Okładka książki - Napisz na priv

Napisz na priv

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2009
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-929162-0-8
Liczba stron: 288
Dodał/a recenzje: Aleksandra Dymitruk

Ocena: 4 (1 głosów)

„Napisz na priv” Agnieszki Krawczyk to bardzo zabawna powieść obyczajowa o perypetiach młodej matki, historyka sztuki na bezrobociu. To historia tak optymistyczna i pogodna, że z pewnością nie pozostawi obojętną żadnej z czytelniczek.

Laura ma około trzydziestu lat, jest młodą żoną i matką wychowującą dwuletniego Miłosza. Nie ma stałej pracy, choć od czasu do czasu przygotowuje tłumaczenia na umowę-zlecenie, więc na co dzień poświęca się głównie opiece nad dzieckiem. Codziennie też chodzi na spacery z Panem Dwulatkiem, odwiedza sklepy z odzieżą używaną i udziela się na forach internetowych. No i ma ogromną chęć, aby pomagać ludziom, co sprawia, że bardzo często pakuje się w różne tarapaty, których zakończenie często okazuje się nadspodziewanie korzystne dla naszej bohaterki.

Już w przypadku poprzedniej powieści z cyklu „Monika Szwaja poleca” – książki „Garet, fe!” można było zauważyć jeden podstawowy mankament – brak tu właściwie uporządkowanej fabuły, próżno szukać jakiegoś celu, do którego zmierzałaby autorka, prowadząc swoich bohaterów przez meandry kolejnych wydarzeń. Obie pisarki debiutujące w cyklu – i Agnieszka Krawczyk (autorka „Napisz na priv”), i Joanna Szarras (autorka „Gareta…”) skupiają się raczej na opisaniu luźno powiązanych ze sobą osobami głównych bohaterów wydarzeń. Wydarzeń z reguły przezabawnych, śmiesznych, bardzo pogodnych i o wymowie mocno optymistycznej. Tak właśnie jest w „Napisz na priv”. Autorka wieńczy swą powieść zakończeniem wypełniającym nadzieją, częstym zresztą w powieściach obyczajowych – dobre serce, życzliwość, ale także praca i umiejętności bohaterki zostają nagrodzone, a wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

Jednak Agnieszka Krawczyk nie ucieka od prawdy czy rzeczywistości. Fakt, że jej bohaterce ostatecznie w życiu się udaje, nie oznacza, że nie bywa ciężko. Laura musi oszczędzać, liczyć się z każdym groszem i choć kupuje ubrania modne, ładne, to jednak pochodzą one ze sklepu z odzieżą używaną „Kop Ciuszek”. Również opieka nad dzieckiem nie zawsze jest aż tak łatwa i przyjemna, jaką się wydaje. Młodą matkę czekają dziesiątki sytuacji trudnych i kłopotliwych. Jak sobie w nich poradzi? Tu już wszystko zależy od jej zaradności i inwencji. Ewentualnie – od dobrych rad koleżanek z forum.

Właśnie: forum! Zamieszczone na końcu każdego rozdziału fragmenty dyskusji na forach internetowych to niezawodne źródło humoru. Problemy, jakie opisują niektóre kobiety, bywają mocno  abstrakcyjne. Ot, na przykład jedna z internautek pyta, czy zgrubienie pod kolanem może być efektem… ciąży pozamacicznej! A cięte riposty i dobre rady nieodmiennie wywołają pojawienie się na twarzy czytelnika szerokiego uśmiechu.

Jest więc „Napisz na priv” pogodną, bardzo ciepłą powieścią obyczajową. Krzepiącą i lekką, gwarantującą chwilę oddechu i odpoczynek po ciężkim dniu pracy.

Kup książkę Napisz na priv

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Po niezwykle udanej lekturze "Magicznego miejsca", postanowiłam przeczytać koniecznie debiutancką powieść Agnieszki Krawczyk - "Napisz na priv".  Laura to młoda, 30-letnia mama, krakowianka, niezwykle ambitna, historyk sztuki, szukająca lepszej i dobrze płatnej  pracy. Mimo że dorywczo tłumaczy artykuły oraz tworzy broszurki w Europejskim  Instytucie Folkloru, wszystkie jej dotychczasowe rozmowy kwalifikacyjne dotyczące nowego zatrudnienia kończą się fiaskiem. Jednak Laura nie poddaje się, podnosi swoje kwalifikacje i wierzy, że wreszcie znajdzie to, czego szuka... Na co dzień Laura zajmuje się głównie małym Miłoszkiem. Gdy jednak mały "Dzieć" śpi, Laura ma czas dla siebie, szukając w Internecie potrzebnych informacji, robiąc zakupy i regularnie udzielając się na niezwykle pomocnym niejednej kobiecie forum "Matki-wariatki". Jej dzień jest zwykle taki sam: obiadki, spacery, które zwyczajnie kończą się w parku, gdzie miło spędza czas z poznanym Dziadkiem i Rudym. Z czasem grono znajomych się powiększa... Polubiłam styl Krawczyk. Książkę napisała lekko, prostym językiem. Nie brak w niej poczucia humoru, który widać przede wszystkim w rewelacyjnie wkomponowanych fragmentach z forum "Matek- wariatek". Można się z nich śmiać do łez. Powieść "Napisz na priv" jest idealną lekturą, którą powinno ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Napisz na priv

Avatar użytkownika - rosner
rosner
Przeczytane:,
To jest jedna z takich książek, takich książek, że po przeczytaniu ostatniej strony chce się zacząć od nowa. I nie tylko ze względu na historię o niebieskich kokardkach..., Tych powodów jest bez mała tyle ile stron. Książka skrzy się od humoru najwyższej próby. SOL trafił w punkt – wydając Agnieszkę Krawczyk. Zachęcam i polecam. Uskrzydla lepiej niż pewien napój.
Link do opinii
Avatar użytkownika - chergui
chergui
Przeczytane:,
W powodzi książek, w których bohaterki sa młodymi, wykształconymi kobietami niewiele napisanych jest z tak wielkim dystansem, autoironią i ogromnym poczuciem humoru. Niemal każda strona przynosi ze soba salwy śmiechu! Humor sytuacyjny gra o lepsze z zacięciem autorki do wypunktowywania ludzkiej bezmyślności czy wręcz tępot. A to wszystko napisane lekko i z dużym wdziękiem. Ta książka to idealne panaceum na jesienne zmęczenie. Jaka szkoda, że już ja przeczytałam...:(
Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
Podoba mi się
Inne książki autora
Siostry
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Siostry

W książce Agnieszki Krawczyk, poznamy historie Agaty Niemirskiej, która chce poznać prawdę o swojej przeszłości. Kim był jej ojciec? Dlaczego matka...

Czary codzienności (Tom 3). Słoneczna przystań
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Czary codzienności (Tom 3). Słoneczna przystań

Trzeci tom bestsellerowej serii „Czary codzienności” Czasami wszystko musi się zagmatwać, by los mógł wreszcie wskazać właściwe rozwiązanie...

Reklamy