleksa, a którego świadomość Aleks nabiera z czasem, doprowadza do tragicznego finału i prawie szczęśliwego zakończenia. Prawie szczęśliwego? Nie, raczej: prawie zakończenia.

 

"Alicja" to dopiero pierwszy tom. Niemniej jej konstrukcja jest w pewien sposób zamknięta i można traktować ją jako integralną całość, co jest dobre dla czytelnika, który nie musi czekać na rozwiązanie napięcia aż do wydania kolejnego tomu (kolejnych tomów?). Ciekawie prowadzona jest narracja. Perspektywa pierwszej osoby stała się obecnie modna i popularna, nikogo już nie ujmuje. Uwagę zwracają swobodne retrospekcje. Początkowo irytują, bo zdradzają przebieg wypadków, choć ostatecznie bywają zwodnicze. Z czasem czytelnik przyzwyczaja się do nich, są to przecież najczęściej jedynie jednozdaniowe, krótkie komentarze, które pozwalają spojrzeć na daną sprawę z odmiennego punktu widzenia, podkreślić jej ważność lub też zanegować ową - wbrew nasuwającym się przypuszczeniom. Dzięki temu możemy śledzić wydarzenia nie tylko z perspektywy Aleksa, ale również poznać ich ogląd w oczach Alicji.

 

Podjęcie tematu pedofilii w literaturze jest ryzykowne. Zastanawia tez sposób jej ukazania. Nie tyle w samej "Alicji", co w literaturze w ogóle. "Lolita" Nabokova również rzucała na zagadnienie światło w dużej mierze pozytywne. Piekara posuwa się chyba jeszcze dalej, tak, jakby świadomie chciał wywołać skandal (co, niestety, nie udało się w przypadku "Przenajświętszej..."). Z drugiej strony bohaterom tej książki nieraz trudno odmówić racji... Kontynuacja przygód Aleksa i Alicji będzie tym ciekawsza, że budzi przypuszczenia i lęki. Otóż niesposób oprzeć się wrażeniu, iż w pierwszej części autor pozostawia otwarte furtki. Furtki dla fantastycznych elementów, postaci, motywów, które współistnieć mają ze światem realnym, trochę w stylu Neila Gaimana. Wywołuje tym obawy, ponieważ to właśnie brak nagromadzenia takowych elementów sprawia, iż historia ta jest wyjątkową w dorobku Jacka Piekary. Oczywiście nie można pominąć fantastycznego układu fabuły, przejaskrawianych zbiegów okoliczności oraz enigmatyczno-profetycznych snów, one jednak zapewniają idealny balans pomiędzy pisarstwem fantastycznym a poważną prozą. I to ten balans w zestawieniu z lekkim piórem i ironicznym humorem autora sprawia, że "Alicję" pochłania się łapczywie w jeden wieczór.

Kup książkę Alicja. Tom 1

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Główny bohater, Aleks, jest młodym intelektualistą, który porzuca dobrze płatną pracę w gazecie, by zrealizować swoje marzenie i w końcu napisać długo już gnieżdżący się w jego głowie scenariusz. Szybko jednak w zderzeniu z rzeczywistością jego początkowy zapał przygasa. Mijają kolejne miesiące i Aleks z coraz większą goryczą odkrywa, że utknął na wszystkie możliwe sposoby... Pisanie w ogóle mu nie wychodzi. Z powodu dumy nie może wzrócić się z prośbą o powrót do poprzedniej pracy, gdyż oznaczałoby to przyznanie się do porażki i ostateczne poddanie. Jednocześnie coraz trudniej jest mu okłamywać się i zaprzeczać niezaprzeczalnym faktom, że nie jest pisarzem pierwszego lotu...   Zapasy pieniędzy kurczą się, zniechęcenie i rozpacz ogarniają go coraz bardziej. Pogrąża się w sobie, a czas odmierzają mu kolejne foldery na komputerze zapełniane nowymi wersjami ciągle poprawianego i łatanego scenariusza. Czas upływa niemiłosiernie marazmem kolejnych dni...   Wszystko odmienia się radykalnie, gdy poznaje Alicję - młodą, niesforną nastolatkę o trochę dziwnym usposobieniu i niezmiernie silnym charakterze. Przypadkowo, choć jeśli chodzi o Alicję nigdy nic nie wiadomo, nawiązana znajomość przeradza sie stopniowo w niezmiernie silną więź przyjaźni i miłości. Alicja, swoją energią, odwagą i siłą przekonywania, całkowicie odmienia gasnące życie Aleksa. Dzięki niej umawia się z wymarzoną dziewczyną ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Alicja. Tom 1

Avatar użytkownika - Missmi
Missmi
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 2, Przeczytałam, 52/2014,
Podaję link do mojej opinii http://lubimyczytac.pl/ksiazka/77443/alicja Zmęczyłam i nie chcę więcej. Taka nuda, taka męczarnia. A miało mnie zachwycić, zaintrygować i porwać. Efekt końcowy lektury jest taki, iż nie wiem, czy sięgnę po drugi tom.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shatti
Shatti
Przeczytane:2016-01-29, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Jagheera
Jagheera
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Chimajra
Chimajra
Przeczytane:2011-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ja, Inkwizytor. Kościany galeon
Jacek Piekara0
Okładka ksiązki - Ja, Inkwizytor. Kościany galeon

OTO ON, INKWIZYTOR I SŁUGA BOŻY CZŁOWIEK GŁĘBOKIEJ WIARY Odkryj świat, w którym Chrystus zszedł z krzyża i objął władzę nad ludzkością. Świat...

Necrosis. Przebudzenie
Jacek Piekara0
Okładka ksiązki - Necrosis. Przebudzenie

Niewidoma mała księżniczka, której macocha jest potężną czarodziejką. Fałszywy egzorcysta, który zostaje wezwany przez Panią podziemnego światka. Wiejski...

Reklamy