Okładka książki - Ciało zna odpowiedź

Ciało zna odpowiedź

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: 83-60207-66-6
Liczba stron: 334
Dodał/a recenzje: Fimbulwinter

Ocena: 0 (0 głosów)

Trzy rzeczy charakteryzują amerykańskie społeczeństwo. Naiwność, względna majętność oraz stwarzanie nieistotnych problemów sztucznie podnoszonych do wysokiej rangi, co często prowadzi do neuroz i wpycha amerykanów do gabinetów psychoanalitycznych. Stan ten przekłada się na szczególny popyt na rynku wydawniczym, a odpowiedzią nań są setki pseudoterapeutycznych książek, które proponują zwykle całościowy system mający sprawić, że nasze życie okaże się cudowne, bezproblemowe i wypełnione sukcesami.

 

Jedną z wielu takich książek jest napisana przez Martina Siemsa "Ciało zna odpowiedź". Siems przedstawia w niej proces "focusingu" oraz jego zastosowanie w "naprawianiu" własnego charakteru i relacji z innymi ludźmi. Focusing to metoda rozwiązywania problemów, która opiera się na wydobyciu rozwiązania z własnego wnętrza, bez udziału procesów intelektualnych i przeszkadzających emocji.

 

Istnieje pewna niejasność w związku z intelektualnym aspektem focusingu. Z jednej strony bowiem autor postuluje wykluczenie z całego procesu myślenia konceptualnego, z drugiej zaś odczucia wewnętrzne muszą przejść przez pryzmat interpretacji (w innym wypadku nie miałyby później praktycznego zastosowania), która jest przecież elementem intelektualnym.

 

"Ciało zna odpowiedź" to zestaw ćwiczeń o charakterze relaksacyjnym, kilku koncepcji psychologicznych, terapeutycznych innowacji autora oraz misz-masz różnych elementów zaczerpniętych - celowo lub nie - z dalekowschodnich systemów jak buddyzm czy taoizm. Zasadnicza różnica polega na tym, że buddyzm i taoizm SĄ pełnymi systemami obejmującymi lub mogącymi objąć cały świat zjawiskowy (i nie tylko), a focusing to system pierwotnie terapeutyczny USIŁUJĄCY ekspansywnie zagarnąć ogół zjawisk i zachowań.

 

Każdy z nas ma problemy. Czasem trudno sobie z nimi poradzić. Obecny stan i charakter kultury masowej wydaje z siebie wiele gotowych systemów mających nam pomóc, zmienić życie na lepsze. Jednak nie wolno nam zatracać krytycyzmu. W przeciwnym razie staniemy się naiwni, niczym amerykańskie społeczeństwo.

Kup książkę Ciało zna odpowiedź

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Ciało zna odpowiedź

Inne książki autora
Ciało zna odpowiedź
Martin Siems0
Okładka ksiązki - Ciało zna odpowiedź

Książka pokazuje jak rozwiązywać problemy. Zdaniem autora, zamiast polegać na autorytetach, często lepiej jest działać zgodnie z własną intuicją. Według...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Skrzywiona litera
Tom Franklin
Okładka książki - Skrzywiona litera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy