Okładka książki - Smakowita Ella

Data wydania: 2016-03-16
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 978-83-240-3553-3
Dodał/a recenzje: Katarzyna Krzan

Smakowita Ella to kulinarna opowieść o życiu i przemianie byłej modelki Elli Woodward. Na początku autorka przyznaje, że żyła szybko, nie zawsze dbając o siebie, jedząc śmieciowe jedzenie, nie zwracając uwagi na konsekwencje. Zapłaciła za to wysoką cenę – zdrowie. Ta strata dotknęła ją boleśnie. Postanowiła zmienić wszystko w swoim dotychczasowym życiu. Zwolnić, a przede wszystkim – zmienić to, czym karmiła dotąd swoje ciało. Podjęła decyzję o przejściu na dietę wegańską, bezglutenową, bezcukrową i pozbawioną chemicznych dodatków. W dzisiejszym zagonionym świecie, podsuwającym na każdym kroku łatwe, rzekomo zdrowe przekąski, wcale nie jest to łatwe. A jednak Ella zaparła się i zaczęła sama przygotowywać swoje posiłki, rezygnując z gotowych produktów, szukając tych zdrowych, naturalnych, a jednocześnie nie rezygnując z przysmaków, które kojarzyły jej się z dzieciństwem, a więc gofrów, lodów, słodyczy. Z tym, że teraz przygotowuje je samodzielnie ze zdrowych zamienników. Swoimi przemyśleniami i autorskimi przepisami dzieli się z czytelnikami na blogu, który cieszy się niesłabnącą popularnością. A przy tym nie każe czytelnikom żegnać się z lodami, uczy tylko, jak je lepiej przygotowywać, by służyły zdrowiu. To nie jest książka o odchudzaniu. To poradnik, jak jeść zdrowo.

Gdy ktoś znany pisze książkę kucharską (a takich pozycji jest sporo), podkreśla przede wszystkim zalety naturalnych, sezonowych produktów, własnoręcznego wykonywania potraw i wspólnego, rodzinnego biesiadowania. W praktyce przygotowanie celebryckich propozycji zajmuje mnóstwo czasu i wykonuje się jest z przedziwnych, trudno dostępnych produktów o egzotycznych nazwach. Takie książki czyta się zatem nie jako podręczniki zdrowego odżywiania, ale raczej jako ciekawostki, swego rodzaju relacje z dalekich podróży kulinarnych.

Dlatego można byłoby podejrzewać, że w tym przypadku będzie podobnie. Na szczęście - nie jest. Przepisy Elli wcale nie są wymyślne. Autorka zastępuje jedynie niezdrowe składniki tymi zdrowszymi, lepszymi. A jej propozycje są ciekawe, proste, a zarazem... swojskie. Wykorzystuje buraki, ogórki, ryż, kasze, orzechy, słonecznik, brokuły, awokado, marchew... Wykonuje przy tym ciasteczka, zupy, pesto, przeróżne kremy. Czas przygotowania także nie przeraża. W efekcie Smakowita Ella to jedna z książek, które warto mieć, do których warto zaglądać, by od czasu do czasu coś zmienić w swojej kuchni. Zmian najlepiej dokonywać małymi krokami. Do tego właśnie przekonuje czytelników Ella Woodward. Warto posłuchać jej rad.

Kup książkę Smakowita Ella

Opinie o książce - Smakowita Ella

Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2016-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016, Moja biblioteczka,
Mimo że sama jem produkty odzwierzęce, to uważam tę książkę za bardzo inspirującą. Potrawy są piękne, apetyczne i bogate w składniki odżywcze. Używane składniki dostarczają organizmowi potężną dawkę dobrej energii, a nam zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesze się, że są tutaj przepisy na dania, które można przez dłuższy czas przechowywać w lodówce. Zdrowo, smacznie i kolorowo! :)
Avatar użytkownika - darr2
darr2
Przeczytane:2016-03-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku,
Szczęśliwe życie = zdrowe życie = pyszne życie W naszym życiu bardzo chcielibyśmy osiągać szczęście każdego dnia, uśmiechać się, doświadczać samych dobrych rzeczy, żyć w zdrowiu. Ella Woodward autorka książki Smakowita Ella oraz bloga o tej samej nazwie, przenosi czytelnika w świat różnorodnych produktów i przepisów opartych na bezglutenowej diecie wegańskiej. Pokazuje całemu światu jak wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swoje ciało i duszę. Dobrze wie co mówi, ponieważ zmiana nawyków żywieniowych spowodowała w jej organizmie remisję ciężkiej choroby. Ponadto odkryła, że spożywanie produktów roślinnych poprawia nastrój, dodaj skórze blasku, zwiększa poziom energii i chęci do działania. Jej życie wkroczyło na pozytywne tory i postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami i kombinacjami smakowymi z czytelnikami. Książka zawiera mnóstwo przepisów. Do większości z nich są dodane dobre rady, które pomagają początkującym zrozumieć ideę zdrowego odżywiania. Co więcej Ella przygotowała zestawy dań na brunch, pikniki, kolacje z przyjaciółmi oraz dziewczyńskie spotkanie - aby udowodnić, że gotowanie i uroczystości nie muszą być stresującym przeżyciem. Uzmysławia jak wiele cennych składników znajduję się w naturalnych produktach i jak możemy czerpać z ich dobroci, aby nasze ciało było nam wdzięczne. Co ważne przepisy ze Smakowitej Elli nie doprowadzą naszych portfeli do bankructwa, a to kolejny dowód na to, iż nie ma ograniczeń, aby zacząć jeść zdrowo. Liczy się każdy najmniejszy krok jaki wykonamy w celu wzbogacenia swojej diety o owoce, warzywa czy produkty zbożowe i nasiona. Ważne jest, aby spróbować i samemu eksperymentować, tak aby osiągnąć kulinarne szczęście w życiu.
Avatar użytkownika - laurence
laurence
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
,,Smakowita Ella" to znakomicie napisana i starannie wydana książka kucharska .... w dodatku napisana przez byłą modelkę. Ten ostatni fakt był dla mnie tak intrygujący, że z niecierpliwością wypatrywałam ukazania się tej pozycji na rynku. Przykład Elli, jej zmaganie z chorobą, determinacja w walce o normalne życie i dobre samopoczucie oraz efekt jaki osiągnęła po zaledwie kilku miesiącach, zmieniając ,,jedynie" swe nawyki żywieniowe - jest bardzo zachęcający. Jej postawa jest wręcz zaraźliwa! Na zachodzie nawet mówi się o ,,efekcie Elli" - co oznacza, że blogerka ma spore grono swoich wielbicieli i naśladowców. Ella z dnia na dzień zdecydowała się na dietę wegańską, bezglutenową, bezcukrową i pozbawioną chemicznych dodatków. Wymyśliła sobie smakowite dania, które z założenia miały być proste w przyrządzeniu, szybkie i faktycznie smaczne - czyli takie, które robi się i zjada z przyjemnością. Przyznaje wprost, że nie przepada za niektórymi składnikami (np. tofu) i po prostu ich nie używa. A dania, które zawsze uwielbiała, takie jak brownie, pizza czy lody - nauczyła się przyrządzać w nowy, zdrowy sposób. Każdy rozdział opatrzony jest obszernym wstępem, gdzie podaje szereg wskazówek na temat przygotowania, zastosowania i zastępowania jednych składników innymi. Nie są to zwykłe ,,książkowe" informacje, ale osobiste spostrzeżenia napisane prostym, przystępnym językiem. W ogóle, podczas czytania całej książki odnosi się wrażenia, że Ella to taka dobra przyjaciółka, która po prostu dzieli się tym, co sama ,,wypracowała" gotując dla siebie lub dla swoich przyjaciół. ,,Smakowita Ella" to potężna dawka inspiracji, motywacji i pomysłów na zdrowsze, pełne pozytywnej energii gotowanie. Dawno nie miała w ręku książki kulinarnej, która byłaby napisana tak swobodnie, entuzjastycznie i z miłością do jedzenia. Mam wrażenie, że Ella otworzyła jakiś nowy rozdział w mojej kuchni.... Jeśli szukacie pomysłu na wiosenną zmianę w swoim menu - sprawcie sobie idealny prezent i kupcie sobie tę książkę!
Avatar użytkownika - shapeofmyheart1
shapeofmyheart1
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Bardzo lubię piękne książki kucharskie, takie, które czasem oglądam dla samej przyjemności oglądania, niekoniecznie w poszukiwaniu inspiracji na obiad ;) Niewątpliwie taką książką jest nowość - "Smakowita Ella", którą jak tylko dostałam oglądąłam nieprzerwanie dość długo. Ciesząc się z posiadania tak pięknej, wyjątkowej i ciepłej w przesłaniu ksiażki. To, co dla odmiany bardzo drażni mnie w książkach kucharskich to niedostępność na polskim rynku (lub słaba dostępność/wysoka cena) skąłdników, których autor używa do poponowanych przepisów. Bo co z tego, ze przepis łatwy i ma się ochotę go szybko wypróbować, kiedy nabycie części skladników wymaga dużo zachodu. Lubię nowe połączenia i smaki, ale z użyciem produktów mi znanych i znajdujących się w sklepie za rogiem ;) W moje prferencje co do książek tego gatunku idealnie wpasowuje się "Smakowita Ella". W książce znalazłam jeden składnik dla mnie aktualnie niedstępny, ale we wprowadzeniu autorka dodała wskazówkę, czym można go zastąpić - super sprawa! Do tego przepisy są nieskomplikowane, proste i łatwe do przygotowania, do tego smaczne dla całej rodziny. Mimo, że Ella proponuje nam przepisy z diety roślinnej to nie sili się na wyszukane i czasem inspirujace do miana substytuty ze standardowego jadłospisu (jak chociażby smalec z fasoli ;). Każdemu rozdziałowi poświęca również wprowadzenia, zawierające informacje o produktach przez nią używanych, proponowanych, czy nawet o ostatnio modnych super foodach. Do tego iękne wydanie, doskonale wywarzone kolory i ciepła książka w przekazie. Jedyny minus to jak dla mnie brak fotografii każdego dania, ale na tle całej reszty jest o do zaakceptowania :)
Dobry pies
Rafał Witek