Okładka książki - Studnia wstąpienia. Seria Uczta Wyobraźni

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2005-06-15
ISBN: 978-83-7480-555-1
Dodał/a recenzje: gocha

Gdy zabijesz boga, musisz ocalić świat.

Minął rok od chwili, gdy bohaterowie Z mgły zrodzonego obalili Ostatniego Imperatora, pozornie kładąc kres tyranii i niewolnictwu, a także dominacji arystokracji. Vin, Elend i ich towarzysze zmagać się muszą z konsekwencjami swoich czynów: Imperator nie żyje, ale skutki jego rządów nadal trwają. Uciskani i udręczeni niewolnicy nie radzą sobie z narzuconą wolnością. Arystokracja knuje, by obalić nowego króla, a sąsiedzi spoglądają pożądliwie na imperium pozbawione obrony boga.

Nic się nie skończyło. Nawet się nie zaczęło. Ostatni Imperator... był tylko opóźnieniem. Trybikiem. Teraz, gdy zginął, pozostało nam mało czasu. Sanderson szykuje dla swoich bohaterów nie lada niespodziankę, gdy okazuje się, że wybawiając świat od tyrana, jednocześnie skazali siebie i pozostałych mieszkańców imperium na zagładę… U wrót stolicy stają trzy armie. Każda z nich wystarczyłaby do obalenia "nowego porządku" i zniweczenia dokonań bohaterów. Ratunkiem wydaje się być tylko stara legenda i opisana w niej Studnia Wstąpienia, której - rzecz jasna - nikt nie potrafi zlokalizować ani powiedzieć o niej niczego konkretnego.

Autor zaczyna swoją historię w momencie, gdy wielu innych pisarzy by ją zakończyło: ci „dobrzy” wygrali i zostali na placu boju z wszelkimi konsekwencjami swojego zwycięstwa. W filmach w tym momencie zaczęłyby się napisy końcowe. Tymczasem Sanderson konfrontuje bohaterów z twardą rzeczywistością i następstwami obalenia Imperatora, nie mamy zatem do czynienia z bajką, w której po śmierci "złego" wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

Sanderson ukazuje ewolucję swoich postaci. Każdy z polubionych przez czytelników łotrzyków musiał dojrzeć, stwardnieć; niektórzy z nich stali się bezwzględni, innym coraz trudniej żyć w rozdarciu. Fantastycznie nakreślone są tutaj relacje między poszczególnymi kompanami ekipy nowego króla. Każdy z dawnej grupy Kelsiera zmaga się z brzemieniem pozostawionym przez martwego Z Mgły Zrodzonego: Zmienił nas w idiotów, którzy staną na czele armii skazanej na zagładę.

Studnia Wstąpienia jest powieścią, w której występuje zdecydowanie mniej scen walki, ale stara dobra ekipa nadal knuje i spiskuje, bardzo dużo przy tym ryzykując i, jak zwykle, wyśmienicie się bawiąc mimo ogromnego zagrożenia ze strony oblegającej miasto armii wrogów. Autor wprowadza na scenę także nowych bohaterów, przy czym niektórzy z nich to naprawdę zaskakujące kreacje.

Głównym wątkiem powieści jest oblężenie, ale ukazane z nietypowej strony- zamiast spektakularnych potyczek widzimy skomplikowane intrygi knute po obu stronach muru, problemy z zaopatrzeniem zarówno po stronie atakujących, jak i oblężonych; rozpaczliwe próby zdobycia przewagi i posiłkowanie się skrytobójcami. Oczywiście, nie wszystkie wątki poświęcone są stolicy. Sanderson umiejętnie buduje także nastrój zagrożenia, coraz więcej niewyjaśnionych i tajemniczych  zjawisk jasno wskazuje, że świat zmienił się drastycznie po śmierci boga. Pojawiające się nowe zagrożenia, mgły atakujące ludzi w dzień - to tylko początek wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się nowy władca i wybranka jego serca. Może okazać się, że zdolności Vin nie wystarczą…

W finale akcja zostaje poprowadzona w zdumiewającym kierunku, wbrew wszelkim czytelniczym przyzwyczajeniom. Studnia Wstąpienia nie zawodzi jako drugi tom cyklu, konsekwentnie i przede wszystkim w sposób niezwykle interesujący rozwijając rozpoczętą historię.

Kup książkę Studnia wstąpienia. Seria Uczta Wyobraźni

Opinie o książce - Studnia wstąpienia. Seria Uczta Wyobraźni

Avatar użytkownika - LukasM
LukasM
Przeczytane:2017-04-05, Ocena: 5, Czytam, Mam, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Sanderson jak zawsze daje radę. Wdrugim tomie cyklu o allomantach bohaterowie są skupieni na tym aby uratować stolicę Ostatniego Imperium przed zniszczeniem. Przytłoczeni są zaś mrocznymi mgłami, które stają się niebezpieczne oraz aż trzema wrogimi przywódcami pragnącymi zagarnąć rzekomy skarb jaki ukryto w mieście. Vin w najmniej oczekiwany miejscu odnajduje tytułową Studnię Wstąpienia i postępuje zgodnie z tym co przekazano w legendach - uwalnia boską moc po to aby zbawić świat. Wszystko jednak nie jest takie na jakie wygląda dodatkowo za sprawą tajemniczego stwora z mgieł Elend zyskuje niesamowite zdolności. Porywające.
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, fantastyka, SF,
Tym razem Vin wraz z przyjaciółmi ma większy orzech do zgryzienia. Musi obronić miasto przed trzema armiami. Do tego wśród nich jest szpieg kandra, mglista istota oraz Zane - zrodzony z mgły. W tej części jest więcej intryg, niejasności i walk, które mogą uratować, ale tez zniszczyć miasto. Zaś sama bohaterka poszukuje studni wstąpienia, by ratować świat przed Głębią.
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2016-03-30, Ocena: 5, Przeczytałem, 26_ksiązek_2016, Fantastyka_2016,
Zabicie ostatniego Imperatora zamiast stać się końcem tragedii, staje się jej początkiem. Na szczęście jest jeszcze zapomniana studia wstąpienia, którą sprytnie ukryto w centrum miasta. Odnalezienie jej przez Vin i zdobycie mocy wydaje się jedyną opcją na uratowanie świata i ziszczeniem przepowiedni o Bohaterze Wieków.
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Pierwsza część ciekawa, teraz w planach druga :D
Avatar użytkownika - saphereaude
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 2015,
Pożar
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Pożar

NEWCAGO JEST WOLNE. NIEZWYCIĘŻONY EPIK STALOWE SERCE NIE ŻYJE. I ZGINĄŁ Z RĘKI CZŁOWIEKA - DAVIDA CHARLESTONA... Wyeliminowanie Stalowego Serca miało...

Cienie tożsamości - CD
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Cienie tożsamości  - CD

Brandon Sanderson powraca do świata "Z mgły zrodzonego" w pierwszej powieści od czasu "Stopu prawa". Elendel przeżywa rewolucję przemysłową - miasto...