Być przyjacielem

Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2011-07-01
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7502-230-8
Liczba stron: 112
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 0 (0 głosów)

Cechą charakterystyczną każdego niemalże człowieka jest marzenie o trwałej i bezinteresownej przyjaźni. Chociaż współczesne czasy – pełne zagonienia i troski o lepszą przyszłość – nie sprzyjają realizacji owego celu, to jednak przy odrobinie dobrych chęci staje się on możliwy do osiągnięcia. Bracia Wareccy w kolejnej pozycji serii (wszystkie zostały napisane z nutą humoru, w sposób ciekawy i przystępny) przekonują czytelnika, że posiadanie przyjaźni jest wskazane, stanowi bowiem największy dar, jakim może cieszyć się człowiek.

 

Autorzy w swoich rozważaniach za punkt wyjścia obrali należącą do klasyki światowej literatury baśń „Mały Książę”. Po mistrzowsku powiązali tytułowego bohatera z… komputerem PC, nieodłącznym towarzyszem współczesnego człowieka. Wplatane w wywód fragmenty książki Antoine de Saint-Exupéry´ego oraz sceny znane z codziennego życia każdego z nas pomagają czytelnikowi podążać właściwymi ścieżkami w poszukiwaniu największego skarbu.

 

Tak więc wraz z autorami książki ma on okazję wyruszyć w podróż, by poznać istotę przyjaźni; dowiaduje się, że owa piękna relacja nie może zawierać nuty egoizmu, zazdrości, ani pazerności; uczy się rozróżniania otwartości od szczerości; poznaje atrapę przyjaciela; dowiaduje się o zasadach obowiązujących w kontaktach z innymi ludźmi; nabywa umiejętności odnajdywania „złotego środka”; a także dostrzega bezwzględną konieczność oddzielenia od siebie pieniędzy i przyjaźni. Podróż poprzez kolejne karty pozwala czytelnikowi dostrzec to, co jest najbardziej istotne: prawdziwa przyjaźń oznacza wolność zarówno w wyborze, jak i w działaniu, daje partnerom autentyczną autonomię, a jej kamieniem węgielnym jest prawda.

 

W książce zostały zawarte wspomnienia oraz wypowiedzi ludzi wielkich i znanych: Syracha, Cycerona, Arystotelesa, świętego Franciszka z Asyżu, świętego Augustyna, Tomasza a Kempis, Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta. Nie zabrakło również dopasowania do współczesnego świata praw przyjaźni z Chrystusem. Skutkiem spotkania z Nim było to, co w przyjaźni liczy się najbardziej: Mały Książę na zawsze powrócił do swej róży.

 

Książka „Być przyjacielem” przeznaczona jest dla wszystkich bez wyjątku. Zamieszczone na jej końcu „Przykazania przyjaźni” ułatwią nawiązywanie pożądanych relacji. Sympatyczne ilustracje autorstwa Jacka Frankowskiego pomagają w przyswojeniu treści. Ponieważ rozważania braci Wareckich są niezwykle wzruszające, głęboko zapadają w ludzkie serca i umysły. Nie da się więc przejść obojętnie wobec możliwości uczynienia swego życia piękniejszym i szczęśliwszym. Po lekturze książki poszukiwanie przyjaźni staje się imperatywem kategorycznym. Walczmy zatem o to, co dla każdego z nas jest ważne.

Kup książkę Być przyjacielem

Zobacz opinie o książce Być przyjacielem
Inne książki autora
Praktyczny przewodnik dla uczestników szkoleń, czyli jak przeżyć każde szkolenie
Marek Warecki, Wojciech Warecki0
Okładka ksiązki - Praktyczny przewodnik dla uczestników szkoleń, czyli jak przeżyć każde szkolenie

* Jak ożywić beznadziejne szkolenie: wyżyj się na trenerach i rozbaw wszystkich do łez * Jaką obowiązkową postawę przyjąć na szkoleniu: udawaj, że...

Jak być mamą?
Marek Warecki, Wojciech Warecki0
Okładka ksiązki - Jak być mamą?

Pierwszy tomik serii: \"Jak być...?\", adresowany jest do mam Jak być mamą?. Tych obecnych, ale i przyszłych. Każda z pań znajdzie tu proste i praktyczne...

Reklamy