Okładka książki - Coraz mniej olśnień

Coraz mniej olśnień

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2015-06-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788364776465
Liczba stron: 320
Dodał/a recenzje: Karolina Mucha

Ocena: 5.2 (15 głosów)

Lena bywa denerwująca. Jej egoizm, roszczeniowy stosunek do świata, pogarda dla innych rodzą raczej niechęć niż sympatię.

 

Alina zdumiewa. Jak jej się to udało – przez tyle lat ani na moment nie zdjąć maski? I czy spełniona w zawodzie lekarka naprawdę może być szczęśliwa jako kucharka w jadłodajni? Czy jej obecna codzienność – bez rodziny, przyjaciół, marzeń, perspektyw – nie jest pustą egzystencją? W jaki sposób przynosi wyzwolenie? Po co to wszystko?

 

Maria budzi współczucie. Spod grubej warstwy złości, jadu, braku empatii prześwitują gdzieniegdzie samotność i zagubienie. Chyba już wie, że przegrała życie, a próba dokonania odwetu na byłej przyjaciółce to tylko szamotanina tonącego.

 

Trzy kobiety. Każda z nich niesie ciężar przeszłości – opuszczenia, braku ciepła i miłości, zdrady, porażki zawodowej – ale żadna nie przyjmuje roli budzącej litość ofiary. Wszystkie bronią się, łatają własną samoocenę, okazując wyższość innym, utrzymując moc krzywdzenia, zadawania bólu. Czy jednak na zawsze skazane są na coraz mniej olśnień? Czy stoczą się jeszcze niżej?

 

Niekoniecznie. Ałbena Grabowska (autorka m.in. popularnej w ostatnim czasie sagi Stulecie Winnych) każdej ze swych bohaterek daje szansę. Stopniowo wydobywa je z kokonów przeszłości, pozwala porzucić mentalność poczwarki – choć dla każdej szykuje inną drogę.

 

Lena znajduje miłość. Skrzydła zaufania wyrastają powoli i zastępują oślizgły pancerz obojętności. Wierzy nie tylko mężczyźnie, który ją pokochał, ale również pracodawczyni – odzyskującej wzrok i tracącej natchnienie poetce. Przede wszystkim jednak zaczyna wierzyć w siebie – naprawdę, nie tylko z pozorowaną brawurą, bez konieczności ciągłego udowadniania, kim jest.

 

Marię przemienia bezsilność (a przynajmniej – jej świadomość). Już wie, że nikogo nie pokona, nie zniszczy. Nie odzyska tego, co straciła, pędząc oślepiona swoją sławą i wielkością. Nie zbuduje przyszłości, dokonując zemsty za przeszłość.

 

A Alina? Nie zabiera swojej tajemnicy do grobu. Ale czy stanie się motylem? Czy da córce to, czego nigdy wcześniej nie potrafiła? Czy poczuje się matką?

 

Niełatwo zgodzić się ze stwierdzeniem Małgorzaty Kalicińskiej, że Coraz mniej olśnień to portret nas, współczesnych kobiet. Nie każda czytelniczka znajdzie w powieści swoje odbicie. Trzeba jednak przyznać, że Ałbena Grabowska – doktor medycyny, lekarz neurolog-epileptolog – potwierdza swoje literackie umiejętności. A przy tym zaskakuje. Niepokoi. Momentami magnetyzuje.

Kup książkę Coraz mniej olśnień

Zobacz opinie o książce Coraz mniej olśnień
Inne książki autora
Lady M.
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Lady M.

Fascynująca podróż po mrocznych zakamarkach kobiecej duszy Lady M.,  kolejna książka nowej królowej literatury kobiecej - Ałbeny Grabowskiej...

Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli

Poruszająca opowieść o rodzinie Winnych z  podwarszawskiego Brwinowa rozpoczyna się tuż przed  wybuchem I wojny światowej, a kończy po stu latach...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy