Okładka książki - Kompozytor

Kompozytor

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2008-06-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788374954747
Liczba stron: 256
Dodał/a recenzje: Sabina Kwak

Ocena: 0 (0 głosów)

„Kompozytor” Sławomira Górzyńskiego to książka ciemna, mroczna, tajemnicza. Postacią, która dynamizuje akcję jest Gregor Zwaitze – niespełniony kompozytor, niedoszły profesor, mężczyzna nieszczęśliwy w miłości. Zdradzony przez ukochaną kobietę i przyjaciela ucieka od świata, by zaszyć się w górach. Tam, oprócz chwiejnej emocjonalnie gospodyni, spotyka człowieka niezwykłego, genialnego muzyka – Wilhelma Corrado Fuchsa.

 

Kontakt mężczyzn zachodzi jednak przez medium niecodzienne – papier nutowy. Znalezienie skrzyń z partyturami nieznanego nikomu twórcy, rozpoczyna sukces, a jednocześnie upadek Zwaitzego; jest pięknym początkiem tragicznego końca. Fabuła powieści biegnie dwutorowo i łączy w sferze – jak się okazuje – ponadczasowej. W muzyce. To ona pełni w utworze rolę nadrzędną, jest elementem scalającym dwa równoległe światy; środkiem ukojenia i powodem odczuwania niedosytu zarazem. Książka Górzyńskiego to znakomicie skonstruowana powieść, wywołująca całą gamę emocji – od zaciekawienia, przez współczucie i złość po obrzydzenie. Refleksja płynąca z niej nie należy do optymistycznych – lektura dowodzi, że nie ma szczęścia idealnego, a światem rządzą fałsz i pieniądz. Co ciekawe, wnioski te zdają się być uniwersalne, dotyczyć różnych momentów dziejowych. Wilhelm Corrido Fuchs, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, jest maltretowany przez ojca, naznaczony ciężką chorobą, wykorzystywany przez żonę. Jedyną radością i nośnikiem ulgi w trudnych chwilach jest dla niego muzyka. Gregor Zwaitze osiąga za sprawą udręczonego poprzednika sukces. Jaką cenę za to płaci?

 

Powieść tak naprawdę trudno sklasyfikować. Jest ona bowiem stylizowana na dokument, o czym świadczy wstęp napisany przez jednego z fikcyjnych dziennikarzy, przywoływanych w toku opowieści. Dokumentalnego charakteru utworu dowodzą także liczne wycinki z prasy i obszerne fragmenty „Pamiętnika prawdy” (czy autorstwa samego Fuchsa?), cytowane na jego kartach. Partie fantastyczne – tajemnicze kontakty obydwu kompozytorów i czas akcji (rok 2022!), kłócą się jednak z taką formuła książki. Wszystko to sprawia, że czytelnik po lekturze Górzyńskiego może pozostać rozbity; nie móc rozstrzygnąć gdzie kończy się prawda, a zaczyna fikcja. „Kompozytor” należy więc do utworów schizofrenicznych, siejących niepokój. Warto jednak po niego sięgnąć nawet, jeśli nie jest się ekspertem od muzyki. Za jego sprawą można bowiem odbyć fascynującą podróż w czasie. Podróż, która zahacza o dylematy moralne i przekracza granice poznania.

 

Sabina Kwak

Kup książkę Kompozytor

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - mrowka
mrowka
Przeczytane:,
„Kompozytora” Sławomira Górzyńskiego czyta się z mieszanymi uczuciami. Literacko jest to powieść bez zarzutu, jednak kilka węzłów fabularnych wydaje się być zbyt czytelnych. Inna sprawa, że motywacji bohaterów do końca przewidzieć się nie da i ogólnie wydana przez Muzę powieść wychodzi zdecydowanie na plus.   Główny bohater, Gregor Zwaitze, nie ma w życiu szczęścia. Wymarzoną profesurę zamiast niego otrzymuje W., obłudny kolega i rywal – także do serca ukochanej Zwaitzego. Bohater nie ma z czego spłacić zaciągniętych długów, coraz boleśniej też zdaje sobie sprawę ze swojej przeciętności. Niemoc twórcza pogłębia depresję – Zwaitze nie ma jak wybrnąć z tej sytuacji. Wyjeżdża w Alpy i tam, w jednej z zapomnianych willi, odkrywa na strychu skrzynie z partyturami. Po wprowadzeniu do komputera tajemniczych nut spostrzega, że ma do czynienia z arcydziełem, które w dodatku do tej pory nie ujrzało jeszcze światła dziennego. Gregor Zwaitze staje przed życiowym wyborem: czy zasłynąć jako odkrywca partytur Wilhelma Corrado Fuchsa, czy też przedstawić znalezione kompozycje jako własne. Rozstrzyga o tym przypadek, ale bohater musi go poprzeć czynami. Skrywaną skrzętnie tajemnicę zna ktoś jeszcze – a to sprawia, że Zwaitze nie może czuć się całkowicie bezpiecznie…   Z raz obranej drogi trudno będzie zawrócić, rozwój wypadków ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Kompozytor

Avatar użytkownika - arbuzik_07
arbuzik_07
Przeczytane:2016-07-27, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Skrzywiona litera
Tom Franklin
Okładka książki - Skrzywiona litera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy