Okładka książki - Cranford

Cranford

Wydawnictwo: angielskie
Data wydania: 1994-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 0-14-062059-1
Liczba stron: 228
Dodał/a recenzje: Kasiek

Ocena: 3 (1 głosów)

Cranford to prawdziwy "babiniec". Mieszkają tu głównie stare panny lub bezdzietne wdowy, które żyją w swoim świecie, nie zważając na zmieniające się mody, obyczaje.  Ich światem jest Cranford. Dobrze się czują w swoim gronie, chociaż nieobce są im drobne niesnaski. Ich losy, wbrew pozorom, pełne są małych lub większych dramatów, tragedii, jednak nic nie jest w stanie ich złamać. Żyją skromnie, oszczędzają na świecach, dbają o przyzwoitość do tego stopnia, że pomarańcze spożywają w swoich pokojach.

 

Elisabeth Gaskell stworzyła szereg arcyciekawych postaci, które dodatkowo nabierają barw, gdy pozna się twarze aktorek odtwarzających ich role w całkiem interesującym, choć luźno opartym na powieści filmie. Mamy więc pannę Jenkyns, noszącej dumne imię Deborah, która jest strażniczką przyzwoitości Cranford, która dba bardzo o to, co wypada. Jej siostra, panna Matty, jest nieco bardziej „swobodna”. Przeżyła już nieszczęśliwą historię miłosną, jest niesamowicie prostolinijna i do szpiku kości prawa. Do obu pań w odwiedziny przyjeżdża panna Smith, która jest narratorką całej opowieści, która wprowadza nas do Cranford i przedstawia resztę towarzystwa. Poznamy więc damę, nieco wyżej urodzoną od swych przyjaciółek, która ma bzika na punkcie swego pieska. Inna z kolei spośród bohaterek opowieści szaleje na punkcie swojej krowy, której sprawiła nawet flanelową piżamę.
 
Każda z pań ma swój niezapomniany charakter, charakterystyczny sposób wypowiadania się, inny system wartości.
Mimo, że książka liczy niewiele ponad dwieście stron, zapada się w nią niczym w puchowe, cieplutkie piernaty. Jest ona niczym filiżanka gorącego kakao - rozgrzewa, ociepla, niesie wiarę, że wszystko w końcu się ułoży. Powieść wzrusza, ale również w chwilach wzruszenia grzeje serce. To opowieść, do której się wraca. Rzadko zdarzają się powieści, które z takim wdziękiem łączą humor, sarkazm, ironię z odpowiednią dawką wzruszeń. To klasyka, atrakcyjna także dla współczesnych czytelników. 

Kup książkę Cranford

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Cranford

Cranford to angielskie miasteczko gdzieś w Anglii czasów rewolucji przemysłowej, które przedstawia nam w swoich opowieściach panna Mary Smith. Panie z Cranford (bo mężczyzn tam jak na lekarstwo) przeżywają różne, codzienne i niezwykłe wydarzenia, które często wywracają ich życie do góry nogami. Sięgając po książkę, spodziewałam się ciepłych, czasem dramatycznych, czasem przepełnionych specyficznym angielskim humorem opowiadań. Muszę przyznać, że choć książka po części wpisuje się w ten schemat, to jednocześnie mnie znużyła. Nie jest to ten typ literatury przepełnionej akcją, ale czegoś mi w "Cranford" zabrakło. Jestem pewna, że bohaterowie i wydarzenia (może oprócz kilku, np. wyciągania koronki z kota) nie zostaną w mojej pamięci zbyt długo.
Link do opinii
Inne książki autora
Panie z Cranford
Elizabeth Gaskell0
Okładka ksiązki - Panie z Cranford

Adaptacja powieści Elizabeth Gaskell... Mary Smith trafia do domu swoich ciotek - dwóch starych panien o skrajnie różnych charakterach: rozważnej, ale...

Życie Charlotte Bronte
Elizabeth Gaskell0
Okładka ksiązki - Życie Charlotte Bronte

Biografia Charlotte Brontë pióra angielskiej powieściopisarki Elizabeth Cleghorn Gaskell należy w do klasyki światowej literatury. Zachwyca...

Reklamy