Recenzja książki: Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze

Recenzuje: mrowka

Książka „Tete a tete” Hazel Rowley to publikacja niezwykła. To „opowieść o Simone de Beauvoir i Jean Paulu Sartrze”. Ale ten podtytuł nie wyjaśnia wszystkiego. „Tete a tete” jest książką naukową, nieco zbeletryzowaną. Ten zabieg sprawia, że historię Sartre’a i Beauvoir czyta się jednym tchem. „Tete a tete” jest właściwie monografią uczucia, jakie łączyło tych dwoje i drobnych, „drugorzędnych” – jak je nazywali – miłostek. „Nikt nie miał prawa mówić im, jak mają żyć czy kochać. Byli świadomi tego, że ich związek jest wieczną improwizacją”.

 

Ona – dumna, niezależna i wyzwolona. On – niski, zezowaty i krępy – tak zaczyna się charakterystyka bohaterów nietypowego związku. Jean Paul Sartre licznymi podbojami miłosnymi próbował sobie zrekompensować niedostatki urody. Kobiety lgnęły do niego, a największy filozof-egzystencjalista skwapliwie to wykorzystywał. Simone de Beauvoir, zwana Bobrem, utrzymywała kontakty seksualne z mężczyznami i kobietami. Tak naprawdę niezwykle często opowieść Hazel Rowley biegnie dwutorowo: raz jest to historia Beauvoir, z Sartre’em w tle, to znów prezentacja życia Sartre’a z Simone de Beauvoir zepchniętą na margines. Stąd też podtytuł – „opowieść o Beauvoir i Sartrze” jest zbyt ogólny. Książka dotyczy kolejnych romansów tej pary i dziwnego, niewytłumaczalnego związku-przyjaźni, jakim byli połączeni. To nie biografia pary, a historia ich miłości. Miłości trudnej i nie zawsze możliwej do zaakceptowania. To rejestr wzlotów i upadków, kryzysów i prób odbudowy wzajemnego uczucia. To opowieść o tym, jak partnerzy radzili sobie z zazdrością i z drugorzędnymi miłościami.

 

Jak realizowali postanowienie wzajemnej szczerości, otwartości i zrozumienia. To opowieść o tymczasowej moralności i oddaniu. O tym, jak Beauvoir przyjmowała kolejne żony i kochanki Sartre’a i jak one reagowały na stałą obecność Bobra w życiu ukochanego. Jak na publikację popularnonaukową, książka Hazel Rowley jest nietypowa. Autorka sięga do wielu źródeł, pragnie jak najbardziej zobiektywizować narrację, szuka poparcia dla swoich tez w książkach i poglądach bohaterów, w korespondencji, biografiach, opracowaniach, wywiadach…

 

Rozmawia z ludźmi, których informacje mogły rzucić nowe światło na losy ciekawej pary. A jednocześnie, obok tej całej otoczki naukowości, „Tete a tete” staje się studium dotyku i uśmiechów, zalotnych spojrzeń i przemyśleń, ulotnych reakcji i chwilowych doznań. Na marginesie swojej rozprawy Hazel Rowley wyjaśnia również między innymi źródła powstawania książek Beauvoir i Sartre’a, szuka inspiracji, wskazuje pierwowzory bohaterów, innymi słowy: stara się połączyć biografię z małymi analizami genezy poszczególnych dzieł. Dzięki tym zabiegom i dzięki wkraczaniu w intymną, choć przecież nie zakazaną (przez bohaterów książki) strefę między dwojgiem ludzi, opowieść Hazel Rowley staje się interesująca nie tylko dla wielbicieli Sartre’a i Beauvoir, ale również dla tych, którzy lubią pełne sekretów i tajemnic przekazy z życia dwojga bliskich sobie ludzi.

Kup książkę Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze
Autor
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy