Zwyk造 cz這wiek

Kategoria: Krymina, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-276-1460-5
Doda/a recenzje: Damian Kope

Ocena: 4.17 (6 g這s闚)

Cz這wiek, który lubi sobie zapolowa

Zwyk造 cz這wiek. Co znacz te s這wa? Zwyk造 - czyli jaki? Nie rzucaj帷y si w oczy? Spokojny, mi造, grzeczny? A mo瞠 kln帷y jak przys這wiowy szewc? Podaj帷y pomocn d這, czy raczej podstawiaj帷y niepomocn nog? Uprzejmy czy lubi帷y awanturowa si po pijanemu? Statystyczny jak owe dwa i pó dziecka? Czy istnieje kto taki, jak zwyk造 cz這wiek, kto taki jak "normals"? Je郵i chodzi o kogo, kto nie zwraca na siebie uwagi otoczenia, to jest to przypadek coraz rzadszy w nowoczesnym spo貫cze雟twie nadmiernie rozbuchanych ego - a wi璚 wcale nie takich zwyk造ch obywateli, raczej osób, które chc by "kim". Wi瘯szo嗆 chce by rozpoznawalna za wszelk cen i je郵i tego nie uzyskuje tym, co robi zawodowo, to nadrabia wrzaskiem, trzaskiem, ubiorem, chamstwem, g逝pot, agresj.

Bohaterem powie軼i Zwyk造 cz這wiek Graeme Camerona jest psychopata - seryjny morderca. Cz這wiek staraj帷y si nie rzuca w oczy. Spokojny, cichy, pozornie nie wadz帷y nikomu s御iad. 砰j帷y w swoim ma造m domku (biedaczysko, nie wie, co to blokowisko) gdzie na uboczu. Posta tajemnicza, maj帷a zapewniony jako taki wygodny byt. Bez imienia i nazwiska, bez konkretnego zaj璚ia, bez kolegów i przyjació, bez rodziny. O sobie mówi niewiele. Pod swoim domem ma piwnic. Jej budowniczy nie 篡je, wszak wa積e tajemnice najlepiej jest zabiera ze sob do grobu. W piwnicy nasz bohater ma solidn klatk, w której lubi wi瞛i m這de kobiety. Nie po to, by je wykorzystywa seksualnie. Po to, by zabiera je na polowanie. Polowanie na nie same. By zaspokoi potrzeby, troch mo瞠 inne ni u reszty, ale domagaj帷e si realizacji. Wszak samorealizacja jest taka wa積a, o czym codziennie przekonuj nas reklamy, billboardy, s這wa telewizyjnych proroków.

Kolejne imiona, kolejne kryj帷e si za nimi 篡cia, kolejne 鄉ierci. Jego to nie rusza, ze 鄉ierci - oczywi軼ie cudz - mu do twarzy. On 篡je w swoim 鈍iecie, w鈔ód w豉snych my郵i i nami皻no軼i, które domagaj si zaspokojenia. W鈔ód obsesji na punkcie w豉snego bezpiecze雟twa. Skoncentrowany na sobie, elokwentny, kiedy potrzeba, sprytny, u這穎ny, chwilami ca趾iem mi造. Jak jaki mi瘯ki pluszak, ca趾owicie pozbawiony empatii. 砰wi帷y si cudzym l瘯iem. Prowadz帷y z policj wyrafinowan gr.

W jego 篡ciu co si zmienia, kiedy w piwnicy zaczyna wi瞛i Erik. Wtedy te spotyka Rachel, dziewczyn pracuj帷 w supermarkecie, która porusza w nim struny, o których istnieniu zdawa si nie wiedzie. Kolejna dziewczyna, Annie Cholernie Przeci皻na, równie wyrywa go z utartych nawyków. Czy mo積a jednak nagle zmieni cz這wieka? Czy przyja潯, mi這嗆 mog zmieni pozbawionego naturalnej wra磧iwo軼i morderc? Czy mog zatrzyma drzemi帷e w nim mordercze 膨dze?

Cho motyw psychopaty porywaj帷ego m這de kobiety i morduj帷ego je nie jest niczym nowym w literaturze, to podej軼ie do niego Camerona ju tak. To nie jest tylko kwestia narracji. To ch耩 ukazania z這穎nej osobowo軼i szalonego umys逝, pe軟ego wewn皻rznych sprzeczno軼i. To koncentracja na tym, co si dzieje, bez wchodzenia w detale, z mocno ograniczon, pe軟 niedopowiedze retrospekcj. To trudna próba i trudno oceni, na ile udana. Któ bowiem poza samym psychopat mo瞠 wiedzie, co si dzieje w jego g這wie? Psychiatra? Psycholog? Profiler? Czy pojedynczy przypadek jest reprezentatywny dla wi瘯szej grupy? Na czym polegaj cechy wspólne i czym s drobiazgi, które odró積iaj ludzi?

Ksi捫ka taka jak Zwyk造 cz這wiek musi budzi sprzeczne uczucia. Tak jest pomy郵ana. Z jednej strony jest nie幢e napisana. Intryguje, wci庵a, szokuje - zw豉szcza w bardzo dynamicznej ko鎍ówce. Z drugiej - robi wra瞠nie w wielu aspektach solidnie odrealnionej. Cho opisywany 鈍iat jest jak najbardziej realny, to sam bohater jest ma這 realistyczny. Mo瞠 przez to, co my郵i, jak si zachowuje, co mówi. Ma這 realistyczna jest jego dziwna anonimowo嗆 w 鈍iecie tak naprawd jej pozbawionym, zw豉szcza w krajach takich jak Wielka Brytania. W spo貫czno軼iach naszpikowanych kamerami, systemami monitoringu, s逝膨cymi przede wszystkim kontroli spo貫cze雟twa.

Dziwne s ofiary psychopaty, cho jest jak najbardziej mo磧iwe, 瞠 w jednej z nich odkrywa on dorównuj帷 mu osobowo嗆, która pod wp造wem ci庵u wydarze pozbywa si dotychczasowych kr瘼uj帷ych j ogranicze. Dziwna jest potrzeba m這dych kobiet nawi您ywania bliskich kontaktów z nieznajomymi. Dziwni s policjanci, z którymi styka si gówny bohater. Nadmiernie zaanga穎wani w gry s這wne, w psychologiczne rozgrywki, w dzia豉nia co najmniej dziwaczne, za to skutecznie ignoruj帷y rzemios這 policyjne i procedury.

Moda na powie軼i (filmy) o seryjnych mordercach, psychopatach jest na swój sposób zadziwiaj帷a, trudno bowiem wyobrazi sobie, 瞠 kto z nas chcia豚y ich spotka w rzeczywisto軼i. Có wi璚 jest w nich tak przyci庵aj帷ego? Czy瘺y z這, które czyni? Czy瘺y jakie perwersyjne zaspokajanie ma這 humanistycznych potrzeb ogl康ania, odczuwania czyjego bólu, l瘯u, cierpienia? Co w tym chyba jest, bo w momentach bezkarno軼i (np. wojennej) pewien procent tzw. zwyk造ch ludzi potrafi dopuszcza si do嗆 wyrafinowanych zbrodni. Kiedy s pewni, 瞠 nie ponios natychmiastowych konsekwencji, pozwalaj sobie na o wiele wi璚ej, ni ujawniali wcze郾iej. W ka盥ej grupie pojawi si mo瞠 psychopata, nawet w鈔ód profesorów czy intelektualistów. Mo磧iwe, 瞠 u niektórych adrenalina wydziela si mocno wtedy, kiedy uczestnicz w czym okropnym, bezpiecznie oddzieleni od rzeczywisto軼i ekranem telewizora czy szelestem kartek ksi捫ki. Mordy, gwa速y, zn璚anie si nad innymi staje si dla nich wyrafinowan rozrywk, przynosi tak przez nich po膨dany dreszczyk emocji w monotonnym 篡ciu. Pytanie tylko, czy nie nast瘼uje w nich w tym momencie banalizacja z豉, o której wspomina豉 kiedy w kontek軼ie obozów zag豉dy Hannah Arendt? Czy oswajanie si ze z貫m, sprowadzanie ró積ych form okrucie雟twa do rozrywki nie pozbawia nas bezpowrotnie jakiej cz御tki cz這wiecze雟twa? Bo sk康in康 wiadomo o tym, 瞠 wyraziste, plastyczne, traumatyczne obrazy potrafi pozosta w pami璚i na zawsze. 疾 s jak skaza na umy郵e, potrafi帷a da o sobie zna w najmniej oczekiwanym momencie.

Swoista nierealno嗆 tej powie軼i stanowi pewne zabezpieczenie przed jej ogromn si陰 ra瞠nia. Dialogi s literackie, opisy te. Prawie wszystko jest odrealnione, cho nie pozbawione namacalnego okrucie雟twa, wyrazisto軼i i mroku. Zwyk造 cz這wiek jest intryguj帷 ksi捫k, ale z pewno軼i nie jest to lektura dla ka盥ego. To raczej propozycja dla mniej wra磧iwych czytelników, dla czytelników o silnych nerwach i odpornych psychicznie.

Kup ksi捫k Zwyk造 cz這wiek

Zobacz opinie o ksi捫ce Zwyk造 cz這wiek