Recenzja książki: Cień Ojca

Recenzuje: Anna Gut

Józef, gdy go poznajemy, ma 27 lat i mieszka w Betlejem, w ziemi Judzkiej. Jest miłującym spokój, bogobojnym i bardzo religijnym Żydem, a także dobrym człowiekiem. Osiągnął już wiek, gdy powinien już być żonaty, ale wciąż zwleka, jakby czekał na jakiś znak. Żadna z przedstawianych mu dziewcząt nie skradła dotąd jego serca. Niezadowolony jest z tego powodu  jego ojciec, Jakub, stąd ich stosunki są dość chłodne. Jakub pochodzi z królewskiego rodu Dawida i gdy okazuje się, że panujący w Judei Herod, wszędzie wietrzący spisek, może zwrócić się przeciw członkom rodu Dawida, radzi Józefowi, który jest znakomitym i szeroko znanym naggarem, co mogłoby zwrócić na niego uwagę Heroda, by opuścił Betlejem i poszukał żony w świecie. Józef, posłuszny ojcu, udaje się najpierw do kapłana Zachariasza po radę. Tu spotyka Elżbietę, żonę Zachariasza, która radzi mu, by udał się do Nazaretu, gdzie mieszka jej siostrzenica, która z pewnością mu się spodoba i która będzie dobrą żoną. Józef udaje się więc do Nazaretu i tam przy studni poznaje Miriam.

 

Serce daje mu  znać, że Miriam to dziewczyna, na którą czekał. Poznaje jej wuja, Kleofasa, i osiedla się w sąsiedztwie, otwierając swój ciesielski zakład. Pokochawszy dziewczynę całym sercem, Józef prosi o jej rękę Kleofasa, a ten wyraża zgodę - pod warunkiem, że Miriam też tego chce. Gdy Miriam wyraża zgodę, dając mu do zrozumienia, że również go kocha oraz że wiedziała, iż przyjdzie, by został jej mężem, dochodzi do zaręczyn. 

 

Józef, choć przeczuwa od dawna, że Bóg chce powołać go do wykonania jakiegoś zadania, z przykrością przyjmuje to, co go spotyka. Gdy Miriam, która deklarowała, że pragnie pozostać dziewicą, okazuje się być w ciąży, ogarniają go wątpliwości. Jednak po jasnym znaku z nieba Józef z pokorą i ufnością, jako religijny i kochający Boga Żyd, przyjmuje to, co Bóg mu zsyła. Poślubia Miriam, zabiera ją do swego domu i od tej pory opiekuje się nią, a później również narodzonym Jezusem jak własnym synem. I chociaż czasem jeszcze zdarza się mu żałować, że Jezus to nie jego rodzony syn, nigdy nie buntuje się przeciwko swemu losowi, z wielką pokorą i miłością poddając mu się i oddając całe swe życie tym, których Bóg mu powierzył.

 

Cień ojca to niezwykle interesująco i pięknie napisana wzruszająca opowieść o miłości małżeńskiej zwykłej, ubogiej pary żydowskiej, która, by realizować Boże zamiary, musiała zrezygnować ze swych ludzkich pragnień. Józef i Miriam, napotykający na kolejne wyzwania, przyjmują wszelkie z nimi związane niedogodności z dużą pokorą, modląc się, wspierając się nawzajem i ufając Stwórcy, że ten ich nie opuści.  

 

Nie ma w tej historii rodziny z Nazaretu, opowiedzianej przez Jana Dobraczyńskiego, nic przesłodzonego, przesadnie uroczystego, mamy natomiast proste, a zarazem  piękne, pełne ducha wiary i miłości rozmowy, jakie toczą Józef i  Miriam, mamy interesujące przemyślenia Józefa i miłość, jaką mężczyzna otacza Jezusa. Ponadto Jan Dobraczyński przybliża czytelnikom tereny Judei i Galilei, gdzie akcja się toczy.

 

Dobraczyński wykazał się w Cieniu ojca znakomitą znajomością Biblii i żydowskich zwyczajów. Wspaniale ukazał codzienność życia Żydów w czasach okrutnych rządów Heroda. Osadził swą powieść sprawnie w realiach historycznych minionej dawno epoki, ukazując Heroda, jego dwór i intrygi na nim się rozgrywające.

 

Historia opowiedziana przez Dobraczyńskiego potrafi urzec - to szczególnie dobra propozycja dla wszystkich, którzy szukają treści religijnych, sprawnie sfabularyzowanych. Powieść byłaby zresztą idealnym scenariuszem filmu o Józefie i życiu Świętej Rodziny z Nazaretu.

Kup książkę Cień Ojca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Cień Ojca
Autor
Książka
Cień Ojca
Jan Dobraczyński
Inne książki autora
Magdalena
Jan Dobraczyński0
Okładka ksiązki - Magdalena

Po raz siódmy Jan Dobraczyński sięgnął w swojej twórczości do tematyki biblijnej.Tym razem bohaterką jego powieści jest Maria Magdalena,...

Klucz mądrości
Jan Dobraczyński0
Okładka ksiązki -  Klucz mądrości

"Klucz mądrości", razem z wydaną w 1959 r. powieścią "Przyszedłem rozłączyć", da się ustawić, wraz z trylogią Zofii Kossak, poświęconą wojnom krzyżowym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

"Uwierzyć - to znaczy uznać, czego nie zobaczyły oczy".


Więcej
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy