Okładka książki - Alfabet

Alfabet

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7596-450-9
Liczba stron: 180
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 5.5 (4 głosów)

Znany ze swych podróżniczych pasji Marek Kamiński może się poszczycić wieloma osiągnięciami: jako pierwszy człowiek na świecie zdobył w jednym roku biegun północny i południowy, podczas samotnej wyprawy na Spitsbergen pokonał trzysta pięćdziesiąt kilometrów na nartach, dotarł brzegiem krateru na Kilimandżaro, pontonem opłynął Bałtyk, a katamaranem - Atlantyk. Przeszedł pustynię Gibsona, podróżował autostopem po Kubie i Meksyku. Wyliczone wyprawy to tylko niektóre spośród mnóstwa innych, ułatwiających Markowi Kamińskiemu realizację kolejnych celów i wyzwań, a także oddalających poczucie stopniowo narastającej pustki. W pięknie ilustrowanej publikacji pod patronatem National Geographic autor opisał ujęte w poszczególne słowa swoje doświadczenia i nadał im wagi, podkreślając niebagatelną rolę tego wszystkiego, co przynosi los.


W Alfabecie opatrzono treścią sto pięćdziesiąt dwa hasła. Poprzez każde z nich Marek Kamiński nie tylko dzieli się z czytelnikiem swoimi przeżyciami i refleksjami, ale - przede wszystkim - w obrazowy sposób przedstawia świat, jaki dane mu było zwiedzić dzięki licznym wyprawom. Kolejne litery polskiego alfabetu (uzupełnione o przemyślenia podróżnika) odnoszą się do szybko mijających chwil i jeszcze szybciej następujących po sobie zdarzeń. W pierwszej kolejności pod rozwagę czytelnika zostały poddane zagadnienia związane z wysokogórską wspinaczką, a wśród nich przede wszystkim: asekuracja, biegun, bezsilność, cień, determinacja, dotykanie świata, góra lodowa i granica, labirynt, lęk oraz lód, marzenia, nadzieja, odwaga, przygoda, rezygnacja i samotność, a także trudności, wysiłek, zwątpienie oraz żywioł. Na kartach książki spotykamy też nauczycieli wypraw, Jasia Melę, rodzinę i… Jana Pawła II. Poprzez opisywane hasła przebija konieczność działania tu i teraz, współdziałania w zespole, przeciwstawiania się schematom oraz pokonywania nie sprawdzającej się rutyny.


W albumowym wydaniu Alfabetu znalazły się ściśle związane z bogatą treścią ilustracje autorstwa Mariusza Stawarskiego oraz kolorowe zdjęcia pochodzące z Fundacji Marka Kamińskiego, archiwów prywatnych, a także Wikipedii. W tekście wykorzystano materiały i wypowiedzi z kilku książek autora, które do tej pory ukazały się drukiem. Dodatek stanowią informacje dotyczące autora wraz ze szczegółowym spisem jego wypraw. Wnętrze okładki stanowi zaproszenie do Klubu Odkrywcy Dobra (nie zapomniano o adresie strony internetowej, numerze KRS Fundacji i nowościach wydawniczych). Adresaci Alfabetu – wszyscy bez wyjątku – w przystępnej formie przekazu odnajdą drogowskazy prowadzące wprost do życiowych biegunów, z którymi zmaga się każdy z nas.

Kup książkę Alfabet

Zobacz opinie o książce Alfabet
Inne książki autora
Wyprawa
Marek Kamiński0
Okładka ksiązki - Wyprawa

"WYPRAWA to kolejna książka Marka Kamińskiego, w której próbuje on ukazać drogę do własnego wnętrza poprzez podróże po najbardziej...

Ostatnia tajemnica marszałka Piłsudskiego
Marek Kamiński0
Okładka ksiązki - Ostatnia tajemnica marszałka Piłsudskiego

Publikacja odsłania nieznane fakty i tajemnice związane z chorobą i śmiercią Józefa Piłsudskiego. Ze względu na różnorodność tematu została...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy